Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Cum sa ... ?
  • GMugurel19

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Feb 2022

  • Mesaj Privat
Salutare grup! Doresc sa schimb senzorul de la vasul de expansiune (antigel) pentru ca îmi da cam des eroarea gen COLANT LEVEL. Nu doresc sa schimb bazinul cum zic mecanicii ...cum ca ar curge.... Întrebarea este dacã la scoaterea si înlocuirea senzorului se va pune vreo pasta sau altceva pentru a preveni eventualele scurgeri? Înlocuirea este simpla, vãzutã într-un tutorial pe youtube.
Mulțumesc!
Skip ads

  • sebage

  • Mesaje scrise: 2,470
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2019

  • Mesaj Privat
@GMugurel19, avand in vedere ca modelul masinii tale, este la secret, ma indoiesc sa primesti vreun raspuns Smile
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,451
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
E cam de porc sã zici cã te-ai lãmurit pe YouTube, dar vii și pui întrebãri suplimentare aici...despre tutorial. De parcã ne-am uitat împreunã...și tu n-ai priceput, da' am priceput noi.
  • GMugurel19

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Feb 2022

  • Mesaj Privat
Scuze grup. era vorba de opel astra h 2009 1,7 ecoflex/ 81Kw
Skip ads

  • Mihai.P

  • Mesaje scrise: 332
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Feb 2015

  • Mesaj Privat
De curiozitate, pe youtube ai vazut tu ca se pune vreo pasta?
  • sebage

  • Mesaje scrise: 2,470
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2019

  • Mesaj Privat
Senzorul nu intra in contact cu lichidul de racire, ci intra intr-un ghidaj din materialul vasului de egpansiune.
Pe acel ghidaj, in interiorul vasului, se plimba un plutitor cu magnet. (senzorul fiind de tip reed)
Sa nu iti pui prea mari sperante ca vei rezolva problema, odata cu schimbarea senzorului, dar merita sa incerci.
Demontezi Acumulatorul, scoti siguranta de pe șina care susține vasul, scoti mufa senzorului si tragi de vas inspre far. Odata scos vasul, il intorci cu "inversul" in sus si vei vedea senzorul in toata splendoarea lui.
  • GMugurel19

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Feb 2022

  • Mesaj Privat
Mulțumesc de detaliile primite azi voi schimba antigelul si acel senzor si va voi anunța daca a fost un succes. Dar sunt surprins de ce spunea "sebage precum ca nu este garantat ca va dispãrea acel mesaj de avertizare si ași fi liniștit daca poate susține afirmația cu puține detalii in sensul ca ar putea fi si altele?
  • A5597

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Astra 2006 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2020

  • Mesaj Privat
Salut. Si eu am patit la fel, am schimbat senzorul si tot aparea eroarea in bord. Problema era de la plutitor iar solutia era sa schimb vasul de expansiune. Nu este scump deloc, chiar pe original GM.
  • sebage

  • Mesaje scrise: 2,470
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2019

  • Mesaj Privat
Desigur ca pot sustine absolut toate afirmatiile pe care le fac. In general nu vorbesc despre ceva ce nu cunosc, iar in putinele cazuri in care o fac, precizez clar ca sunt doar pareri si nu certitudini. Insa decat sa repet ceea ce este scris deja, mai bine folosesti tu functia de cautare.
Unul dintre motivele pentru care spuneam "sa nu ai prea mari asteptari, desi merita sa incerci", l-a enuntat colegul @A5597, celelalte le poti gasi daca folosesti functia de cautare.
Daca tot ai cumparat senzorul, iti doresc sa ai norocul ca in cazul tau, senzorul sa fie toata problema!
  • GMugurel19

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Feb 2022

  • Mesaj Privat
Salut grup! Dupã cum am zis ca revin si spun ca schimbarea a fost un succes. Acum nu știu daca acel senzor era de vina mergând aleatoriu dupã cum am mai zis, dat l am schimbat. In plus am schimbat antigelul si pana sal torn pe cel nou am spãlat vasul de expansiune cu detartrant si o cana de boabe de porumb. L am lãsat cam o ora si cu ceva apa fierbinte a ieșit curat lacrima si totul funcționeazã ok. Mulțumesc in mod deosebit lui "sebage.
Skip ads

  1. Home
  2. Cum sa ... ?

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR