Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira C Tourer
  • AVasile229

  • Mesaje scrise: 150
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira Tourer 2015 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Oct 2020

  • Mesaj Privat
Salutare,de ceva timp cand iau un viraj pe loc ca sa intorc masina,si mai prind si niste gropi,ca unde locuiesc eu am un drum de servitute neasfaltat,se aud niste pocnituri asa mai infundate.Banui ca ar fi de la bieletele antiruliu,ca nu cred ca le-a schimbat cineva in 270000km.
Dupa un drum facut acum,am observat ca se aud pocniturile de mai multe ori cand fac manevra de intoarcere.Pe drum drept denivelat nu se aude.


MODEL: Zafira Tourer 2015
MOTOR: B20DTH
Skip ads

  • ctx_307

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Astra 2008 1.7 dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Salut. Verifica flansele amortizor și rulmenți de viraj
  • Mihai.P

  • Mesaje scrise: 332
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Feb 2015

  • Mesaj Privat
Bieletele antiruliu se pot verifica destul de simpul, iei viraj maxim sa poti sa ajungi la ele si incerci sa le rotesti cu mana. Daca au joc sau se aud zgomote ciudate e clar ca sunt uzate.
  • AVasile229

  • Mesaje scrise: 150
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira Tourer 2015 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Oct 2020

  • Mesaj Privat
Salut,am facut asta,chiar am si dat-o jos pe cea din dreapta si nu avea strop de joc.Ce am observat,am dat jos capul de bara din fuzeta si am miscat de nuca.Am facut o poza si marcat cum am miscat.Daca privesti de sus capul de bara,pe directia marcata cu B,nuca se misca destul de mult,fara nici un joc si zgomot.Pe directia marcata cu A,are cursa mult mai mica si daca misc mai tare,cand loveste in laterale se aude zgomotul care il aud in habitaclu.
Pentru ctx_307,nu cred ca este de acolo pentru ca zgomotul vine mai de jos,nu din dreptul parbrizului.
Skip ads

  • sebage

  • Mesaje scrise: 2,470
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2019

  • Mesaj Privat
Pareri personale:
Pana la un punct, oarecum totul pare normal.
Asa au fost calculate si deci si executate, gradele de libertate. Pentru ca acestea ar fi nevoile de mobilitate in acel sistem. (daca dai burduful jos, o sa intelegi de ce am spus asta)
Acum, de ce ar ajunge sa loveasca partea mobila in partea fixa, presupun ca ori dintr-o greseala de montare (capat de bara strans pe o pozitie incorecta) sau defecte la alte elemente, din cauza carora sistemul ajunge sa dezvolte miscari nefiresti.
Mai poate fi si o pista gresita.
  • AVasile229

  • Mesaje scrise: 150
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira Tourer 2015 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Oct 2020

  • Mesaj Privat
De cand am cumparat masina anul trecul,nu a umblat nimeni la suspensie.Inafara de un fir intrerupt de la GMV nici o problema pana acum.Trosnitul ala sa zic ca-l face de aprox. 2 luni.Cam de atunci am observat.
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,451
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Pe direcție longitudinalã(a șurubului rotulei bileletei, probabil cea notatã A de tine), jocul trebuie sã fie nul: nu mic, mai mic și alte variațiuni pe aceeași temã. Dacã tu simți joc acolo, aia e buba sau o parte a ei.
  • Mihai.P

  • Mesaje scrise: 332
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Feb 2015

  • Mesaj Privat
AVasile229 a scris:Ce am observat,am dat jos capul de bara din fuzeta si am miscat de nuca.

Cred ca trebuie verificate la ambele capete.
Oricum parerea mea ca nu merita bataia de cap, schimba-le si gata, nu sunt o avere si se schimba foarte usor. Bieletele sunt consumabile...
Sfatul meu este sa cumperi unele bune. Nu te incurca cu ieftine, iti zic din experienta ca le vei schimba din nou in max 3 luni.
Skip ads

  • sebage

  • Mesaje scrise: 2,470
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2019

  • Mesaj Privat
Eu am inteles asa:

Si doar daca asa ai vrut sa spui, este valabil ceea ce am scris eu.

Daca ai vrut sa spui ca este asa:

Atunci este clar ca eu am inteles gresit, treaba este putin mai delicata si nimic din ceea ce am scris eu mai sus, nu este valabil.
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,451
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Mihai.P a scris:
AVasile229 a scris:Ce am observat,am dat jos capul de bara din fuzeta si am miscat de nuca.

Cred ca trebuie verificate la ambele capete.
Oricum parerea mea ca nu merita bataia de cap, schimba-le si gata, nu sunt o avere si se schimba foarte usor. Bieletele sunt consumabile...
Sfatul meu este sa cumperi unele bune. Nu te incurca cu ieftine, iti zic din experienta ca le vei schimba din nou in max 3 luni.

Normal cã trebuie veriificate la ambele capete, de bieletele de direcție e vorba.
E clar cã se pot schimba, nefiind scumpe, dar o verificare extinsã, la bieletele antiruliu, bucșe barã antiruliu, nu ar strica, ptr eliminarea altor surprize...Iar dupã schimbarea lor trebuie refãcute unghiurile direcției.
  • AVasile229

  • Mesaje scrise: 150
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira Tourer 2015 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Oct 2020

  • Mesaj Privat
Miercuri o sa verific si pe stanga sa vad daca e tot asa,daca este,inseamna ca asa sant ele concepute.Daca nu,schimb si bieletele antiruliu si capetele de bara.Daca erau bieletele antiruliu,ma gandesc ca trebuia sa troncane si cand trec peste damburile alea inainte de trecerile de pietoni.
  • AVasile229

  • Mesaje scrise: 150
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira Tourer 2015 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Oct 2020

  • Mesaj Privat
Gata,verificat si pe stanga si este la fel pivotul.Tot la fel se misca.Deci sant bune.O sa las asa pana se mai accentueaza zgomotul sa vad mai exact de unde,ca nu am chef sa schimb acum pana dispare sunetul.
Skip ads

  • AVasile229

  • Mesaje scrise: 150
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira Tourer 2015 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Oct 2020

  • Mesaj Privat
sebage a scris:Eu am inteles asa:

Si doar daca asa ai vrut sa spui, este valabil ceea ce am scris eu.

Daca ai vrut sa spui ca este asa:

Atunci este clar ca eu am inteles gresit, treaba este putin mai delicata si nimic din ceea ce am scris eu mai sus, nu este valabil.

Exact ca in prima poza de sus se misca pivotul.Asa se misca pe ambele parti.Ai inteles bine ce am zis.
Nu am avut timp sa schimb bieletele antiruliu momentan.O sa le schimb pe astea intai ca nu sant o avere si mai vad dupa aia.O sa revin cu ce am gasit defect.
Initial am crezut ca din cauza la pivotul ala ar pocni,pentru ca nu am mai vazut la nici un pivot care le-am mai schimbat pana acum la alte masini,sa se miste asta.Dar asa or fi astea mai noi,cine stie.
  • AVasile229

  • Mesaje scrise: 150
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira Tourer 2015 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Oct 2020

  • Mesaj Privat
Am schimbat azi bieletele antiruliu si din pacate tot se aude cum trosneste ceva pe dreapta.Banui,ori capetele de bara,ori flansele de la amortizor.Din ce stiu,daca ar fi flansele ar trebui sa se auda zgomote si cand rotesc volanul stanga-dreapta.
  • marius-opel

  • Mesaje scrise: 516
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Nov 2016

  • Mesaj Privat
rulmentii si flansele amortizor trebuie verificate....daca un rulment e cu probleme( blocat )face figuri din acestea!
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,451
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Parcã ziceai cã ai verificat bieletele de direcție și desigue capetele de barã...cine sã mai înțeleagã...
Altfel, cum zice colegul marius, flanșele amortizor și, desigur, rulmenții aferenți.
  • AVasile229

  • Mesaje scrise: 150
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira Tourer 2015 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Oct 2020

  • Mesaj Privat
Ce nu se intelege? Am schimbat intai bieletele antiruliu,am vazut ca tot face,poate o sa schimb si bieletele directie impreuna cu capetele de bara.
Nu am scris nimic mai sus ca am verificat bieletele de directie,m-am uitat doar la capetele de bara.Vad ca multi amesteca bieletele de directie cu cele antiruliu.
Pentru bibu16v:
De A din poza asta zic ca se misca foarte putin stanga-dreapta,adica nu se misca la fel ca B,acum am vazut de unde ai scos-o ca am azis eu ca am joc. "A" care l-am desenat eu in poza mea se intelegea ca are joc,asa ca imi cer scuze daca sa inteles altceva."sebage" m-a ajutat cu o poza si desenul corect.

  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,451
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Scuze, eu. Acum am realizat: doar te-ai uitat la ele, adicã le-ai privit. Intens, probabil. Cumva, în mod evident eronat, m-am pus în locul tãu și am presupus, cum aș fi fãcut eu, cã prin a te uita la ele, de fapt, le-ai verificat. Mea culpa.
  • AVasile229

  • Mesaje scrise: 150
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira Tourer 2015 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Oct 2020

  • Mesaj Privat
Update,din lipsa de timp,serviciu,concedii etc,de abea acum am avut timp sa schimb flansele de la amortizor impreuna cu rulmentul,si din pacate nimic schimbat.Face la fel.
Deci,pacanitul apare cand plec de pe loc si la orice viteza, in viraje pocneste ceva imediat cum trag de volan si se inclina masina stanga sau dreapta in functie de directie.
O sa o las asa pana la urma pana incepe sa pocneasca din ce in ce mai tare si daca o sa faca ai cu masina pe loc poate o sa depistez.Macar flansele le am noi acum,cele de pe masina erau alea originale din fabrica.
  • IonutN

  • Mesaje scrise: 284
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2018 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Salut @AVasile229,
Verifica Planetarele ( Partea dinspre CV )
O zi buna
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira C Tourer

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR