Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • DAlex64

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Astra 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Feb 2022

  • Mesaj Privat
Salutare ! va rog sa ma scuzati daca am gresit categoria intrebarii , sunt nou pe acest forum.
De putin timp mi-am luat aceasta masina , si am descoperit un amortizor pe fata care cam curge... drept urmare am luat decizia de a le schimba pe ambele , dar cineva imi spusese ca la schimbarea amortizoarelor trebuiesc schimbate si flansele si ceva rulmenti , este adevarat ? ceva recomandari ? dvs. cum ati procedat ?
Nu ma prea pricep , nu am mai luat niciodata piese de genul acesta..
Se aud niste batai destul de deranjante mai ales pe denivelari sau cand plec virat maxim de pe loc
Va multumesc anticipat ! multa sanatate.


MODEL: Astra H 2004
MOTOR: 1.7
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,497
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Dacã tot umbli la amortizoare, care sunt cele mai scumpe din zona aia, înțelept ar fi sã schimbi și flanșele și rulmenții(care sunt mai ieftine ca amortizoarele) ptr cã altfel riști sã te lase în urmãtoarele luni...dacã nu cumva sunt gata deja (trebuie verificate ptr cã cel mai probabil sunt terminate) și ar fi pãcat sã mai plãtești manopera încã o datã.
Complementar, ar trebui sã ceri o verificare completã suspensie+direcție fațã: jocuri casetã direcție, bielete de direcție, bielete antiruliu, bucșe barã antiruliu, pivot braț, bucșe braț, etc.
  • alex_arhire

  • Mesaje scrise: 989
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Flansele si rulmentii de amortizor se inlocuiesc odata cu amortizoarele.
Este foarte posibil ca bataia pe care o auzi sa fie de la flanse. Este boala comuna la Astra, se rezolva usor si la costuri mici.

Cum spune si Bibu, verifica si celelalte elemente ale suspensiei intrucat, dupa inlocuirea amortizoarelor fata, se face neaparat geometria rotilor. Daca ai jocuri si in alta parte, pe langa faptul ca geometria iese aiurea, strici si piesele nou montate.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR