Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J
  • tirespin

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 -
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Dec 2021

  • Mesaj Privat
Buna dimineata,

As dori si eu cateva informatii despre aceste 2 motoare pe motorina, 1.6 CDTI de 110CP si 1.7 CDTI de 130CP.
Masina dupa care ma uit este un Astra J Sport Tourer/Break din anul 2013 pentru 1.7 si 2015 pentru 1.6.
As vrea sa stiu ce consum aveti pe ele, si daca se observa diferente mari de performanta si de consum la un mers obisnuit in limite legale?

Multumesc anticipat!
Skip ads

  • alex_arhire

  • Mesaje scrise: 989
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Salutare si bine ai venit pe forum!

Cel mai bine este sa consulti sectiunile dedicate ale forumului intrucat acolo vei gasi impresii despre motoare, cat si informatii despre probleme si rezolvari.

1.7 este de conceptie Isuzu care a tot fost rafinat in decursul anilor a.i. nu prea mai are probleme de fiabilitate. Pe langa asta, este un motor bine cunoscut de mecanici, iar piesele si intretinerea au costuri mici.
1.6 e de conceptie GM si colegii reclama zgomote in zona distributiei. Se pare ca lantul necesita inlocuire in jurul a 150.000km, costurile sunt mari pentru ca motorul se da jos de pe masina.
  • tirespin

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 -
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Dec 2021

  • Mesaj Privat
Salutare, bine v-am gasit!

Exista si alte motoare tot asa fiabile, cunoscute de mecanici si cu costuri mici de intretinere, cum este acel 1.7, pus tot pe Astra J?
Sectiunile dedicate pentru motoare sunt la rubrica "Probleme tehnice"?
Multumesc pentru informatiile utile!
  • mercere

  • Mesaje scrise: 52
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2019

  • Mesaj Privat
Este mult mai fain cel de 1.6 la mers efectiv. Mai rafinat, nu are vibratii/zgomot ca cel de 1.7 , turbina pleaca mai jos si chiar motorul pare mai elastic in ture. Consumul este mai scazut, chiar daca te dai la el. Nu pot sa iti spun de fiabilitate, dar nici cel de 1.7 nu a fost lipsit de probleme. La SH efectiv conteaza mai mult cum a fost intretinuta masina decat tipul de motor.
Skip ads

  • BOlariu

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Feb 2023

  • Mesaj Privat
Salutare ,sunt proaspat posesor de astra j ,1,7 ,125 hp ecotec ,astazi am descoperit un tacanit la accelerare ,in bord nu apare nimic ,vizual am vazut ceva pete in partea stanga
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,497
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Bun venit la CO!
Cam scumpe pozele...așa, ca sã se și înțeleagã ceva din ele...de descriere ce sã mai zic...telegramã.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR