Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa C/Combo C
  • DFlorinSerian

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Feb 2022

  • Mesaj Privat
Salutare tuturor,
Am un opel corsa c,motor 1.2 benzina și cum da caldura afara(masina incalzindu-se de la soare) începe sa miroase a benzina in interior.Trebuie sa aerisesc putin inainte de a pleca.Mentionez ca acest miros apare doar când afara e cald,masina fiind in parcare adica nu in mers.Am verificat vizual traseul de la rezervor la motor plus sub bancheta ,sub acel capac și nu am vazut sa fie undeva umed.Iarna nu apare acest miros.A mai pãțit cineva?care ar fi cauza si evident remedierea ei?
Mulțumesc


MODEL: Opel corsa c
MOTOR: 1.2 75 cp

LOCATIE: Orastie
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,482
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Cel mai probabil rezervorul tãu „respirã” în interiorul caroseriei și nu în exteriorul ei...
În gura rezervorului, ar trebui sã existe cel puțin o garniturã, care sã facã separația cu caroseria, verificã sã fie la locul ei și întreagã...mai poate fi un furtun(subțire, de aerisire, de pe lângã țeava de legãturã dintre gura rezervorului și rezervor) ciupit, înțepat, smuls, și astfel scapã vapori de benzinã sub caroserie care pãtrund și în habitaclu.
Iarna nu se simte ptr cã vaporizarea este mult mai slabã și, probabil, scãparea est micã cantitativ...
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa C/Combo C

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR