Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina
  • iflorin84

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Oct 2014

  • Mesaj Privat
Salut,

Am un Astra H cu motor A16XER, 65000 km si instalatie GPL la care reapare periodic eroarea P0134 - 02 Sensor Slow Response (Bank 1 Sensor 1), uneori imediat dupa stergere, alteori chiar si dupa o saptamana. Eroarea apare atat pe mersul pe benzina cat si pe gpl, dar nu se aprinde becul de check engine.

Ca simptome, masina uneori merge perfect, uneori are o lipsa mare de putere cu usoare smucituri in accelerare, mai ales cu motorul cald.

Eroarea credeti ca apare intra-devar de la sonda lambda defecta sau mai pot fi si alte cauze ? Smuciturile pot fi legate de sonda defecta ?
Daca trebuie schimbata cu ce alta sonda as putea sa o inlocuiesc ? Una noua originala e aprox. 750 lei...

Bujiile sunt schimbate recent pe ca cele vechi aratau destul de rau (atasaz si o imagine), iar bobina de inductie a fost schimbata cu una Delphi acum 20k km.

Unde as putea sa ii fac o diagnoza profesionista in Bucuresti? Fara sa mi se spuna "masina nu are nimic", sau "e de la gpl, nu avem ce sa ii facem" ...

Multumesc

----
Model: Astra H
An fabricatie: 2011
Cod motor: A16XER

Skip ads

  • luciraica

  • Mesaje scrise: 2,000
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2001 Z14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2011

  • Mesaj Privat
poi eroarea poate aparea si daca heaterul senzorului este dus... se poate verifica cu un multimetru la firele albe (rezistenta infinita) sau daca conductorii electrici sunt dusi, scurtcircuitati, oxidati..
Cu un aparat de diagnoza se poate urmarii instant functionarea sondei.. si trage concluzii
  • iflorin84

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Oct 2014

  • Mesaj Privat
Nu cred ca are cum sa fie de la elementul de incalzire deoarece ar fi alta eroare... codul P0134 spune ca sonda lambda reactioneaza lent la schimbarile de amestec comandate de ecu...

Iar grafica de la sonda o urmaresc cu Torque pe telefon de ceva timp si mie mi se pare ok ( variatie 0.2v-0.8v, cam 1/sec, in cea mai mare parte a timpului )
  • luciraica

  • Mesaje scrise: 2,000
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2001 Z14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2011

  • Mesaj Privat
poi din cate stiu eu oscilatiile la motoarele cu injectie multipunct trebuie sa fie mai dese cca. 5/sec la turatie de 2000
Skip ads

  • Ctache111

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Apr 2021

  • Mesaj Privat
Buna Am unopel astra h 1.6 din2011 motor a16xer intreb. Cele doua sonde landa si inainte si dupa catalizator sunt la fel ?
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,506
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Online
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Nu.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR