Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,664
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Daca tot am ajuns in situatia de a-mi achizitiona o cotiera originala de Astra G m-am decis sa fac acest topic cu privire la montarea ei pe masina personala, Astra H 1.7cdti 2005.

Un scurt istoric:
Am trait deja experienta de a monta si a folosi cotiera originala GM pe scaune fata sport de Astra H. Cotiera am cumparat-o pe-atunci SH din Brasov demontata in fata mea de pe un scaun sofer semipiele, insa in timp.. nu s-a potrivit cu felul meu de a sta in scaunul soferului. Personal am ceva probleme cu mijlocul.. stau cu scaunul tras mai inspre volan si cu spatarul mai lasat pe spate, asa ca minunatia de cotiera originala GM nu prea imi dadea voie sa folosesc cu usurinta schimbatorul de viteze, deci la mersul prin oras am fost oarecum nevoit sa las cotiera ridicata de-a lungul spatarului... ceea ce evident a dat nastere unui alt neajuns, acela de a da uneori cu cotul in cotiera si mi-a taiat accesul direct la lucrurile ce le tin uneori in spatele scaunului soferului (ca sa-mi iau in mers ceva din spatele scaunului trebuia sa las cotiera jos, apoi sa o ridic la loc). In plus... personal am avut multi ani o Vectra B cu cotiera originala (excelenta) si am condus si Astra G cu cotiera Irmscher (cumparata de mine pe eBay si montata la locul ei pe tunel) si la niciuna dintre cele doua nu mi-am facut nervi cu cutierele, doar cu asta originala de scaun de Astra H. Un deranj scump si inutil cotiera originala de scaun GM la Astra H, sunteti sau nu de acord... cam asta e concluzia mea privind acest tip de cotiera originala de scaun sofer.

Asadar, tot cautand eu pe Internet dupa o cotiera Irmscher de Astra G pe care sa o iau si sa mi-o montez pe Astra H, am dat cumva de cotiera asta originala de Astra G (fabricata in octombrie 2001, totusi am vazut ca pe Internet unii o numesc ,,cotiera originala de Astra G Classic II,,) :


Am stat mult sa ma gandesc DACA sa o cumpar sau nu. Am tot incercat sa-mi imaginez cum ar arata montata pe consola de Astra H.. mi-am zis ca ar trebui sa vina bine pe tunel si avand capac superior rabatabil mi-am zis ca daca ma deranjeaza o pot tine ridicata, daca e cazul. Nefiind o cotiera lunga, m-am gandit ca deranjul ar fi minim. Asa ca intr-un final am cumparat-o.

Asa arata o consola centrala de Astra G, avand degajarea pentru cotiera prezenta in spatele locului unde sta maneta franei de mâna:


Consola centrala de Astra H are in partea din spate un capac demontabil, prins cu cleme:

Degajarea (din capac ) in lungime e mai lunga decat cea din consola de Astra G, dar ca si latime e fix pe masura bazei cotierei. Asa am taiat fundul capacului ca altfel nu-mi intra cotiera pana jos ca sa se sprijine baza cotierei direct pe consola centrala:

Asa cum se vede in ultima poza ramane un spatiu de umplut in spatele cotierei, care daca nu-l umpli cu ceva ai toate sansele ca in momentul in care te lasi pe cotiera sa o scoti afara din consola. Eu m-am gandit sa umplu acolo cu Poxilina, am cumparat o cutie mare de Poxilina in ambalaj de carton portocaliu si am umplut cu ea pana la nivelul din spate al capacului in care am montat cotiera. Apoi peste poxilina care s-a intarit am lipit cu Bison din doi componenti o folie neagra de la un dosar cu sina, care in mod neasteptat chiar avea o textura asemanatoare cu textura materialului in care este imbracata cotiera. Folia neagra am pus-o pâna jos ca sa nu se deterioreze la contactul cu Poxilina materialul in care este imbracata cotiera :


Am montat cotiera pe consola centrala si apoi am adaugat doua suruburi la baza capacului ca sa impiedice cotiera sa sara afara cu tot cu capac din consola centrala:


Am uitat sa adaug faptul ca cotiera are un mecanism de rabatare pe inainte-inapoi care permite adjustarea ei de-asa natura ca sa poata fi folosita si de cei care isi trag scaunul sofer mai inspre in fata (ca mine). La final, cam asa arata cotiera montata la locul ei:



L.E:
O sa revin aici cu mai multe impresii dupa ce voi folosi cotiera o perioada, deocamdata am vazut ca asa cum am prins eu cotiera in consola s-ar putea sa nu fie foarte solid ancorata si sa trebuiasca sa montez aditional o brida metalica in forma de ,,U,, (montata invers, cu urechile in jos) direct peste baza cotierei, ca sa-mi tina cat mai fix cotiera acolo unde este ea pe pozitie.
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,497
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
N-a ieșit rãu...
Am vrut sã zic cã rigidizarea o bãnuiesc insuficientã, dar se pare cã te-ai prins și tu...
Succes!
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR