Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • Ionut96

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Corsa 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Nov 2020

  • Mesaj Privat
Salut colegi dețin un Opel astra h 1.7 110 cp 81 KW an 2008 și de ceva vreme a început sa mã c-am scoatã din sãrite filtru de particule . Pe opcom îmi arãta cã mașinã își face regenerarea la 1029km. La voi la cât își va face regenerarea cei care îl aveți activ ? Regenerarea la voi cum se manifesta la mine dacã nu ii dau din testar curãțare scoate fum non-stop. Ar trebui sã se curețe singura in moment în care cere calculatorul în afara faptului cã e consumul mãrit la 2.5 la relanti nu am niciun martor aprins în timpul regenerari și la km de mai sus filtru de particule e la 99% A mai pãțit cineva asa ceva? Regenerarea cum se manifestã la voi? Ce îmi recomandați?


MODEL: Opel astra h 17 dtj an 2008
MOTOR: 17 Dtj 110 cai 81kw
Skip ads

  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,664
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Eu personal sunt fan al solutiilor chirurgicale : extirpare ceramica, resoftare pentru motor EURO4 "fara_filtru_de_particule" si sa-ti bage totodata ceva cai in plus... ca sa te bucuri pe deplin de tot ce poate oferi acest motor. Totodata, cu aceasta modificare poti sa folosesti ulei de motor Motul X-cess 5w40 care are un pret bun pe eMag, motorul e mai putin zgomotos si cum acest ulei de motor este un excelent ulei all_year_rounder la 10.000km il dai jos atat cat ai bagat initial.

Exista si un minus, dincolo de moralitatea solutiei : nu mai e o ideie buna sa iesi cu ea din tara acolo unde se fac controale ,,la sânge,, daca mai exista pe masina filtrul de particule original al masinii.
  • sebage

  • Mesaje scrise: 2,480
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2019

  • Mesaj Privat
Pareri personale, fara intentia de a contrazice sau a deranja/supara:
"La voi la cât își va face regenerarea cei care îl aveți activ ?"
Acelasi motor, regenerarea DPF este comandata, in functie de regimul de exploatare (100km - 400Km). Am avut regenerare si la 100Km (ore destule de functionare in stationare).

"Regenerarea la voi cum se manifesta ... ?"
Subiectul este discutat si detaliat, doar pofta de citit sa ai (foloseste functia de cautare).

"Ce îmi recomandați?"
Recomandarea ar fi una singura, anume aceea de a rezolva problema reala a masinii (sau a soferului), care duce la problemele cu DPF.

P.S. Eu sunt adeptul pastrarii parametrilor originali/oficiali. Oricum, orice modificare la sistemul antipoluare, duce direct la declasarea la norma noneuro (oficial vorbind, pentru ca vorbind despre realitate, din pacate, se practica excesiv de mult aceste modificari, fara repercusiuni).

P.P.S. Sunt doar pareri, nu sunt idei impuse!
  • iulian1971

  • Mesaje scrise: 7,081
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Ionut96 a scris:Salut colegi detin un Opel astra h 1.7 110 cp 81 KW an 2008 si de ceva vreme a început sa mã c-am scoatã din sãrite filtru de particule . Pe opcom îmi arãta cã masinã îsi face regenerarea la 1029km. La voi la cât îsi va face regenerarea cei care îl aveti activ ?


Salut.
Daca ai filtrul activ poti sa te bucuri ca face regenerare la 1000 km.
La alti colegi face regenerare din 50 in 50 de km motorul asta.
Regenerarea se manifesta prin consum instant marit, relanti la 1000 rot/min. si, la cei norocosi, prin activarea incalzirii in luneta si oglinzi.
Daca scoate fum ai probleme dar nu cu DPF zic eu.
Verifica injectoare, regulator pompa, debitmetru, turbina....
Skip ads

  • Ionut96

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Corsa 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Nov 2020

  • Mesaj Privat
Ok sunt deacoed cu tine la partea cu 1000km dar teoretic la alte mașini cu care am mers îți apare în bord dpf la modelul acesta doar consum mãrit îți dai dai seama la relanti nu puteau ingineri de la GM sã punã în bec ba un amarat de bec în bord 😂😂 o sã încep o verificare
  • sebage

  • Mesaje scrise: 2,480
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2019

  • Mesaj Privat
Doar pentru a nu ramane informatii eronate, fara intentia de a contrazice pe cineva:
La ce masina, din generatia asta, ti-a aparut in bord martor (bec sau scris) ca se efectueaza o regenerare normala?
Presupun ca "Ingineri" de la Opel, au executat proiectarea aparatelor de bord, intocmai cum au fost cerintele, nu cum au vrut ei (si au facut o treaba bunicica).

Toate aceste probleme /informatii, exista si au fost deja dezbatute, doar disponibilitate pentru cautare si citire mai trebuie.
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,497
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
E cool si facil, mai ales, din fața tastaturii, sã certi niste ingineri (dela amãrâtii de GM Confused Surprised ), când tu abia scrii în limba maternã și probabil ai cunoștințe tehnice de nivelul claselor de tren....
  • Ionut96

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Corsa 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Nov 2020

  • Mesaj Privat
Prieten dacã ai mai codus alte generati din acelasi an au martori în bord care se aprinde în momentul în care se face regenerarea 2 dacã nu îti convine ce se discuta aici puteai trece peste si abtinete cu comentarii de genul ãsta deocamdatã nu ne cunoastem,cu trenu poate te plimbi tu eu nu am timp pentru asta.. si în încheiere am gãsit un coleg care se ocupã cu montajul unui led în momentul regenerari..Vã multumesc celor care ati rãspuns mai sus drumuri bune!
  • sebage

  • Mesaje scrise: 2,480
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2019

  • Mesaj Privat
Alte generatii, din acelasi an? Foarte tare!
Oricum, eu voiam un singur exemplu. Exemplu pe care nu l-ai dat (pentru ca nu exista).
Restul, este folclor ...

P.S. Eu pot sa inteleg afirmatii gresite sau intrebari copilaresti (pentru ca tori gresim si pentru ca nimeni nu le stie pe toate). Insa nu pot sa inteleg inversunarea de a pretinde ca ai dreptate, atunci cand nu ai!
Cand cineva te corecteaza, nu are (el) nimic de castigat din asta. Eventual incearca sa iti arate adevarul (sau o parte din adevar) si incearca sa nu lase informatii false, sa fie citite si de altii, ca fiind adevaruri.

P.P.S. Pe aici nu prea merge treaba cu: "daca nu iti place sa imi dai dreptate, nu mai scrie", pentru ca este un loc public si unora nu le pica bine sa ramana informatii false, cu titlu de adevaruri.
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,497
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Pãi, deh, el n-are timp sã se plimbe cu trenul Very Happy Very Happy , d-apãi sã se uite în gura noastrã... Laughing
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR