Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
Solutie
  • GGabor53

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2013 Y17DTS
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Sep 2017

  • Mesaj Privat
Salut de ceva vreme a început sã vibreze volanul in mers se simțea și în pedala de ambreiaj și în scaun tremurã toatã mașina dar nu tot timpul. Câteodatã la 120-130 merge lin dupã o depãșire sau un viraj incepe, încetinesc accelerez iarãși și iarãși incepe sa tremure încetinesc accelerez iarãși merge iar mai lin. E ciudat,de cate ori merg la mecanic și i spun sã meargã cu ea nu mai face(e cã și când mergem la dentist,nu ne mai doare nimic acolo). Am schimbat ambreiajul și planetarele,de atunci merge mai lin dar tot nu e ok ceva. Un mecanic mia spus cã e de la flanșele de la amortizoare,altul cã e de la planetare,altul cã e de la suporți motor altul cã e de la roți,altul cã e de la discurile de frânã și ultimul cã e din cauza casetei de direcție. Nu pot schimba jumate de mașinã. Am citi pe aici pe forum și la toatã lumea era alta problema dar la alta motorizare. Întrebarea e daca a mai avut cineva astfel de problema pe motorizarea asta Astra g y20dth? Și ce a fost problema ?
Mulțumesc anticipat in


MODEL: Astra G
MOTOR: Y20DTH

Aceasta discutie are un raspuns marcat ca solutie la problema expusa.
Sari direct la Solutie

  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,500
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Începe cu ce e mai simplu și poți face tu: monteazã, pe fațã, o altã pereche de roți, de preferat unele despre care știi sigur cã sunt Ok.
  • GGabor53

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2013 Y17DTS
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Sep 2017

  • Mesaj Privat
S-au schimbat rulmenții de sarcinã și flanșele la amortizoare pe fațã și situația sa îmbunãtãțit masiv dar nu dispãrut complet. Rulmenții și flanșele având joc amplificau problema. Rotile in teorie erau bune erau echilibrate relativ recent și nerulate. Cel mai probabil erau mai multe de schimbat și toate in combinație rezultau tremuratul. Eram pe direcția bunã dupã ce am schimbat rulmenții dar apoi am vândut mașina. Nu o mai am nu știu care e rezultatul final al problemei.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR