Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum
  • RBogdan214

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jan 2019

  • Mesaj Privat
Salutare. Atunci cand iau piciorul de pe acceleratie, uneori, nu mereu, masina are niste socuri, suturi urate, ca si cum ai avea un missfire.. In accelerare nu se intampla chestia asta, am schimbat bujii, curatat clapeta de acceleratie, probat cu alta bobina, alt debitmetru, alta sonda lambda, nimic, tot asa face.. Suportii motor sunt pe lista acum, dar ma gandesc ca nu ar fi ei, pt ca nu se intampla de fiecare data si nu este un soc puternic, sunt mai multe suturi in care se zgâlþâie maºina cu totul.. Aºtept un raspuns de la cei care v-ati mai lovit de asa ceva


MODEL: Opel Vectra C
MOTOR: 1.8 Z18XE

LOCATIE: Craiova
  • DRosiuoru

  • Mesaje scrise: 382
  • Locatie: Arad
  • Masina: Insignia 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mar 2022

  • Mesaj Privat
Salut , a-s incepe cu verificarea rolei intinzatoare a curelei de distributie daca e corect tensionata la semn si arcul tensionator daca mai tensioneaza corect pentru caci in frana de motor fortele pe intinzator si pe curea se inverseaza si posibil sa apara mici desincronizari intre arborele cotit si axele cu came in acel moment si de aici simptomele de misfire ( de obicei ramane eroare stocata : misfire not present sau senzor vibrochen / axe came dupa caz : not present la o diagnoza daca distributia se decaleaza mai mult la acel moment ) .
Eu mi-am schimbat distributia in februarie si am avut rola intinzatoare blocata pe antins maxim , norocul a facut caci kit-ul de distributie " vechi " avea doar 3 ani si putini Km si cu problema din topic-ul deschis de mine am mers fara bruscari cu plecarile de pe loc , iar frana de motor o face cutia ( automata ) altfel poate aveam probleme cu zimtii de pe curea sau mai rau .
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR