Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Calatori prin lume
  • utzag

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Salut
Am o oferta de la un prieten care are in Salzburg o vila turistica si am sa ma duc pe 25 august la el. Problema este ca nu am mai iesit din tara in directia aceea si nu stiu cam nimic despre drum. (M-as aventura si prin Germania sa iau o masina pe la 5000 ca tot sunt in apropiere).
Daca ma puteti ajuta cine a mai plecat cu cateva sfaturi referitoare la drumul pana acolo, taxe, politie, stare drumuri, cam tot etc.....
Multumesc
Skip ads

  • pufulet

  • Mesaje scrise: 303
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2006

  • Mesaj Privat
Iti spun eu cate ceva:
-Timisoara-Salzburg: 9 ore, cu opriri, 150-160 pe autostrada

Traseul ar fi:
-Craiova-Timisoara-vama Cenad-Szeged-Budapesta-Viena-Linz-Salzburg

De cumparat vignete:
-Ungaria: vigneta pt autostrada (vei merge pe M5), pentru 4 zile (daca te intorci in Ungaria in interval de 10 zile, e mai bine sa cumperi una pt 10 zile)
-Austria: vigneta pt autostrada, e pt 10 zile

Intre Szeged si Salzburg ai numai autostrada, inarmeaza-te cu pilot automat Smile
Politie nu prea o sa vezi

Drumurile sunt ok, nu se compara cu Romania...
Pt Germania nu stiu ce sa-ti spun, ca n-am fost
Daca vrei alte detalii, te rog
  • utzag

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Au taxe de autostrada si cat? Au restrictii la viteza pe autostrazi?
Probleme la vama?
Pe unde ai oprit sa mananci? as opri si prin Budapesta ca e frumoasa (m-as odihni putin acolo)
multumesc
  • pufulet

  • Mesaje scrise: 303
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2006

  • Mesaj Privat
din pacate nu mai stiu preturile, in Ungaria aproximativ 5 Euro pt 4 zile, in Austria parca 8 Euro pt 10 zile
restrictia la autostrazi este aceeasi ca la noi: 130, cu portiuni in reamenajare de 60/80/100.
de mancat am luat din Salzburg din supermarket, nu m-am oprit decat pt pauza si pus benzina
da, Budapesta merita vazuta Smile
Skip ads

  • floringv

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Astra 2004 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jul 2007

  • Mesaj Privat
utzag a scris:Au taxe de autostrada si cat? Au restrictii la viteza pe autostrazi?
Probleme la vama?
Pe unde ai oprit sa mananci? as opri si prin Budapesta ca e frumoasa (m-as odihni putin acolo)
multumesc

fara taxe pt autostrada la nemti . sunt incluse in pretul carburantului. de papa intri in orase si gasesti mai ieftin e valabil si pt carburant. drumurile sunt perfecte sau aproape perfecte oricum de 10 ori mai bune ca la noi
taxe platesti la unguri si la austrieci. unguri 9 euro toate autostrazile pt 4 zile iar austria 8 euro pt 10 zile.
un sfat nu lua vinietta de la mol in ungaria si in general nu cumpara de la mol
inca ceva te sfatuiesc sa faci plinul la iesirea din rom ca sa poti strabate ungaria fara sa alimentezi. daca iei de la unguri platesti euro si iti dau restul in forinti
  • xcuseme

  • Mesaje scrise: 1,458
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2002 Isuzu Y17DT 16v 55kW
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2006

  • Mesaj Privat
La austrieci daca te duci doar in zona Salzburg nu se merita sa mergi pe autostrada... poti sa i-o dai doar pe drumurile nationale. Peisajul este clar mult mai frumos Smile

In zona Salzburg ai grija ca motorina variaza intre 1.03 si 1.09 E/l, chiar daca esti iesit mult de pe autostrada.

Ai grija mare cu limitarile de viteza in Austria, e plin de camere, iar eu am scapat la mustata de un radar de-ala mobil cred... pus pe un trepied... l-au oprit baietii pe unul din fata mea... eu am scapat ca prin minune. Era ora 21... se insera.. limita la 70... drum liber impecabil, linie dreapta urmata de o curba la stanga... politia statea fix in curba.

Neaparat sa mergeti pe Grossglockner... nici sa nu va ganditi sa plecati acasa fara sa acordati o zi intreaga acelui drum.
De asemenea sa va luati haine groase de stat ~2h la 0 grade... si sa va duceti la pestera de gheata de la Werfen, este de vis.

O sa pun azi un post cu ce am facut eu 3zile in zona Zell am See / Kaprun.
  • utzag

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2007

  • Mesaj Privat
merci pt sfaturi, ieri am venit si a fost superb din toate punctele de vedere Very Happy
  • xcuseme

  • Mesaje scrise: 1,458
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2002 Isuzu Y17DT 16v 55kW
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2006

  • Mesaj Privat
deja a trecut 25 august si nu stiu eu? Smile
  • l_stoian79

  • Mesaje scrise: 602
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2006

  • Mesaj Privat
utzag a scris:merci pt sfaturi, ieri am venit si a fost superb din toate punctele de vedere Very Happy


imi spui te rog cat au fost vignetele ptr A shi HU ?
multumesc.
  • sven

  • Mesaje scrise: 36
  • Locatie: Mures
  • Masina: Corsa 2003 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jul 2005

  • Mesaj Privat
salutare.

pe ungaria vigneta de 4 zile costa 1530 forinti , asta e cam 7 euro , depinde de unde o cumperi , iar pe austria te costa o vigneta de 10 zile , 7,60 euro .

Atentie la limitarile de viteza , exista acum si blitzuri pe ungaria , iar pe austria militzienii stau cu pistoalele laser . limita de viteza pe autostrada in ungaria cat si in austria e de 130 km/h dar poti merge lejer cu 140 .

sa ai drumuri faine
  • l_stoian79

  • Mesaje scrise: 602
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2006

  • Mesaj Privat
ieri m-am intors de la Viena.
patanie patita la granita ungaro-austriaca: veneam dinspre austria, dupa ce trec granita ma opresc intr-un Mol sa-mi iau vigneta ptr Ungaria. IN fata mea un alt roman cere in engleza vigneta pe 4 zile, il intreaba duduia de unde e, dupa ce ii spune respectivul ca e din Ro i se spune ca nu mai au vigneta pe 4 zile (1530 forinti) doar pe 10 zile (2550 forinti). n-are ce face omul si cumpara vigneta pe 10 zile. vine randul meu sa cumpar vigneta pe 4 zile, o cer in germana si la clasica intrebare de unde sunt ii spun la duduia ca sunt din Slovenia, la care aia imi intinde fara problema vigneta de 4 zile. cand imi trec numarul de inmatriculare pe vigneta observa aia ca am numar de romania si ma intreaba ca de ce i-am zis ca sunt din slovenia.... si i-am spus ca am vazut cum a procedat cu cetateanul dinaintea mea ... deci, no comment Smile

la dus am cumparat vigneta chiar dupa cenad si mi-a spus aia ca costa 1600 forinti. i-am dat doar 1530 (am plecat cu bani pregatiti din tara, multumesc @sven ptr info preturi Wink ) a comentat ceva in maghiara da' nu m-a interesat ce.

in rest absolut nici o problema, drumuri bune, politie putina, la granita nu cred ca am stat cumulat la dus si la intors mai mult de 3 minute.

atentie la sarbatori in austria. eu in 15 august nu am gasit nimic deschis, era nu stiu ce sarbatoare si in viena nici benzinariile nu erau deschise.

numai bine!
  • sven

  • Mesaje scrise: 36
  • Locatie: Mures
  • Masina: Corsa 2003 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jul 2005

  • Mesaj Privat
ma bucur ca te-am ajutat cu preturile , astia cu vignetele sunt niste banditi cel putin pe cehia si slovacia unde noaptea iti calculeaza la niste sume science-fiction , de exemplu mi-a spus ca e 28 de euro si dupa ce i-am calculat in fata ca e numai 10 a spus ca ii pare rau ca s-a incurcat . De abia astept ziua in care o sa platim peste tot in moneda unica europeana
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Calatori prin lume

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR