Ai uitat parola?


  1. Home
  2. In-Car Entertainment
  • roBERT

  • Mesaje scrise: 1,724
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Bordul LCD de GSI este prevazut cu dimmer, trece printr-o rezistenta reglabila, la el sunt doua fire in bord pentru acesta functie unul care ii spune bordului ca sunt pozitiile puse (deci activeaza functia dimmer) iar al doilea care vine tot din pozitii dar este trecut printr-o rezistenta variabila care regleaza intensitatea luminii.
Skip ads

  • ToX

  • Mesaje scrise: 1,301
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra OPC 2013 A20NFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2004

  • Mesaj Privat
am tras de la maneta, am descoperit firele. cele 2 fire de la dimmer le-am pus pe firu de la instalatie care era unu singur si merge numa cand am luminile aprinse (asa mergea si la celalalt) desi lcd-u se aprinde cand pui contactu, poti sa-l reglezi cand aprinzi luminile, deci fara sa-mi dau seama am rezolvat-o si p-asta Smile mai ramane problema cu halogenu ars si sa-mi iau sonda de presiune Smile
  • 4EST

  • Mesaje scrise: 686
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Apr 2004

  • Mesaj Privat
poze poze ceva Smile
  • ToX

  • Mesaje scrise: 1,301
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra OPC 2013 A20NFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2004

  • Mesaj Privat
o sa vina Very Happy

am sunat la osram romania...cica gasesc d-alea la distribuitori, au si la magazinele metro, praktiker si billa...am sunat la un dealer, nu au pe stoc, si nu prea aduc la aprovizionare pentru ca citez: "sunt raritati". comanda minima 10 bucati, si daca o fi 400 de mii becu ti se taie...o sa mai incerc Sad
Skip ads

  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Ce halogen vrei Question
  • ToX

  • Mesaje scrise: 1,301
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra OPC 2013 A20NFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2004

  • Mesaj Privat
64124 MF (codul de la osram) bulb de 'dashboard backlighting' chiar asa ii zice. 12v 5W am vazut ca e vreo 8 euro afara..daca gasesti asa ceva ti-as fi recunoscator, iti platesc 2.
  • roBERT

  • Mesaje scrise: 1,724
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mai 2004

  • Mesaj Privat
La un pret rezonabil, mai cumpar si eu doua si mai am pe cineva interesat...
  • MihaiNFS

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2005

  • Mesaj Privat
Salutare baieti.
TOX, mai stii ce ti-am zis cand ai luat bordul? AI GRIJA DE BECURILE ALEA CA SE POT ARDE cand umblii la ele si daca se ard poti gasi becuri la AL PADRINO vis-a-vis de intercontinental. Problema asta am patit-o si eu cand am umblat in bordul meu. Un bec era atunci cam 400.000 lei (acum 1 an juma) Du-te cu becul acolo si se rezolva.

Am mai cautat si in alte locuri dar doar acolo am gasit pe stoc.

Spor la treaba!!!
Skip ads

  • ToX

  • Mesaje scrise: 1,301
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra OPC 2013 A20NFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2004

  • Mesaj Privat
merci! ideea e ca l-am frecat de 15 mii de ori in bord si inapoi si n-a patit nimic, si la instalarea finala pok n-a mai mers, nu stiu de la ce sa fi fost.
  • ToX

  • Mesaje scrise: 1,301
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra OPC 2013 A20NFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2004

  • Mesaj Privat
pozeeee:

http://img265.echo.cx/img26...6/image1289vq.jpg
http://img265.echo.cx/img26...1/image1294ga.jpg
http://img265.echo.cx/img26...9/image1309lu.jpg
  • roBERT

  • Mesaje scrise: 1,724
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Arata bine lucrarea, felicitari
  • ToX

  • Mesaje scrise: 1,301
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra OPC 2013 A20NFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2004

  • Mesaj Privat
merci Smile abia astept sa cumpar bec...

iata si pozele cu pielea, as requested

http://img229.echo.cx/img22...0/image1327so.jpg
http://img229.echo.cx/img22...3/image1333zu.jpg
Skip ads

  • 4EST

  • Mesaje scrise: 686
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Apr 2004

  • Mesaj Privat
bravo pt lucrare

arata bine

pielea cum/de unde /cat a fost?
  • ToX

  • Mesaje scrise: 1,301
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra OPC 2013 A20NFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2004

  • Mesaj Privat
moka, la schimb Smile un prieten avea o calibra de italia, si a vandut-o pt dezmembrat. Smile
  • Alex 1700d

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Arges
  • Masina: Kadett 1990
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
oameni buni stiu ca sunt 4 ani de cand nu a mai postat nimeni aici dar am si eu o problema.Am un bord de gsi cu tot cu senzorul pentru cutie dar nu am mufele si nici schita pentru legaturi.Am un kadett e caravan si vreau sa ii pun acest bord.VA rog mult, daca ma aude cineva dati-mi va rog o mana de ajutor cu o schita electrica
  • SMihai

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 1992
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Feb 2011

  • Mesaj Privat
0764 654 722. suna-ma sau da-mi sms cu id de mess sa-ti dau schita pt lcd
  • lucianbenu

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Dec 2012

  • Mesaj Privat
unde gasesc un asemenea bord?
  • RD-Woo

  • Mesaje scrise: 157
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Astra 2009 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2013

  • Mesaj Privat
unde gasesc un asemenea bord?


In ultima perioada au devenit raritati... oricum si modelul de pe care provin a devenit foarte rara
am vazut ca vinde cineva pe un alt forum auto (sorry, insa numele este cenzurat de acest site)
  • Geo_ZGA

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Feb 2014

  • Mesaj Privat
Dezgrop si eu topicul asta cu primul meu post pe forum. Desi nu sunt posesor de Opel, am o masina asemanatoare (Daewoo Cielo) pe care am pus diverse piese de Opel, printre care si un bord LCD de Kadett GSI. Totul bine pana aici, mai putin 2 chestii:
1. nu imi indica turatia decat la jumatate (am model euro 3, cu modul de bobine pe aprindere, nu cu bobina clasica si delco) si nu am reusit deloc sa-i dau de cap.
Si 2, si cea pt care as avea nevoie mai mult de ajutorul vostru, nu merge jurnalierul de km parcursi. Bun, am aflat de ce nu merge, are o rotita dintata, pe care calca melcul de la motoras, cu dinti lipsa si restul f tociti. Teoretic s-ar putea face la o imprimanta 3d, dar trebuie facut modelul 3d (alti bani) si nu se stie cat de bine iese, fiind micuta si cu detalii.
Pana la urma am comandat un bord de Vectra B, care are jurnalierul electronic, si vreau sa incerc sa-l pun pe asta in locul celui de la LCD.
A mai facut cineva de pe aici asa ceva? In Germania am vazut ca s-a facut http://img404.imageshack.us...amleuchtenou6.jpg Problema e ca nu explica cum, topicul e mort din 2008 si traducerea nu e perfecta ca sa pricep ceva.
Am vazut ca jurnalierul de Vectra B e alimentat printr-o folie, are legatura cu un microprocesor... solutia la care m-am gandit e sa pastrez placa principala, fara motorasele pt ceasuri, si sa o pun undeva prin spatele bordului, montez jurnalierul in bordul LCD si prelungesc folia la jurnalier cu fire... problema e ca nu stiu ce face fiecare pin al mufei care intra in bord. Are cineva o schema? Sau o solutie deja probata, mai buna?
  • Kiusro

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 1994 C18NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Apr 2012

  • Mesaj Privat
Salut, am primit mesajul tau, am citit si postarea. Legat de turometru, turatia este data pe bord in functie de senzorul de turatie, daca ai pus cluster (instrument de bord) de Kadett ai putea sa schimbi si senzorul de pe masina (sunt calibrati diferit, nu au toti aceeasi parametrii de functionare) in cazul in care nici cu senzorul de kadett nu functioneaza se poate sa ai o problema in cluster, motorasul sau controlerul lui nu functioneaza.

Sa trec la partea cu afisajul, este una complicata, teoretic nu poti face mare lucru insa practic ai putea sa mergi pe ideea care ai avut-o dar va trebui sa ciopartesti amandoua clusterele ca sa obti rezultatul dorit. Tin sa precizez ca ma ocup de clusterele masinilor din 2016 si am inceput in 2010 cu clustere pentru 2013 care sunt sofisticate si nu se mai aseamana asa mult cu cele vechi.
Microprocesorul acela este un Circuit Integrat sau CI, acest CI controleaza segmentele de pe afisaj, undeva trebuie sa mai ai inca un CI care se numeste numarator si traducator si vei avea nevoie de amandoua. Vad din poze ca este unul facut de VDO Siemens. Daca ai un prieten electronist, acesta va sti sa caute datasheet-urile pentru CI-urile de pe placa si iti poate arata intrarea semnalului insa tu ai momentan pe masina un sistem mecanic (un cablu care invarte o roata si inca una la randul ei ca sa iti invarta cifrele acelea iar sistemul celalalt este un senzor electronic care da impulsuri in numarator iar acesta le traduce si afiseaza. Cel mai simplu ar fi sa cauti sa intregesti bordul care il ai pentru ca este dificil sa faci conversia pentru afisajul electronic. Asa la distanta este mai greu de explicat mai ales ca nu am in fata amandoua clusterele.

Poti sa ma suni daca doresti si mai povestim 0724429418.
Skip ads

  1. Home
  2. In-Car Entertainment

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR