Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel X
  3. Opel Grandland X
  • bazate

  • Mesaje scrise: 487
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Grandland X 2018 B12xht
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Sep 2016

  • Mesaj Privat
Bateriile de pe masinile cu start-stop au uneori o durata de viata mai mica, daca sunt folosite cu functia respectiva.
Am deschis acest thread pentru discutii privind durata de viata a bateriei, simptome de cedare si costuri de inlocuire.

Masina mea e din 2018 si nu folosesc SS...de fapt dezactivarea sa e primul lucru pe care il fac cand urc in masina. In cel mai rau caz deactivez la primul semafor.
De vreo 3 saptamani am observat ca functia nu mai functioneaza, iar acum cateva zile m-am trezit dimineata cu mesajul Economy mode, fapt ce indica nivel redus de incarcare al bateriei. E ciudat, pentru ca eu conduc de regula distante mari, cand bateria ar trebui sa se reincarce.
Am testat bateria in service si s-a decis schimbarea sa in garantie....inca un motiv sa recomand garantia extinsa. Urmeaza sa fie inlocuita si sa aflu costurile.


MODEL: Grandland X 2018
MOTOR: B12xht
Skip ads

  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,497
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Dacã nu toate Grandland-urile sunt cu Start/Stop, ar fi trebuit sã specifici, în titlu, cã te referi doar la bateriile respective, ptr a nu se produce confuzii și aglomerãri, adicã ptr un topic (mult) mai clar. Numa' zic.
  • cosmin_b

  • Mesaje scrise: 169
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Grandland X 2018
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mai 2018

  • Mesaj Privat
Salut!
@bazate, ti- au pus acelasi model de baterie ca cea OEM ? Din cate am studiat eu, echivalentul after marker este Varta Blue Dynamic N70 EFB, dar se poate folosi si varianta superioara Varta Silver Dynamic E39 AGM.
  • bazate

  • Mesaje scrise: 487
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Grandland X 2018 B12xht
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Sep 2016

  • Mesaj Privat
Nu mi-am dat seama ce origine are. E vizibila o eticheta cu simbolul de PSA si puterea de 70AH. Voi investiga. Stiu ca e in jur de 1000 de lei ca valoare la dealer.
Deja a facut SS la iesire din reprezentanta, desi stiam ca intra in regim dupa 6 ore de functionare.
Skip ads

  • dcrst75

  • Mesaje scrise: 132
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Grandland X 2018
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2018

  • Mesaj Privat
Eu folosesc start-stop si am masina din martie 2018 si nu am probleme deocamdata cu bateria
  • LeKrams

  • Mesaje scrise: 44
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Grandland X 2019
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Apr 2019

  • Mesaj Privat
Buna ziua!
Am garantie extinsa si nu au vrut sa imi schimbe bateria gratuit! A trebuit sa o platesc! si tot am probleme!
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,539
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Intra la consumabile, ca si becurile.
  • banned-143386

  • Mesaje scrise: 143
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Oct 2020

  • Mesaj Privat
LeKrams a scris:Buna ziua!
Am garantie extinsa si nu au vrut sa imi schimbe bateria gratuit! A trebuit sa o platesc! si tot am probleme!

Garantia se aplica daca te duci la intervalul scris in certificat pentru control. Ai ratat un interval? Ghinion
  • corsablue

  • Mesaje scrise: 2,478
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Corsa 2005 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Scrie negru pe alb în cartea tehnicã bateriile nu fac obiectul garanției, chiar dacã ai fost la toate reviziile.
  • LeKrams

  • Mesaje scrise: 44
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Grandland X 2019
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Apr 2019

  • Mesaj Privat
Nu am ratat nici o verificare! Dupa ce am mai studiat contractul m-am adresat importatorului Opel si ce credeti, am dreptul la decontare!
Acum ma lupt cu ei sa vad cum recuperez banii!
Deci nu acceptati sa va pacaleasca! Eu ma aflam in deplasare si nu aveam contractul la mine si am fost fortat sa platesc, pentru a putea continua drumul!
  • wanchope

  • Mesaje scrise: 240
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2016 B14XFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jul 2012

  • Mesaj Privat
Felicitari! Unii citesc se pare si nu inteleg nimic!
  • LeKrams

  • Mesaje scrise: 44
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Grandland X 2019
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Apr 2019

  • Mesaj Privat
Buna dimineata!
Sunt foarte incantat ca am facut contractul degarantie extinsa! Asa cum am mai spus, am avut o problema cu bateria si a fost schimbata! Am recuperat absolut toti banii pe garantie! Asta dupa ce m-am adresat importatorului!
Skip ads

  1. Home
  2. Opel X
  3. Opel Grandland X

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR