Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Sistem Electric
  • Cobra666

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Ploiesti
  • Masina: Astra 2013
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mar 2022

  • Mesaj Privat
Am un Opel Astra G, 1.6 benzina 16V din 2003, cumparat la mana a doua... si am observat ca nu imi merg luminile interioare, deci siguranta arsa... Am cautat pe net, care siguranta este, am gasit ca ar trebui sa numar pana la 28, si a 28-ulea slot , este cel dedicat luminilor interioare, si siguranta din cel de-al 28-lea slot trebuie schimbata. Cand desfac, ce savezi...am doua sigurante de 5A in slot-uri unde normal ar trebui sa fie sigurante de 20A. (Ar trebui 2 galbene de 20A, si de fapt sunt doua maro: de amperaj mai mic 5A).
ce ar trebui sa fac.... sa le schimb pe cele doua de 5A cu doua de 20A, sau sa le las in contnuare asa?
Intreb, pentru ca din cate stiu, ar trebui sa se respecte culorile... in sensul sa se puna sigurante de amperaj corespunzator, nu sigurante de 5A unde ar trebui de 20A, s.a.m.d.


MODEL: Astra 2013
  • sebage

  • Mesaje scrise: 2,477
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2019

  • Mesaj Privat
Din manualul masinii, ai fi aflat ca:
F37 - scaune incalzite si F30 - trapa (turela, sau cum vrei sa ii spui).

Daca ai asa ceva, sigurantele ar trebui sa fie montate si de amperaj corespunzator.
Daca nu ai asa ceva, eu zic ca ar trebui sa fie lipsa, pentru ca nu vad sa fie cu mai multe functii. Dar le poti lasa, nu vor face nimic rau ... sau poate chiar au fost facute ceva modificari si s-au folosit de aceste sigurante.
  • Cobra666

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Ploiesti
  • Masina: Astra 2013
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mar 2022

  • Mesaj Privat
Multumesc frumos! Da, m-am lamurit acum... am gasit pe net, in urma unei cautari pe google "Tablou de sigrante Opel Astra G 1.6 16 V" si m-am prins... inclusiv de ce nu am lumini in interior. "Geniul" care a umblat la tabloul electric , on loc sa puna o siguranta de 5A in slotul 28, a pus una de 5A mai jos, in slotul 37.
Inca o intrebare, sebage, de ce la toate opelurile astra G ale caror tablouri electrice sunt pozate si postate pe net, sigurantele maro sunt de 7.5A, si la a mea sigurantele maro sunt de doar 5A?
Ar trebui si eu sa pun de 7.5, in loc de 5?
  • sebage

  • Mesaje scrise: 2,477
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2019

  • Mesaj Privat
Valorile sigurantelor cu functii multiple, se stabilesc in functie de dotarile masinii. (la o masina pot fi 2 si la alta masina pot fi 5 consumatori pe o siguranta).
Atat timp cat nu ai probleme, nu vad de ce sa umbli.

P.S. Cand intri intr-o comunitate, incerci sa ii respecti regulile. Citeste regulamentul si respecta-l (indiferent cat de tare te arde pe tine)
  • Cobra666

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Ploiesti
  • Masina: Astra 2013
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mar 2022

  • Mesaj Privat
Am inteles. Multumesc frumos, sebage, pentru lãmuriri!
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Sistem Electric

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR