Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J
Solutie
  • bosbiciu

  • Mesaje scrise: 118
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Astra 2016 B16DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Am schimbat rotile pe care aveam anvelope de iarna, cu cele de vara. Ambele perechi au senzori de presiune. Dupa schimbarea de la vulcanizare am venit acasa si am incercat sa dau invatarea cu noile roti din meniu, intre timp aparand eroarea cu senzorii de presiune in bord. Problema e ca nu pot initia procesul de invatare, oricat asi apasa pe butonul set. Am aparatul de invatare senzori, l-am mai folosit de cateva ori. E prima data cand nu pot initia. Se pot activa senzorii cu interfata op com? Am incercat dar nu am gasit in menu opcom. In bord apar doar doua liniute la presiune si eroarea in bord. Masina opel astra j 1.6 cdti.

Aceasta discutie are un raspuns marcat ca solutie la problema expusa.
Sari direct la Solutie

Skip ads

  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
in mod normal ar trebui sa ii invete singura masina dar trebuie sa mergi parca nu stiu cati km. poti incerca si cu luarea bateriei pentru macar 1 ora apoi un drum de minim 10km sau incercat dinnou cu butonul SET...
  • bosbiciu

  • Mesaje scrise: 118
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Astra 2016 B16DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Am luat borna de minus pentru o ora, dupa care a mers invatarea senzorilor cu butonul set si aparatul EL 50448. Acum indica presiunea. Multumesc pentru sfat!
  • GGabor53

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2013 Y17DTS
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Sep 2017

  • Mesaj Privat
Și dacã montez roti fara senzori de presiune o sa îmi aparã întruna eroare la senzori de presiune ? E vreun bai daca tot apare sau e doar enervant ?
Skip ads

  • bosbiciu

  • Mesaje scrise: 118
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Astra 2016 B16DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Da, o sa fie prezent martorul din bord tot timpul. Nu e nici o problema, doar ca te poate deranja, dar in timp te obisnuiesti.
  • bosbiciu

  • Mesaje scrise: 118
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Astra 2016 B16DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Cam tarziu cu o precizare, dar e o constatare recenta. Nu a avut nici un efect intreruperea curentului. Initierea procesului de invatare senzori presiune roti se poate face doar daca este trasa frana de mana!
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR