Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina
  • AIlie531

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jan 2022

  • Mesaj Privat
Salut,acum câteva zile am forțat mașina sa urce o coastã cam abruptã și am dus-o la în treapta 1 la 6000 rpm,iar dupã ce am urcat rampa am observat cã mirosea a ambreiaj ars,acum când bag în treapta 1,iau piciorul de pe ambreiaj și nu o ajut cu accelerație destulã mașina smucește foarte rãu,chiar și volanul pentru 1 secundã sau 2,mentionez cã nu este din cauzã cã ridic ambreiajul prea rapid.In celelalte trepte de viteza 2,3,4,5 mașina se comporta normal.Sa mã pregãtesc pt un ambreiaj nou,sau pot fi și alte simptome precum egr-ul?Acum sunt ocupat cu școalã și momentan nu pot sa o duc la service,cel puțin nu sãptãmâna asta.Daca circul cu ea așa sãptãmâna aceasta se pot agrava problemele?Îmi cer scuze pentru "my lack of knowledge",dar mã puteți sfãtui in aceastã privințã?Iar daca este ambreiajul îmi puteți spune care este cel mai bun kit de ambreiaj?


MODEL: Opel Astra h 2005
MOTOR: 1.6 105cp
  • marius-opel

  • Mesaje scrise: 516
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Nov 2016

  • Mesaj Privat
te asteapta o schimbare kit ambreiaj!e la limita minima de cuplaj discul de ambreiaj uzura pronuntata,
rog colegii sa-si spuna si ei parerea!
  • alex_arhire

  • Mesaje scrise: 989
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Discul de ambreaj se schimba cand incepe sa patineze: motorul se tureaza, dar masina nu accelereaza.
Smuciturile pot veni de la placa si/sau rulmentul de presiune. Daca ajungi la ele, schimba tot kit-ul de ambreaj: rulment, placa, disc. LUK este ok ca producator.

Inainte de a ajunge aici, fa o diagnoza si vezi daca si ce erori ai. Printre cauzele posibile se pot numara EGR-ul, clapeta de acceleratie, sonde lamda, injectoare, pompa de benzina.
La cum ai prezentat problema, tind sa cred ca smuciturile vin din ansamblul ambreaj.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR