Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel
Solutie
  • addiestoica

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Astra 2010 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mar 2022

  • Mesaj Privat
Salut! Sunt nou pe forum. Detin un Opel Astra J din anul 2010, 1.7 CDTI. Nu sunt mare pasionat de masini, dar am decis ca ar fi cazul sa mai invat diverse lucruri si eu, pentru ca e bine sa cunosti. Am 2 probleme despre care vreau sa vorbesc.

1. Cand am cumparat masina, stiam deja despre acest joc al manetei. Ideea e ca in viteza 1, cand plec de pe loc, maneta se deplaseaza in spate (totusi ramane in viteza). De fapt, se deplaseaza in fata si in spate, cand plec de pe loc si cand franez. Ar putea fi nevoie de o noua timonerie?

2. Asta e o problema pe care trebuie sa o rezolv curand. Ideea e ca atunci cand apas ambreiajul se aude un zgomot, nu foarte puternic, nu ascutit. E un fel de vajait, apare la apasarea pedalei si cand ii dau drumul. Daca merg patinat si tin ambreiajul la jumatate apasat, atunci se aude. Cand e la sol ambreiajul, nu se aude. Am fost la service si au testat baietii de acolo ambreiajul, l-au apasat de cateva ori si au observat ca exista intr-adevar un zgomot anormal. Nu miroase nimic. Mi s-a intamplat de cateva ori sa nu-mi intre in viteza cand conduceam, dar destul de rar. Oricum, au presupus ca volanta e implicata si ca trebuie ambreiaj nou. Estimativ mi-au zis ca m-ar costa 6200 lei, ceea ce mi se pare cam mult. Un kit complet ar fi undeva la 2500-3000 lei + manopera cat sa fie? Ce parere aveti, ce ambreiaj sa cumpar si care ar fi un pret rezonabil pentru schimbul lui? Multumesc pentru timpul acordat.



MODEL: Astra J 2010
MOTOR: A17DTR

Aceasta discutie are un raspuns marcat ca solutie la problema expusa.
Sari direct la Solutie

Skip ads

  • DRosiuoru

  • Mesaje scrise: 382
  • Locatie: Arad
  • Masina: Insignia 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mar 2022

  • Mesaj Privat
Salut , la problema cu deplasatul manetei sigur ai probleme cu cel putin unul din suportii motor ( posibil antibalans sau cutie ) .
  • sebage

  • Mesaje scrise: 2,480
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2019

  • Mesaj Privat
Daca timoneria ar fi cu levier, da, ar putea fi vinovati suportii.
Fiind pe cabluri, nu prea (parerea personala).
Pare o miscare a cautatorului din curie (deh, M32)
  • addiestoica

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Astra 2010 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mar 2022

  • Mesaj Privat
Mulțam pentru raspunsuri! Inca astept pareri si cu privire la ambreiaj, asta ma intereseaza mai mult. Pretul estimat de service-ul unde am fost mi se pare mare...
Voi incerca sa revin cu 2 clipuri curand, unul ca sa vedeti jocul manetei si unul cu sunetul scos de ambreiaj.
Skip ads

  • Swerige

  • Mesaje scrise: 249
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Oct 2015

  • Mesaj Privat
Parerea mea: maxim 35-40 mil Kit ambreiaj + manopera
  • addiestoica

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Astra 2010 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mar 2022

  • Mesaj Privat
Merci, Swerige.
Aici este clipul cu jocul manetei. E in viteza intai. Cand plec de pe loc se vede ca se duce in spate maneta. In clip am plecat de pe loc si apoi am franat.
https://youtube.com/watch?v=KcqxgjTCApY
  • sebage

  • Mesaje scrise: 2,480
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2019

  • Mesaj Privat
Cum spuneam, cutie M32, probleme cu rulmentii ... poveste stiuta si foarte discutata.
Foloseste functia de cautare si o sa te minunezi cata informatie exista, doar pofta de citit sa ai.
  • DRosiuoru

  • Mesaje scrise: 382
  • Locatie: Arad
  • Masina: Insignia 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mar 2022

  • Mesaj Privat
Salut , dupa ce am vazut clip-ul am impresia caci se misca tot ansamblul motor+ cutie din suporti . Mai fa un clip cu frana de mana trasa , pe loc si an viteza dupa an masarier si dai drumul usor la ambreaj ( nu de tot ) si o sa te minunezi . A-r trebui o persoana sa vizualizeze miscarea motorului si una miscarea timoneriei an acelasi timp . Suportii nu se vad dusi pe masina verificati cu levierul si greutatea motorului pe ei ,se vad la demontare si inspectati . Cu vajaitul poate ai o rezonanta in caroserie tot de la suporti terminati . Verifica astea si dupa bagi bani an ambreiaj , sigur iesi mai ieftin .
Am trecut prin asta , doar caci eu aveam o rezonanta dar nu si timonerie ( eu am cutie automata si doar suportul de pe contraaripa cu lichid s-a dus , i-am schimbat pe toti ) . An trepte mai mari si frana de motor cum se comporta ? Aceeasi miscare la timonerie ?
Skip ads

  • addiestoica

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Astra 2010 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mar 2022

  • Mesaj Privat
Multumesc pentru implicare! Nici nu stiam ca se numeste M32 cutia. Am dat mai devreme cautare si am gasit intr-adevar subiecte pe tema asta.
Tocmai ce m-am intors din oras, am mai facut cateva inregistrari. Jocul apare doar in treapta 1. In trepte superioare totul pare okay. In frana de motor iar nu am sesizat cine stie ce, dar daca cobor din treapta 2 in treapta 1, atunci clar se manifesta. In clipul lasat mai devreme de mine doar se auzea cum accelerez. Am facut clipul ala strict pentru a vizualiza jocul manetei. Va las aici tot ce trebuie.
https://youtube.com/watch?v=yCRidvV6Erk Aici dau usor drumul ambreiajului. E in treapta 1. Nu am apasat frana, maneta revine in pozitia initiala cand reapas complet ambreiajul. Nu pot sa fac mare lucru folosind frana de mana. Am frana de mana electrica si se elibereaza singura cand plec...
https://youtube.com/watch?v=Cu6-h61u_l8 Si inca un clip, se aude un vuiet ascutit.
Acum mi-am dat seama ca se aude si acest vuiet mai ascutit, il auziti?
Si aici e o inregistrare cu sunetul ambreiajului apasat cam pana la jumatate. L-am apasat si pana la fund, apoi l-am eliberat complet. Cred ca trebuie mai mult volum ca sa auziti bine.
https://soundcloud.com/addie...gn=social_sharing
  • DRosiuoru

  • Mesaje scrise: 382
  • Locatie: Arad
  • Masina: Insignia 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mar 2022

  • Mesaj Privat
Salut , am gasit asta : http://www.youtube.com/watch?v=j_aHo6VfZk8 poate te ajuta ( citeste comentariile de la clip )
  • addiestoica

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Astra 2010 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mar 2022

  • Mesaj Privat
Salut! Foarte util clipul pe care l-ai lasat. Dupa ce rezolv cu ambreiajul o sa dau cateva telefoane si o sa rezolv si problema cu schimbatorul; cel putin acum stiu despre ce e vorba. Pana la urma toate cheltuielile pentru schimbul ambreiajului nu ar trebui sa depaseasca 5000 lei, nu? Ambreiajul vad ca costa 2500 lei. Am gasit aici ambreiaj, cum este? Ambreiaj Opel Astra J 2010
Apar mai multe motorizari, eu intru la motorizare 1.7 CDTi, putere motor 81 Kw/ 110 Cp, cod motor A 17 DTC, A 17 DTE, A 17 DTJ, judecand dupa caii putere. Codul meu motor e A17DTR, care pe site-ul asta corespunde motorizarii de 125 CP. Poate au gresit ei cand au scris, nu inteleg...

Mai trebuie ceva pe langa ambreiaj? Cei de la service m-au aburit ultima oara cu tot felul de chestii care trebuie schimbate; eu nu inteleg ce mai trebuie schimbat in afara de ambreiajul in sine, ziceau ceva de pedale. Diferenta pana la 5000 lei mi se pare deja mare, adica sa dau 2500 lei pe manopera... Poate prin Noua Zeelanda sunt preturi d-astea, eu sunt din Romania.
  • Swerige

  • Mesaje scrise: 249
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Oct 2015

  • Mesaj Privat
Am primit "oferte" pentru inlocuirea kitului de ambreiaj intre 26-35 mil. Bine ca e vorba de Astra H, dar e diferenta intre 26 si 35 Smile
Astia chiar stiu si scopul lor explicit este sa faca banu'
Skip ads

  • addiestoica

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Astra 2010 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mar 2022

  • Mesaj Privat
Mda... Multumesc tuturor pentru raspunsuri! Intr-un fel sau altul m-am lamurit.
  • CountPorcula

  • Mesaje scrise: 182
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Mai 2013

  • Mesaj Privat
Swerige a scris:Am primit "oferte" pentru inlocuirea kitului de ambreiaj intre 26-35 mil. Bine ca e vorba de Astra H, dar e diferenta intre 26 si 35 Smile
Astia chiar stiu si scopul lor explicit este sa faca banu'

Cu tot cu volanta ai primit oferta aia la 2600 lei? Am cautat pe net un kit de ambreiaj e 900-1200 lei. Manopera cat mai poate fi?
  • Swerige

  • Mesaje scrise: 249
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Oct 2015

  • Mesaj Privat
In cazul meu masina e Astra H 1.7 cod motor Z17DTH. Din cate stiu kitul de ambreiaj la diesel e mai scump fata de benzina. Un kit complet include:
- rulment presiune
- placa presiune
- disc
- volanta
Un kit de ambreiaj marca LUk in cazul meu sare de 20 mil, deci cu tot cu manopera 2600 ar fi acceptabil (in QService). Dar NU 3500 cat gasisem la un alt punct QService ("praduitori")
  • DRosiuoru

  • Mesaje scrise: 382
  • Locatie: Arad
  • Masina: Insignia 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mar 2022

  • Mesaj Privat
Salut , trecand peste ( brand kit ambreaj , pret kit ) a-si cere o oferta de pret montaj , garantie montaj an scris , factura , daca nu mi s-ar oferi aceste documente nu a-s continua nici o discutie cu ei , la aceste preturi la manopera . Nu vad ce legatura are kit ambreaj cu pedalele . Si eu trebuie sa schimb volant ( cutie automata AF 40 ) si prefer sa o fac la reprezentanta sau la o firma specializata de aici cu cutii automate pentru a beneficia de actele mai sus mentionate . Montajul obligatoriu cu dispozitiv de centrare . Eu la lucrari pe care nu pot sa le fac eu , vreau documente in scris , nu verbal .
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR