Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A
  • CBarbu806

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2022

  • Mesaj Privat
Va salut! Am un opel insignia 2009, cumpãrat în vara anului trecut. Recent i-am schimbat: uleiul cu toate cele, distribuție, oring..., iar dupã aproximativ 50 de km m-a lãsat motorul, nu l-am desfãcut deocamdatã, dar am înțeles s-ar fi dus arborele cotit, care a tras totul dupã el (toatã partea inferiorã a motorului). Îmi poate sugera cineva ce as putea face? As fi avut o variantã de la cineva care mi-a spus ca mi le-ar putea reconditiona cineva pe la București, eu sunt din Pitești. Nu știu dacã este o variantã bunã sã-l recondiționez. O pãrere cum și ce as putea face? Va mulțumesc!
Skip ads

  • marius-opel

  • Mesaje scrise: 516
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Nov 2016

  • Mesaj Privat
daca e sa-l refaci,stii ca e treaba ok.
daca e sa pui motor s-h nu stii ce are cat te va tine cati km are facuti,etc.
varianta de refacere motor , e cea mai buna d.p.m.d.vedere.
asteptam colegii sa -si spuna parerea
sa scrii despre rezolvarea problemei!
  • C1912
  • *
  • 5 mesaje
  • din 14 Apr 2022
  • Insignia 2012 WOLGT8GF7C10938
  • Germania
  • C1912

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Germania
  • Masina: Insignia 2012 WOLGT8GF7C10938
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Apr 2022

  • Mesaj Privat
Hristos a invita ,Marius acuma eu nu înțeleg ,te referi la care motor? sau este vorba în aceastã discuție despre concurs ?
  • C1912
  • *
  • 5 mesaje
  • din 14 Apr 2022
  • Insignia 2012 WOLGT8GF7C10938
  • Germania
  • C1912

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Germania
  • Masina: Insignia 2012 WOLGT8GF7C10938
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Apr 2022

  • Mesaj Privat
marius-opel a scris:daca e sa-l refaci,stii ca e treaba ok.
daca e sa pui motor s-h nu stii ce are cat te va tine cati km are facuti,etc.
varianta de refacere motor , e cea mai buna d.p.m.d.vedere.
asteptam colegii sa -si spuna parerea
sa scrii despre rezolvarea problemei!

Skip ads

  • C1912
  • *
  • 5 mesaje
  • din 14 Apr 2022
  • Insignia 2012 WOLGT8GF7C10938
  • Germania
  • C1912

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Germania
  • Masina: Insignia 2012 WOLGT8GF7C10938
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Apr 2022

  • Mesaj Privat
Are distribuția fãcutã acuma 2 ani jumate și din punctul meu de vedere este ok mașina ,am fãcut anul trecut cu ea Romania eu fiind în germania plus cã merg cu ea 60 km pe zi la munca ,Nu știu acuma mesajul trimis de tine la ce se referã Marius ,o duminicã frumoasã îți doresc !km are destui 240.mii ,Motor V6 ,260 cai ,2.8 cc, sport tourer 4 ori 4 benzinã am cumpãrato din germania eu fiind stabilit aici .
  • marius-opel

  • Mesaje scrise: 516
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Nov 2016

  • Mesaj Privat
C1912 a scris:
marius-opel a scris:daca e sa-l refaci,stii ca e treaba ok.
daca e sa pui motor s-h nu stii ce are cat te va tine cati km are facuti,etc.
varianta de refacere motor , e cea mai buna d.p.m.d.vedere.
asteptam colegii sa -si spuna parerea
sa scrii despre rezolvarea problemei!

HRISTOS A INVIAT!

Va salut! Am un opel insignia 2009, cumpãrat în vara anului trecut. Recent i-am schimbat: uleiul cu toate cele, distribuție, oring..., iar dupã aproximativ 50 de km m-a lãsat motorul, nu l-am desfãcut deocamdatã, dar am înțeles s-ar fi dus arborele cotit, care a tras totul dupã el (toatã partea inferiorã a motorului). Îmi poate sugera cineva ce as putea face? As fi avut o variantã de la cineva care mi-a spus ca mi le-ar putea reconditiona cineva pe la București, eu sunt din Pitești. Nu știu dacã este o variantã bunã sã-l recondiționez. O pãrere cum și ce as putea face? Va mulțumesc!


este un raspuns la postarea recenta din pagina anterioara! asta de mai sus.!de la cluj numa bine!
  • DRosiuoru

  • Mesaje scrise: 382
  • Locatie: Arad
  • Masina: Insignia 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mar 2022

  • Mesaj Privat
Salut , nu ai dat detalii la simptomele in care te-a lasat motorul , greu de apreciat daunele . A-si incepe cu verificare distributie ( daca a ramas la PUNCT ) chiar daca ai schimbat-o recent ( verificata cu CALE , nu cu semne cu marker ! ) , daca totul e ok , demontat baie ulei si verificat uzura cuzineti palieri si cuzineti biele pistoane si dupa demontare motor .
Cea mai ieftina ( verificare span in filtrul de ulei ) dupa care procedurile mai sus expuse referitor la costuri .
Sarbatrori fericite , Hristos a anviat !
In expunerea problemelor la motor , obligatoriu se specifica cod motor pentru o mai buna interpretare a problemelor expuse , de persoane cu multa experienta de pe acest forum in vederea unor puncte de inceput la o anumita problema .
  • hektor999

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Mures
  • Masina: Insignia 2009 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jul 2019

  • Mesaj Privat
CBarbu806 a scris:Va salut! Am un opel insignia 2009, cumpãrat în vara anului trecut. Recent i-am schimbat: uleiul cu toate cele, distribuție, oring..., iar dupã aproximativ 50 de km m-a lãsat motorul, nu l-am desfãcut deocamdatã, dar am înțeles s-ar fi dus arborele cotit, care a tras totul dupã el (toatã partea inferiorã a motorului). Îmi poate sugera cineva ce as putea face? As fi avut o variantã de la cineva care mi-a spus ca mi le-ar putea reconditiona cineva pe la București, eu sunt din Pitești. Nu știu dacã este o variantã bunã sã-l recondiționez. O pãrere cum și ce as putea face? Va mulțumesc!


Salutare !
ce ai patit tu (schimb distributie, oring, ambreiaj, etc.) dupa care la scurt timp motor calat.........e exact ce am patit si eu.
Am plimbat masina la fel de fel de 'meseriasi'....am cheltuit o caruta de bani atat inainte de calarea motorului cat si dupa.........pana la urma am schimbat motorul cu unul complet reconditionat, cu 6 luni garantie.
Dupa reparatie......... masina e ca noua.
Parerea mea e ca dupa 250 000 km (unele poate si mai repede), cam toate motoarele A20DTH vor avea aceeasi soarta.
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,452
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Amin.
PS
Unele chiar și mai devreme.
  • DRosiuoru

  • Mesaje scrise: 382
  • Locatie: Arad
  • Masina: Insignia 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mar 2022

  • Mesaj Privat
La acest tip de motor cu ORINGUL minune dintre pompa si sorb daca se foloseste un ulei mai gros si oringul e mai vechi de 4 ani , PA motor ( la noroc ) , sau uleiul nu este schimbat si ajunge smoala de la regenerari dese si incomplete .
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR