Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • BRANCAZ

  • Mesaje scrise: 57
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Astra 2005 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Am instalaþia climã nefuncþionalã.Azi mi-a mãsurat presiunea ºi cicã ar fi ok.Zicea servisul sã iau alt compresor.
Problema are peste 10 ani.Am muºcat un mal de pãmânt cu botul maºinii.S-a înlocuit ventilatorul ºi radiatorul.Verificat etanºeitate,umplut cu agent frigo.A funcþionat cca 100 km clima,apoi s-a ars termofuzibila de la bobina ambreiaj.S-a înlocuit ºi aia ºi a mai þinut clima 50 km.
Am compresor GM tip WG.Ãia de la service zic sã iau SH,soþia zice nou...Aº înclina spre SH,cã am senzaþia cã se va arde iar fuzibila...Dacã ar fi de nou cine are vreo experienþâ bunã cu un anume compresor?Pe piaþã sunt peste 10 tipuri,începând de la 800 lei!...
Ca fapt divers,în afarã de uzurã rulment cap ambreiaj compresor sau patinare ambreiaj,ce mai poate determina arderea termofuzibilei?


MODEL: Astra 2005
MOTOR: Z14XEP
Skip ads

  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Eu iti sugerez sa mergi pe nou. SH-ul e loterie. La nou macar ai garantie
A, si nu-l cauta tu, sa ti-l comande mecanicul. Asa te protejezi impotriva diverselor surprize...
  • marius-opel

  • Mesaje scrise: 516
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Nov 2016

  • Mesaj Privat
se poate intrerupe sig si de la temp motor,printre altelecoroborata cu temp de afara din ext masinii cand e temp f ridicata.
stii rolul ei nu?mai bine sa se arda decat sa-ti ia foc instalatia,si tot autoturismul!
de aceea e pusa la mijlocul infasurariia bobinajului
eu acum i-mi schimb compresorul ,si o sa cumpar sh daca am noroc sa tina 3,4 ,5 ani e ok.( are scurgere de agent racire se vede uleiul de contrast pe carcasa lui nu mult dar se vede.
  • BRANCAZ

  • Mesaje scrise: 57
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Astra 2005 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Am dat comandã de comp Nissen nou,joi montez.
Nu va beneficia de garanþie,deoarece în Severin nu e service autorizat care sã facã ºi spãlarea instalaþiei AC!...De ce naiba e aºa scumpã o spãlare de instalaþie?Cicã ar fi pe la 1000 lei...
Skip ads

  • Daniel

  • Mesaje scrise: 2,831
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2004

  • Mesaj Privat
De ce nu iei tu de la service-ul care ti- l monteazã? Dacã nu va merge dupã montaj, va fi problema lui.

Asa, va fi a ta.
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Subscriu, de aceea am sugerat de la inceput sa il iei prin mecanic.
Eu am patit-o acum o luna, compresor nou, bobina in scurt.
  • BRANCAZ

  • Mesaje scrise: 57
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Astra 2005 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Bine zis greu de realizat!Nu se dâ garanþie decât cu spãlare instalaþie AC.Cu facturâ pot gãsi o droaie în Severin,dar degeaba!
  • BRANCAZ

  • Mesaje scrise: 57
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Astra 2005 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Am uitat sã specific cã montez compul la serviceul prin care am vomandat.
Skip ads

  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
De curios, intreaba-i ce inteleg ei prin spalarea instalatiei de AC.
Pentru ca in documentatia de montaj cu care vine un compresor se vorbeste doar despre inlocuirea filtrului uscator.
  • sebage

  • Mesaje scrise: 2,482
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2019

  • Mesaj Privat
On topic:
Cand o firma autorizata (indiferent din ce domeniu), iti spune ca nu iti da garantie pe o piesa si/sau pe o lucrare, eu le-as recomanda sa scrie si sa semneze/stampileze ceea ce spun pe gura.
Dar, daca le spui sa scrie si sa semneze/stampileze, sa nu te mai astepti la atitudini prietenesti.
Cine a mai umblat prin instalatiile de AC, stie de ce se feresc toti sa dea garantie. Reziduuri (șpan si alte elemente contaminante) ramase pe instalatie, de la o componenta veche, defecta, pot sa defecteze componentele noi si deci, oarecum este firesc sa se curete instalatia. Doar ca atunci cand esti autorizat sa executi o anumita operatiune, de bun simt este sa stii si sa o poti efectua de la inceput pana la final.
Un dentist nu iti spune ca el iti pune dintii, dar sa te duci la altcineva sa ti-i scoata pe cei cariati. Ori pune dinti, ori nu pune dinti.
Asa si aici, ori stii si poti sa lucrezi in instalatii AC, ori ... de schimbat doar componente, poate sa si le schimbe si clientul.

@AStroe823, "eforteazate" putin, macar putin de tot, ca sa inteleaga si colegii care eventual vor, stiu si pot sa te ajute.
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,498
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
BRANCAZ a scris:Am uitat sã specific cã montez compul la serviceul prin care am vomandat.

”Compul”?! Adicã ce, computerul?!
Bãi, oameni buni, nu mai scrieți de parcã vã hãituiesc tãtarii!
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
lasa bibule, ca vomandatul e mai tare...
Skip ads

  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
BRANCAZ a scris:Am uitat sã specific cã montez compul la serviceul prin care am vomandat.


cand este sa il monteze daca nu au posibilitatea sa il spele macar sa sufle cu aer comprimat cat de bine se poate toata instalatia (sufla pe unul din cele 2 furtune care vin la compresor) si sa schimbi obligatoriu filtrul uscator si incarcare cu freon si ulei dar si ulei in compresor (este uleiul care se pune efectiv in compresor o cantitatea specifica si este diferit de cel care se pune impreuna cu freonul).
sa verifici si ca iti functioneaza corect radiatorul de freon respectiv sensorul de presiune de freon din circuit
  • BRANCAZ

  • Mesaje scrise: 57
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Astra 2005 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2010

  • Mesaj Privat
"Compul" e compresor...Am înþeles cã modelul ãsta Nissen vine ºi cu ulei în el.
Care-i biºa cu senzorul de presiune?Unde e plasat,pe aspiraþie sau refulare compresor?
Cam câþi bari ar trebui sã fie pe refulare?
Dacã aº face o diagnozã climã,dupã montare compresor,cam ce se poate citi/depista?
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR