Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • EcoFlex

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Satu Mare
  • Masina: Astra 2009 Z17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2022

  • Mesaj Privat
Salutare tuturor, detin un Astra H EcoFlex 1.7 (81kW/110cp) combi din 2009 la care s-a defectat recent turbosuflanta.
As vrea s-o demontez si s-o trimit la reparatie dar nu prea am facut niciodata acest lucru si va intreb frumos ce pasii trebuie urmati, ce piese trebuie demontate pas cu pas. Pe YouTube am tot cautat dar am gasit alte modele de motor.
Va multumesc anticipat pentru orice sfat util


MODEL: Astra 2009
MOTOR: Z17DTR
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Daca nu ai scule, un loc cu canal sau mãcar sã o ridici binișor de bot , cunoștințe cat de cat mai bine apeleazã la cineva care se mai pricepe, costa dar infinit mai puțin decât o greșealã fãcutã fãrã sã vrei.
In primul rand sigur este turbina? Da jos furtunul și baga doua degete și vezi jocul , axial și radial, adicã tragi de ax și îl miști sus-jos-lateral...
Pe tester ce spune? Cat baga sau cat îi spune și cat baga? Oare valva de vacuum da comanda?
De ce a picat? Fara ungere va pica și alta.


Uite ce sorb frumos îmbâcsit de ulei GM gãsesc, lasã cã am și de la alte uleiuri poze.
Mai degrabã curata circuit ulei, pune mãcar un schimb preferabil doua mãcar 50km faci cu ulei schimbat de la o benzinara, dar ceva bun, un 0w40 5w40 de firma așa maro deschis și sã aibã un sezon și maxim 7,000km, sa vezi ce frumos curãțã și ai sã ai un diesel care la început nu vezi uleiul pe joja, cã se va face negru dupã 3000 asta este, mirajul diesel.
  • EcoFlex

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Satu Mare
  • Masina: Astra 2009 Z17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2022

  • Mesaj Privat
Multumesc mult pentru raspunsul tau.
Masina a avut problema lipsei de presiune ulei tocmai din cauza sorbului imbacsit, un prieten mecanic mi l-a curatat dar din nefericire turbosuflanta era deja pe duca si s-a stricat de tot la 3 km de casa, cumva am ajuns si am parcat masina in curte. Groapa de inspectie din pacate nu am dar as putea sa ridic botul urcand pe doua rampe metalice, cunostinte mecanice pot sa spun ca am cat de cat (am demontat si curatat EGR-ul de cateva ori, imi schimb singur ulei si filtrele. Ca idee ai putea te rog frumos sa-mi spui ce anume trebuie demontat, in ce ordine, la ce trebuie sa fiu mai atent...?
Multumesc mult
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Fa rost de ulei folosit de benzinara cum am scris dar sa fie compatibil și cu cele turbina, sunt o grãmadã. Fa schimburi cã el va curata, poți pune și un aditiv curãțare gen engine flush la sfârșit.
Motorul tau e plin de nisip negru și nãmol, SE VA INFUNDA încã o datã cel puțin sorbul.
De înlocuit, demontat, montat turbina e ceva de lucru dar dacã ești hotãrât sã faci asta chiar cu un ajutor te sprijin fara probleme..cautã numãrul meu de tel pe forum cã îl gãsești, sunt multe de scris nu nu am timp. Nu gãsești,v îmi trimiți mesaj și le vei avea.
De curiozitate ce ulei ai folosit și ai cumva poze?
  • EcoFlex

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Satu Mare
  • Masina: Astra 2009 Z17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2022

  • Mesaj Privat
Tot timpul am facut schimburi undeva la ~10.000 km cu ulei GM 5W30 Dexos 2, asta de cand am cumparat masina de noua in 2009.
Caut nr. teu de tel si te contactez, multumesc frumos!
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR