Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • mumix

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Mai 2022

  • Mesaj Privat
Salutare, poate coincide cu alte topicuri dar deja nu mai pot fac cu capu si "mesteri" Dorel, problema este in felul urmator nu stropeste lichid de parbriz, nici spate nici fata, cursa pe care o face stergatoarele cand dau sa stropesc nu activeaza dar cand dau pt ploaie merge.
Incercat :
-curatare duze- nu functioneaza
-schimbare motoras - nu functioneaza
-schimbat sigurante - nu functioneaza
Mesteri mecanici imi spun ca problema ar fi din maneta dar maneta a functionat pe spate iar dupa ce am schimbat sigurantele nu mai face nimic, si in plus ma tot anunta sa ii fac refill la lichid si tot nu dispare eroarea(poate trebe resetat).
Ce solutii sa mai incerc daca nici cu schimbatu manetei nu functioneaza?


MODEL: Astra 2004
Skip ads

  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,497
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Expunerea problemei tale nu dã pe-afarã la capitolul elocințã sau claritate: am citit de vreo 3-4 ori ca sã-mi creez iluzia cã am înțeles...
Pe de altã parte, dacã nu ai scrântit cumva ordinea siguranțelor(dar asta se poate verifica și remedia), pare extrem de posibil cã, într-adevãr, ai nevoie de o manetã...n-ar fi rãu, dacã e posibil, sã iei una din dezmembrãri, o probezi la fața locului și vezi urmãrile...mai ales cã nu e o avere, zic.
  • sebage

  • Mesaje scrise: 2,482
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2019

  • Mesaj Privat
Astra din 2004 ... G sau H?
- Daca vorbim despre Astra G si daca a mers pe spate si pe fațã nu, poate fi vorba de maneta sau de pompa.
Siguranta, iesirea din maneta, doua fire si pompa, sunt aceleasi si pentru fațã si pentru spate. Daca pe spate mergea (initial), iar pe fațã nu, problema putea fi strict din maneta sau din pompã. Pompa fiind una singura, dar este alimentata in doua sensuri, pentru cele doua functii (fațã sau spate).

- Daca vorbim despre Astra H, problema se mai complica putin, pentru ca vorbim de CIM si de UEC. Pompa este tot una singura pentru ambele functii, siguranta tot una, dar traseul se complica prin doua module electronice. Aici ar fi de inceput cu o diagnoza, cititi parametri "manetei" (daca CIM vede cand duci maneta intr-o anume pozitie) si comandata functia din "tester", pentru a izola defectul.
  • mumix

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Mai 2022

  • Mesaj Privat
Astra H este, cand o sa gasesc la dezmembrari maneta o sa revin cu un edit, imi e tare frica sa nu fie CIM-ul cu defect ceva sa fie nevoie sa il refac sau sa iau altul, dar cum ai zis si tu o sa duc la o diagnoza cred ca.
Skip ads

  • corsablue

  • Mesaje scrise: 2,486
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Corsa 2005 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Pentru Astra H CIM-ul este o boala cunoscuta...
https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=91824
https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=116436
Succes!
  • sebage

  • Mesaje scrise: 2,482
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2019

  • Mesaj Privat
La Astra H, "maneta" este un simplu levier, partile active fiind in CIM. Cum spuneam, CIM sau UEC.
Eu as incepe prin a revedea pe la ce sigurante am umblat si a ma asigura ca a fost pus totul la loc. Presupun ca macar o banala poza ati facut voi, inainte sa scoateti sigurantele (siguranta F7 de pe UEC).
Apoi, direct diagnoza, asa cum am spus, trecuta maneta prin toate pozitiile si observat daca CIM vede aceste pozitii. (treaba de 5 minute) si apoi comandata functia de spalare, pentru a vedea daca partea de "forțã", siguranta, releu (inclus in modulul UEC), fire/mufe, pompa), functioneaza.
Am auzit de problema aceasta si din CIM, mai ales fiind 2004, au auzit si de UEC.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR