Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Meriva
  3. Meriva A
  • meccip

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 Z16xer
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Salut,
Meriva 1.7DTH-2005
Am 2 Meriva si incerc sa fac una buna. Am dat jos motoarele sa schimb cutiile ca e una sparta. Daca tot am ajuns aici m-am gandit sa schimb si climele intre ele. Una e cu clima manuala si una cu clima automata.
Se potriveste clima automata in locul celei manuale ?
Se potriveste instalatia electrica de manuala de pe caroserie cu cea de automata ?
Trebuie demontat tot bordul sau exista o abordare mai usoara ?
Orice tutorial pe youtube sau informatie sunt binevenite.
Va Multumesc.


MODEL: Meriva
MOTOR: Z17dth
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
salut. ca sa faci ce vrei tu este multa munca dar si satisfactia ar trebui sa fie pe masura (am facut la vechiul Astra G schimbarea climei din manual in automata). Trebuie sa schimbi complet cablajul de pe cea cu climatronic pe cea cu clima manuala cel putin partea de clima si probabil modulul Confort. Ti-ar trebui niste scheme ceva si sa te pricepi un pic la electrica. S-ar putea sa ai nevoie si de ceva codari dupa aceea dar in Bucuresti ai destui care iti pot face asa ceva. Nu vei putea schimba clima fara sa dai complet jos bordul si sa scoti tot ce tine de clima sa pui noua clima. Cablajul de la clima manuala nu se va potrivi cu cea pentru clima automata deci trebuie sa iei de pe una pe alta. Avand insa ambele masini in aceasi locatie vei putea sa vezi diferenta usor intre ele si sa faci schimbarea. Succes si fa poze poate candva va ajuta si pe altcineva ce vrei tu sa faci.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Meriva
  3. Meriva A

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR