Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina
  • dorin59

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2003 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2022

  • Mesaj Privat
Va salut cu stima si respect, recent am cumparat un Opel Astra G Bertone 2003 cu cod Z16XEP, am mers cu ea pe autostrada pana nu a mai accelerat (am incercat sa ii gasesc viteza maxima, nu ma duce mult capul), si din ce cred eu s-a incins galeria de evacuare foarte tare, deoarece apa nu era peste jumate la temperatura, si furtunul care iese din termostat si se duce direct in partea de sus a radiatorului s-a lipid din cauza caldurii pentru cateva secunde pana a mai facut putin balans si s-a retras, moment in care acesta a prins un por care arunca perfect apa pe evacuare, care se evapora instant, si eu am completat cu apa dar peste noapte a tot continuat sa curga si sa se evapore fara sa lase o urma sub ea, eu urmand sa plec cu ea la vreo 10km fara apa in motor (tot mai avea ceva cred), undeva la 6km din drum acel por de pe furtun a cedat si a scos o bubuitura mare din cauza presiunii (repet asta cred eu nu prea ma pricep) moment in care s-a cuplat pentru prima oara de cand am masina (3000km) electroventilatorul facant o vibratie de neimaginat, am continuat sa merg asa pana acasa. In drum spre casa incepuse sa faca ca un diesel, aveam impresia ca isi schimbase ordinea de aprindere, se comporta extrem de ciudat. Toate rele si urate, i am scos termostatul am sesizat ca era blocat si i-am pus carcasa inapoi si am completat cu apa pana si-a facut nivelul si acum nu mai are probleme pana la toamna. Acum apare problema pentru care fac acest topic, a aparut martorul de ulei in bord, cel rosu ce seamana cu lampa lui Aladin, intrebarea e de la ce ar putea sa apara acest martor tinant cont ca inainte de cele povestite mai sus nu si-a facut simtita prezenta, motorul merge si trage ok, am completat si cu ulei ca sa fie la nivel si totul pare sa fie ok apare uneori, alteori nu, daca o turez uneori dispare etc... . Intrebarea mea este de la ce ar putea aparea acest martor dupa cele intamplate? cumva a putut crapa blocul motor pentru 5 km cu apa incinsa?


MODEL: Astra G Bertone 2003
MOTOR: Z16XEP
  • corsablue

  • Mesaje scrise: 2,476
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Corsa 2005 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Lipsa presiune ulei
Sorb pompa ulei colmatat
Filtru ulei neinlocuit
Conex cu ce ai scris posibil garnitura chiuloasa coapta
  • dorin59

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2003 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2022

  • Mesaj Privat
salut, apreciez mult, eu ma temeam sa nu fi crapat blocul motor, o sa le schimb pe cele care pot si vad daca dispare, multumesc din nou
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,492
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Eh, nu crapã chiar asa usor blocul motor dela lipsã presiune ulei...doar dacã îi vine la vreo bielã mai nãrãvașã dor de ducã... Surprised Very Happy
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR