Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Tuning
  • bruttus

  • Mesaje scrise: 194
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jan 2013

  • Mesaj Privat
Va salut.Nu ma ocup de tunning,nici nu pot sa va ajut daca vreti sa va fac asa ceva,dar in schimb va pot ajuta cu informatii daca vreti sa construiti voi astfel de aparatura.
Eu ma ocup de injectie diesel,si automatizari,dar acum vreo 35..40 de ani,mi-am facut tot bordul la o Dacia digital,abia se inventase ledul.
Acum mai nou,din cauza ca am avut un opel fara indicator de temperatura a motorului,am fost nevoit sa imi fabric unul.
Apoi,vazind ca arata frumos si ca multa lume este interesata,am extins un pic si am facut mai multe tipuri de indicatoare,care se pot monta pe orice marca de masina,daca se doreste ca aceasta sa aiba mai multe lumini interioare,si mai multe indicatoare,sau daca nu cel putin diferite de cele originale ale masinii.
Totul se rezuma la Arduino si posibilitatile acestuia.Internetul este plin de asa ceva,dar nu este nevoie sa fii informatician ca sa poti fabrica astfel de aparat.
Pe opelul meu am montat un aparat,cumparat,destul de ieftin,si apoi cu ajutorul unor maestri in programare,plus ce am mai stiut si eu,am fabricat printre altele un indicator de presiune diesel si cititor de tensiune al senzorului de presiune,si le-am montat pe Opel.
Cu timpul,schimbind sau adaugind linii de cod,acelasi aparat,l-am adaptat la temperatura motorului,nivelul de combustibil,si alte chestii care ma interesau.
Acest Arduino,este un mic calculator,ca sa il numesc cumva,care se foloseste cu diferiti senzori,pentru fabricarea,imprimantelor 3D, dronelor...nu va speriati,si a altor automatizari de toate tipurile,si pentru orice final,nu are limite.
Cum nu am multe poze de moment,va las una cu LCD-ul care il aveam pe opel,dupa aceea spre final totul a devenit mai complex.


In final,aparatul,imi afisa timp de 2secunde fiecare parametru,sau cit stabileam eu din cod:
temperatura motor
presiune motor
tensiune baterie
viteza masina
tensiune la bornele senzorului de presiune common rail
nivel combustibil
Aparatul se poate achizitiona pe internet,costa pe undeva pe la 15eur plus LCD vreo 20 eur iar codurile in majoritatea lor se gasesc free pe internet si doar se adapteaza la necesitati.
Este nevoie de un calculator si un program care este free,pasiune,si timp liber.
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,657
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Eu unul sunt interesat de o astfel de chestie. Am nevoie de un afisaj LCD de dimensiunea celui care exista pe ceasurile de pe Astra H cu cutie automata, pe care sa-l pun in bord (in locul celui care-ti indica treapta in care este cutia automata) si care sa-mi afiseze doat doi parametrii : incarcare baterie si temperatura apa motor.

Ceasuri de Astra H automata gasesc eu sa-mi cumpar, prin centrele de dezmembrari sau pe ebay.

Daca aveti stiinta despre o astfel de modificare (part number sau link pentru LCD, componenta hardware pe care ruleaza Arduino, si ce altceva mai este nevoie.. etc) rog un mesaj aici sau in PM.

Cu Stima.
  • bruttus

  • Mesaje scrise: 194
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jan 2013

  • Mesaj Privat
Nu stiu ce fel de ceasuri au masinile in bord,din pacate nu ma ocup de mecanica in mod special,si nici de electricitate auto.Cunostintele mele sint foarte limitate in acest sens.
In schimb,daca mi se da o masina oarecare care are nevoie de indicatoare digitale de orice tip,le fabric si le adaptez dupa necesitati.
Arduino eu il rulez pe placa Arduino Uno R3,si nu numai,depinde de cite intrari am nevoie pentru un anumit scop final.
Am vazut LCD-uri inclusiv color cu mai multe rinduri si coloane de afisare care lucreaza cu Arduino,dar nu am folosit inca asa ceva,nu a fost nevoie.
Pentru temperatura si incarcare baterie,deci afisare pe 2 rinduri,e suficient un LCD 1602 cel din imaginea mea fiind dublu 2004 adica cite 20 caractere pe 4 linii
O sa caut linkurile pe care se gasesc voltmetre si termometre cu Arduino si o sa le public aici,sa vedem daca gasesc 2 in 1 cu codul respectiv scris deja ca sa nu fie nevoie decit de copy paste.
Majoritatea materialelor de unde ma inspir sint din pacate in spaniola,si nu stiu cit de mult te poate ajuta.

https://naylampmechatronics....20y%20arduino.PNG

https://naylampmechatronics....02-y-lcd2004.html
  • bruttus

  • Mesaje scrise: 194
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jan 2013

  • Mesaj Privat
Intre timp am gasit ceva gata facut pentru ce aveti nevoie.
https://forum.arduino.cc/t/m...ra-coche/981973/8


E simplu,placa arduino,descarcati si instalati programul pentru arduino,lcd dupa plac,senzorii de la masina,sau cumparati,incarcati codul dupa pagina in arduino,si gata.


Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Tuning

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR