Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J
  • alex2014

  • Mesaje scrise: 222
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Apr 2014

  • Mesaj Privat
Va salut,
As dori sa imi spuneti, pentru A14XER, unde gasesc valorile recomandate de producator pentru amperajul sigurantelor auto?
De ex., la cutia de sigurante din stanga volanului, pe Internet am gasit doua imagini contradictorii:

1 -


2-

Ma intereseaza primele 3 sigurante, in poza 2 toate 3 sunt rosii, de 10A , in prima poza avem 1 - 10A, 2 - 20A, 3 - 25A, as vrea sa stiu cum ar trebui sa fie din fabrica.
Am avut acum cateva luni o problema cu o siguranta arsa si electricianul respectiv m-a "rezolvat" punand la siguranta 1(Displays) una de 15A, din ambele poze rezulta ca ar fi trebuit sa fie de 10A.
Ideea e ca mi s-a ars acum siguranta nr. 2, am pus de 10A ca atat avea cea anterioara, dar am impresia ca electricianul le-a cam facut varza si as vrea sa le verific pe toate.

Multumesc!


MODEL: Astra 2014
MOTOR: A14XER
Skip ads

  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,539
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
https://nemigaparts.com/cat_...auxhall/p10/p9/2/ Poate ajuta. Google.
  • alex2014

  • Mesaje scrise: 222
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Apr 2014

  • Mesaj Privat
Linkul prezinta cutia de sigurante de la compartimentul motor. Am nevoie de cea de sub bord, in stanga volanului.
Nu reusesc sa navighez pe acel site pentru a intra pe cutia de sigurante din interiorul masinii, dau click pe P. Electrical si nu mi se deschide nimic, am incercat cu mai multe browsere...
  • enervantul

  • Mesaje scrise: 208
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mar 2017

  • Mesaj Privat
J sedan. Daca te ajuta...

Skip ads

  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,539
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Incerc azi sa iti trimit o poza de la al meu...A14XER Hatch..mai ai una de la colegul... poti trage o concluzie, statistic. Sad
  • alex2014

  • Mesaje scrise: 222
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Apr 2014

  • Mesaj Privat
Multumesc!


Asa arata la mine. Electricianul, "meserias", mi-a pus o siguranta de 15A(prima, albastra) in loc de 10A. Dupa cateva luni, mi s-a ars si siguranta nr. 2 (cea rosie), pe care am schimbat-o ieri. (probabil ca urmare a ce a facut electricianul).
Daca si tabloul de sigurante al tau, livcro , e identic, inseamna ca poza 1 pe care am atasat-o in primul post, este pentru motoare diesel, altfel nu imi explic amperajele acelea.
Oricum, ar fi trebuit sa fie mentionate in manualul masinii aceste aspecte...
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,539
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Astea sunt la mine




LE: Ai mai montat ceva consumatori? Dashcam, alta interfata multimedia, subwoofer? etc
  • alex2014

  • Mesaje scrise: 222
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Apr 2014

  • Mesaj Privat
Multumesc mult, m-ati ajutat enorm si sunt convins ca ati facut un mare bine si altora!
Da, am un dashcam, in rest n-am montat nimic suplimentar.
Sa las siguranta de 15A pusa de electrician? Stiu ca el voia sa puna tot de 10A, dar nu mai avea decat de 15A, a zis ca merge si asa, sa stau linistit.
Singura problema cu siguranta nr. 2 arsa era ca nu imi mergea semnalizarea stanga spate. Atat. In rest, totul mergea cum trebuie. Curios, nu?
Ma rog, si la prima vizita la electrician, problema a fost tot semnalizarea stanga spate, imi aparea in bord eroarea ""Check left rear indicator lamp", eroare care a aparut recent din nou, motiv pentru care am schimbat si siguranta nr. 2.
In loc sa verifice intai sigurantele, mi-a verificat toata partea electrica, a pus masina pe tester samd, suficient cat sa pierd timp si o groaza de bani. Totul ca, in final, sa imi schimbe o siguranta(si nici aia care trebuie).
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,539
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Lasa 15 A. Despre siguranta 2, schimba becul stg spate. Poate are vreun scurt in el...vreun contact imperfect. Vezi de care trebuie..sa nu fie cu bulb vopsit galben. Gasesti configuratoare becuri si pe philips pal si pe osram.
https://www.philips.co.uk/c-...elector-tool.html uite aici link
https://www.osram.com/apps/gvlrg/en_COM
  • alex2014

  • Mesaje scrise: 222
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Apr 2014

  • Mesaj Privat
Va multumesc inca o data pentru ajutor!
Acum, ca sa epuizam subiectul, toate cele 3 panouri de sigurante(de la motor, compartimentul interior si portbagaj) de pe Astra J folosesc sigurante mini de 12V ? Am vazut ca sunt si sigurante de 32V, apoi am mai vazut si sigurante mini, micro, plate ...
Pentru compartimentul interior se potrivesc astea: https://www.rogroup.ro/set-1...mini-ro-group-12v
Pentru panoul de sigurante de la motor si cel de la portbagaj, nu stiu.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR