Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Sistem Electric
  • dorin59

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2003 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2022

  • Mesaj Privat
Va salut din nou cu stima si respect, din nou de la bordul opelului meu minunat care face cate o problema dupa ce rezolvi doua.
Pe scurt, nu mai merg acele din bord, NU LUMINA, doar cele 4 ace, temperatura turatia viteza si combustibilul, DOAR ACELE, totul merge ok, masina nu pare sa aiba alte probleme (inca Smile) ).
Actiunea care cred ca a dus la aceasta problema este urmatoarea, ma luptam cu difuzoarele incercam sa le montez si sa dau alte gauri in usa cand - cred eu - am lovit un fir cu spiralul si geamul nu mai urca din partea soferului, decat din butonul din centru si cel de la pasager. Eu crezand ca o fi doar o eroare am decis sa scot bornele si sa le las putin sa prinda aer 15-20-30 de secunde si sa le pun la loc. Dupa ce le pun la loc nu se mai deschidea usa, geamurile s-au resetat complet si nu mai stiau sa coboare automat (masina fiind Bertone geamul forta in cheder), am reusit sa repar geamul tinand apasat pe butonul de inchis 5-10 secunde dupa care apare marea problema, plec de pe loc si vad ca nu misca nici un ac in bord.
Am verificat siguranta F22, merg toate becurile din bord (daca mai dau cate un capac la bord) dar nu mai merg acele si eu nu prea stiu cata benzina am in masina si ce temperatura are apa, nu as vrea sa ma mai trezesc cu inca o surpriza.
Aveti idee de la ce ar putea fi?
Va salut cu stima si respect.


MODEL: Astra G Bertone 2003
MOTOR: Z16XEP
  • demolatorul_cs

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Astra 1999 x16 ....
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Apr 2011

  • Mesaj Privat
Dacã ai desfãcut ceasul de bord sa verifici becurile și ai montat înapoi mufa, ai un ghidaj acolo, ori nu este introdus perfect sau la montarea mufele ai strâmbat un pin și nu mai face contact.
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,481
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
dorin59 a scris:... am decis sa scot bornele si sa le las putin sa prinda aer 15-20-30 de secunde si sa le pun la loc.

Aș dori sã aflu mai multe despre aceastã procedurã, dacã poți detalia...când și de ce bornele dela baterie trebuie lãsate puțin sã prindã aer? Este un aer special, gen primãvãratec sau de munte? Se poate preciza mai exact timpul de expunere la aer?
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Sistem Electric

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR