Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
Solutie
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,664
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Stimati colegi,

Am avut un eveniment auto nefericit (nu din vina mea) si momentan sunt in situatia de a schimba mai multe repere de caroserie pe masina personala.

Practic, o masina de gunoi de 20 de tone nu m-a vazut langa ea (eu fiind in partea dreapta) si m-a târât intr-un grilaj metalic de pe partea opusa de mers, totul pe un sens unic fara nicio masina, dimineata la ora 07.30'. As zice ca a fost KARMA, dar in fine... chiar nu am posibilitatea sa dau timpul inapoi, as vrea doar ca nu se poate.. Ulterior urma eu sa aflu ca masina de gunoi SCANIA avea camera de pe partea dreapta defecta, deci daca camera nu functiona soferul nu m-a vazut, eu aveam undeva la 5-9km/h fiind pe langa ea cautând un loc de parcare si SCANIA a plecat brusc spre dreapta (nedare de prioritate cu 2 puncte amenda, omul n-a simtit nimic pâna nu m-a aruncat in acel grilaj metalic, moment in care ne-am oprit amândoi). Masina mea e de culoare galben cod culoare Z40H si STIAM deja ca e foarte greu de gasit orice element de caroserie pentru galbenul asta cu cod culoare Z40H, pentru simplul fapt ca s-a fabricat doar 1an si jumatate pâna la finalul anului 2005... La Euroins am aflat eu ulterior ca masina mea e evaluata la 1.669,79EUR iar dauna e evaluata la 17.500lei, deci DAUNA TOTALA pentru ca depaseste valoarea masinii. Ca si fapt divers, am bagat in masina 1.500EUR in diverse piese si upgrade-uri doar pentru ca sa o fac asa cum vreau eu, masina arata inainte de acest accident foarte bine pentru anii ei si mergea excelent, deci exclus(!) sa o casez ori sa renunt la ea doar pentru ca a fost stearsa pe ambele parti.

Intr-o prima faza, dupa ce am dat vre-o 75 de telefoane pe la Centrele de Dezmembrari de pe www.dez.ro la judetele din jurul Sibiului am gasit la Buzau ambele usi pe stanga, fix la culoare. M-am deplasat pana acolo, le-au dat jos de pe masina, le-am adus la Sibiu (n-au vrut sa le monteze ca cica necesita reglaj)... in fine le-am pus eu sus acasa impreuna cu familia si pot sa va spun singur ca nu necesita vre-un reglaj aparte, defapt nici nu prea ai ce regla la ele.

Acum... deocamdata mai am nevoie doar de o aripa pe partea din fata-dreapta, deci am mai dat azi vre-o 40 de telefoare pe www.dez.ro la judete ceva mai indepartate de Sibiu, am ajuns deocamdata la judetul Satu Mare unde am gasit o aripa fata-dreapta de pe o Astra H Cabrio galbena. Sper doar sa fie codul meu de culoare, Z40H.

Acum, întrebarea mea este: aripile fata de Astra H cabrio sunt identice cu cele de Astra H hatchback ?

Va multumesc pentru un eventual raspuns la concret, m-ar ajuta ca sa stiu daca sunt la fel pentru ca persoana care dezmembreaza caroseria cabrio ma va suna maine sa-mi zica care este starea aripii fata-dreapta si care este codul de culoare. As vrea sa o cumpar daca se potriveste...

DA, STIU ca suna a disperare... si intr-un fel cam este, dar trebuie sa reduc la maxim costurile reparatiei ca sa salvez masina, masina care este in stare buna si inca ma bazez pe ea pentru urmatorii ani care vor veni. D.p.m.d.v inca nu e momentul sa schimbam masinile pe care le avem pentru ca e prea multa nesiguranta in ceea ce priveste viitorul ! NU STIM ce urmeaza... parerea mea e ca ne asteapta vremuri grele, iar cei ce avem pe ele motoare diesel EURO4 fara filtru de particule vom face o economie, pentru ca aceste motoare au fost construite pentru economie si fiabilitate si tin cu casa (desigur, doar in cazul in care motorul e inca in mintile lui).

Cu Stima.

Aceasta discutie are un raspuns marcat ca solutie la problema expusa.
Sari direct la Solutie

Skip ads

  • sebage

  • Mesaje scrise: 2,480
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2019

  • Mesaj Privat
Am vrut sa caut codul pentru aripa de cabrio si sa il compar cu codul pentru aripa de hatchback.
Pe site-ul pe care ma mai uite eu pentru codurile pieselor de origine, gasesc o singura aripa pentru toate Astra H.
M-am uitat si pe un site serios de vanzare piese online. Am cautat aripa pentru cabrio si aripa pentru hatchback, au acelasi cod.
As zice ca potrivesc.
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,664
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Uh, multumesc de raspuns... ar fi chiar grozav sa se potriveasca 1:1 !

Sa vedem ce raspuns primesc maine de la cel ce dezmembreaza Astra H cabrio... daca mai este la vanzare aripa fata-dreapta si care e codul ei de culoare.
  • mariocove

  • Mesaje scrise: 321
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Salut ! Nu cred ca este o mare problema nici dacã iei aripa noua dedicata modelului tãu ( sau sh, indiferent de culoare) și o vopsești în culoarea dorita. Ar fi o investiție de maxim 1000 lei.
Skip ads

  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
o aripa noua e in jur de 300 lei, o vopsire, in jur de 400
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,664
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Din pacate... niciuna din cele doua Astra H cabrio culoare galben pe care le avea omul la dezmembrari nu erau la culoare cu a mea :
- a mea e : Z40H
- cele doua Astra H cabrio, de culoare galben erau : Z167 si Z2AU.

Exista de toate 4 culori pe galben, stiu asta pentru ca am fost in situatia sa aleg nuanta de vopsea cand am cumparat eleronul spate de culoare neagra si vanzatoarea de la tejghea mi-a pus in fata 4 culori apropiate ca si nuanta de galbenul de pe masina, din care sa aleg... A naibii treaba, culoarea originala Z40H s-a decolorat pâna acolo încât nu se mai potriveste cu elementele metalice existente pe masina care in lipsa soarelui au o tenta de argintiu, doar cele din plastic care nu s-au decolorat prea mult in timp si sunt asemanatoare cu culorea originala galben-auriu, deci Z40H... NU se mai poate alege ca si culoare de baza pentru revopsire.

Marti 21 Iunie sunt programat la Reprezentanta Peugeot pentru indreptarea aripii spate-stanga si vreau sa am o scurta discutie cu vopsitorul, sa nu se ia dupa culoarea originala ca nu mai iese ce trebuie dupa 17ani de stat cu masina sub actiunea soarelui. Toate elementele din plastic (barile fata-spate, bandouri, clantze usi, oglinzi, cleme plafon, etc) sunt in culoare galben-auriu, restul elementelor din tabla sunt de culoare galben-argintiu dupa actiunea soarelui pe ele.

Opinia mea e ca Opel s-a prins ca culoarea asta nu rezista in timp si in Decembrie 2005 a renunta la ea. Sa fie ei sanatosi, acum însa la revopsire chestiunea asta a devenit problema mea..

Cu Stima.
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Un vopsitor de meserie nu iti face culoarea la modul bovin dupa cod, ci cu cartelele de culoare - si ti-o potriveste sa iasa ce trebuie.
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,664
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Vopsitorul de meserie de la Reprezentanta Peugeot din Sibiu (un tip de vreo 27-32ani) mi-a vopsit la modul bovin dupa codul de culoare original, deci sunt un proaspat posesor de Opel Astra H cu o aripa spate aurie ca din fabrica, in contrast cu restul elementelor decolorate de vreme de pe tabla masinii care atunci cand e soare afara ele devin de culoare argintie. Asta e rezultatul final, dupa ce initial l-am chemat doar ca sa-i spun in mod express SA NU vopseasca dupa codul original, ca iese prea galben.

Constat ca in tara asta nimeni nu te asculta ce-i spui, oricat de bine documentat sau bine-intentionat ai fi. Nici nu prea mai ai cu cine defapt, ca cei buni au plecat pe-afara si-aici au ramas doar niste mediocrii care deja s-au indobitocit in rutina meseriei lor. In fine...

Am aflat si raspunsul la intrebarea cu care am deschis topicul, am avut in mâna o aripa de Opel Astra H GTC care se potriveste la lungime si prinderi pe hatchback, defapt as putea opina acum ca toate aripile fata de Astra H sunt identice si se potrivesc intre modele, ele fiind la fel.

L.E:
Se pare ca multi dezmembreaza Astra H prin tara (inclusiv tineri de 20+ani care habar n-au de masini, si pe care daca-i intrebi in ce stare e aripa îti spun ca e perfecta sau impecabila fara rugina, iar cand te duci sa o vezi cu ochii tai constati ca ,,are rugina fix acolo unde idiotul nu s-a uitat,, de-ti vine sa-i iei la suturi... Toti cei pe care-i intrebi pe telefon sau WhatsApp, la modul declarativ iti spun ca ,,aripa e perfecta, fara rugina,, te costa 300lei, si ce sa vezi... ca e la pret fix (deci nimic negociabil) de parca ar fi un produs nou, impecabil. Personal m-am lamurit deja cum sta treaba, am constatat ca sansa mea sa gasesc o aripa buna la culoare e aproape nula (am dat deja 200+ telefoane) iar acum ca Reprezentanta Peugeot (cei ce se ocupa acum de Opel) ,,m-a inzestrat,, cu o aripa spate galbena chiar nu mai conteaza care va fi exact culoarea aripii fata-dreapta (ultimul reper de inlocuit, din toata dauna). O sa iau o aripa fata-dreapta argintie SH fara rugina de la cineva care dezmembreaza Opel in Sibiu si apoi ma duc cu ea la cine mi-o vopseste mai ieftin... pentru ca oricum nimeni nu te mai asculta si nu face ce le zici, toti fac doar ce-i taie capul pe partea de vopsit masini sau pe partea mecanica, pentru ca oricum nu prea conteaza ce vrea cel ce te plateste. In tara asta am ramas preponderent cu oameni mediocrii ca pregatire ori gândire si care sunt cam peste tot pe unde ai nevoie, prin comparatie... deja ma simt ca un fraier ca fac parte din generatia veche care stie, poate si vrea sa faca calitate.

Cu Stima.
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,497
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Te-ai cam aprins....
Cam asa stau lucrurile...în lumea asta toti vor sã facã bani usor, repede si fãrã bãtãi de cap(”pretentiile„ clientului! Confused )...cu „meseriașii” lu' Pește Prãjit. Iar clientul e bun doar sã achite nota de platã: repede și fãrã comentarii.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR