Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa D
  • Vdogaru

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jul 2022

  • Mesaj Privat
Buna ziua grup,sunt nou pe forum.
Ma numesc Valentin.
Detin o corsa d,din 2007, 1.3 cdti.
Va rog daca se poate sa ma ajutati in privinta cu:

Am fost la un service sa ii faca revizia si cei de acolo mi-au facut un necesar.
Vreau sa va intreb daca pretul este unul decent sau ar trebui sa caut un alt service.
Multumesc anticipat


MODEL: Opel corsa d 2007
MOTOR: 1.3 cdti
Skip ads

  • marius3113

  • Mesaje scrise: 218
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2007 Z13DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Apr 2016

  • Mesaj Privat
Salut!
Ulei 180 lei maxim Ravenol 5w30
Filtre maxim 120lei
Epurator e scump trebuie inlocuit doar furtunul mic ce iese din epurator si intra in motor undeva la 60 lei
Pe original atât trebuie schimbat la ala.
În rest nu stiu cat de uzați sunt sabotii .
Te cam face de bani dar ce pot spune depinde de tine cat de darnic esti.

Ce garnitura ulei ,ca e pe silicon reinzosil sau victor reinz care e 25 lei maxim. Asta daca iti musteste u ulei pe la baie, eu am dat baia jos doar cand am schimbat distribuție si atunci am inlocuit in rest nu are probleme, uleiul scurs e de la furtulelul de la epurator si ei ti-au bãgat pe gât si baia .
Zi faine
  • Vdogaru

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jul 2022

  • Mesaj Privat
Marius3113,multumesc pentru eplicatiile detaliate.Voi merge si la alte service-uri sa vad si alte oferte de pret.O zi buna
  • sebage

  • Mesaje scrise: 2,470
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2019

  • Mesaj Privat
Nu stim exact contextul in care a fost facuta acea oferta, probabil a fost in urma unei constatari, pentru ca acolo nu este vorba strict de revizie.
In linii mari si mie mi se par preturile putin mãricele, dar trebuie tinut cont si de faptul ca la un service, se mai pune si cate un adaos comercial, pentru ca, deh, nu sunt societati de binefacere. Smile In regie proprie, este firesc sa fie alte preturi.
In legatura cu epuratorul si cu baia de ulei, probabil la constatare, a reiesit ceva si in acele directii.
Despre epurator la 1.3 CDTI, nu ma pot pronunta, nu cunosc detalii.
Despre dat baia jos, probabil in ideea unei igienizari in zona sorbului pompei de ulei si poate etansare, nu este tocmai rau. Dar da, garnitura mi se pare taxata in plus.
Igienizarea cu ozon, nu strica, mai ales daca masina este de curand in posesia ta.

Si parerea mea este ca cel putin pretul garniturii si ceva pe la manopera, ar putea sa mai reduca acel cost total.
Skip ads

  • marius3113

  • Mesaje scrise: 218
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2007 Z13DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Apr 2016

  • Mesaj Privat

Ai on poze furtunul de epurator si epuratorul,
Ei furtunului ala pe mine m-a costat 30 lei pe original Gm
  • marius3113

  • Mesaje scrise: 218
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2007 Z13DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Apr 2016

  • Mesaj Privat
Esti din bucuresti?
Uite cat costa acel furtun
  • iuli78

  • Mesaje scrise: 179
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa 2010 Z13DTE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jun 2021

  • Mesaj Privat
Probabil ,ca au ales cele mai ieftine piese sa se incadreze in cei 180 lei ,totusi un filtru de motorina mai ordinar costa 70 lei , iar unu mai calitativ gen Mahle se duce spre 190 lei , daca eram nevoit sa merg la sevice pentru inlocuirea uleiului si filtrelor ,preferam sa cumpar dinainte ce vroiam eu .
De exemplu la ulei , cred ca se merge pe GM 5w30 Dexos 2 ,care costa in jur de 117 lei , nu cred ca sunt asa de binevoitori sa bage un Ravenol 5w30 HLS care costa in jur de 170 lei .
Pretul manoperei nu pare exagerat ,

Saboti de frana, pe hartie costa 194 lei (nu se specifica marca) iar uni facuti de o firma mai cunoscuta cum este Bosch ,costa intre 108 si 117 lei (se pare ca difera si astia ) dar sunt si mai scumpi , ei nu au un interes sa iti bage saboti la pretul real de 194 lei ca trebuie sa castige si ei ceva ,nu am avut tangenta cu service-urile, dar presupun ca au un adaos comercial mai mare, fata de magazinele : Autokarma , Epiesa sau Targul de piese ,ma refer doar la cele care au sucursale in mai multe localitati)

Lichidul de frana , aici depinde cat baga , nu stiu daca ii apuca bunavointa sa inlocuiasca tot lichidul sa fie nevoie de 1 litru ,care costa in jur de 30 lei , in cazul asta trebuie facuta o aerisire calumea nu doar la cheie si pedala .

Garnitura de baie de ulei este siliconul negru , unul de la Victor Reinz costa in jur de 25 lei , plus nu ca se foloseste mai mult de jumatate din el ,daca exista o garnitura de cauciuc mai ziceam si eu.

Epuratorul acela are un pret acceptabil , dar el nu este nou , daca este ca cel din poza ,nu se gaseste nou aftermarket ,doar pe original si costa in jur de 1100 lei daca imi aduc aminte ,in schimb se poate lua atul din dezmemembrari cu 100-150 lei ,dar cum a fost in cazul meu , problema nu era epuratorul ,era doar furtunul din partea de jos a lui (cel din poza de mai sus) ,care duce in blocul motor si de aici probabil catre baie.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa D

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR