Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • Tzakee

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2008 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mar 2012

  • Mesaj Privat
Salut,

Am un opel astra gtc din 2008 si doresc sa achizitionez o cotiera. Din cate s-a discutat pe site , majoritatea spun despre cotiera originala , ca este incomoda la schimbatul vitezelor in oras si este pozitionata prea sus. Nu am probat nici o cotiera pana acuma ( originala sau aftermarket ) , asa ca vin cu o rugamintea catre voi, sunt convins ca exista multe persoane care au cotiera originala si cotiera aftermarket ( Amster sau Irmscher ).

Ca si distanta intre cotiera si schimbator , ce model este cel mai practic si vine la acelasi nivel cu schimbatorul ( imi doresc sa pot schimba vitezele sprijinit pe cotiera ). Astept pareri si infromatii, va raman dator.

cenzurat, pentru tematici comerciale avem sectiune dedicata

P.S : Tapiteria este textila ( nu am piele )

Va multumesc.
Skip ads

  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Cotiera originala e nitel cam sus pozitionata, aici depinde si de inclinatia spatarului. Eu ajung sa schimb vitezele cu cotul pe cotiera, insa nu o folosesc doarece imi forteaza umarul in sus (dar spatarul e destul de inclinat spre inapoi) Probabil ca daca as tine spatarul mai drept, as avea unghi mai bun.
Cotierele aftermarket se monteaza de obicei pe consola, deci la ele unghiul e fix (cea originala e prinsa de laterala spatarului).

In alta ordine de idei, ti-am editat titlul si ti-am cenzurat o parte din postare. Pe viitor te rog sa respecti regulamentul!
  • Tzakee

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2008 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mar 2012

  • Mesaj Privat
Am inteles. Multumesc frumos pentru informatii si intelegere ! Cele aftermarket , sunt mai joase ca si distanta fata de schimbator ,in comparatie cu cotiera originala ? Ca recomandare finala, care ar fi propunerea ta ?!

Imi doresc mai multe pareri,Nu am incercat pana acuma nici o cotiera si nu ma pot decide.
  • paul_astra

  • Mesaje scrise: 429
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2004 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2010

  • Mesaj Privat
Salut. Eu am la un hatchback o cotiera Armster 1(modelul vechi) de care sunt foarte multumit. Cotul sta foarte bine pe cotiera cand schimb vitezele si este foarte utila si in oras. Singurul minus al acestei cotiere este ca daca te apesi prea tare pe ea se rupe(a mea asa am luat-o cand am luat masina). Despre modelul nou(armster 2) nu pot spune nimic pentru ca nu am avut ocazia s-o vad pe undeva dar la sistemul de prindere pare mai fragil decat la primul model, sper sa ma insel.
Skip ads

  • Tzakee

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2008 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mar 2012

  • Mesaj Privat
Paul,
Cateva poze poti sa faci ? Mersi frumos pentru raspuns.

Stima,
  • paul_astra

  • Mesaje scrise: 429
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2004 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2010

  • Mesaj Privat
Salut. Scuze pentru calitatea pozelor. Astea ar fi pozele



Din pacate a mea este rupta iar cutia de telefon este pentru a nu se rupe de tot. O data am lipit-o(fiind ruptura mai mica) dar nu mi-am dat seama ca a cedat si s-a rupt mai rau. Ai o poza si cu ruptura sa-ti faci o idee unde se poate rupe.
  • Tzakee

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2008 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mar 2012

  • Mesaj Privat
Paul, mersi frumos pentru poze. In sfarsit am reusit sa-mi fac o idee. Arata destul de bine acest model de cotiera, dar pozitia care o are , o face foarte rigida si nu cred ca imi doresc sa stau cu teama sa nu o rup. Ceea originala pare mai solida.

Poate gasesc una originala la un pret bun sau alta cotiera mai rezistenta.

Va multumesc,
  • paul_astra

  • Mesaje scrise: 429
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2004 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2010

  • Mesaj Privat
Aia originala este chiar frumoasa ca aspect. Dar faptul ca este fixa pe scaun, cu distanta "cam" mare fata de schimbator si mai ales scumpa eu iti recomand una aftermarket.
Skip ads

  • alexx1402

  • Mesaje scrise: 1,753
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2017 B16DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Cele aftermarket arata ca nuca in perete, toate fara exceptie (nu numai la Astra H), iar sistemul de prindere imi aduce aminte de de dacia 1300
  • Tzakee

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2008 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mar 2012

  • Mesaj Privat
Va multumesc inca o data pentru raspunsurile oferite. Analizand forumul si alte imagini + parerile voastre, am ajuns la decizia de a cumpara una originala ( chiar daca nu este foarte utila ) , dar macar face parte din masina, nu este ceva ( gen ,, cumparat din careefura'' Smile).

Am sa caut niste oferte pentru o cotiera originala, daca cumva stiti pe cineva , un P.M va rog frumos.

Stima,
  • tak30ver

  • Mesaje scrise: 122
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mai 2013

  • Mesaj Privat
Hai sa intervin si eu ca ex posesor de Armster ( cel din poza ) la mine s-a rupt in momentul in care "un inteligent" s-a sprijinit cu toate cele 100kg pe ea , atunci a cedat, cand am luat-o eu era f putin crapata si nu se lasa deloc in fata, probabil ca si bogdan a avut-o la fel, deci a tinut peste 5-6 ani acea cotiera. In conditii normale de uzura nu are nici pe naiba, plasticul ala e foarte dur.
Alte avantaje : partea de piele este glisabila, se poate duce mult in fata fiind astfel foarte aproape de schimbator, spatiul de depozitare este imens pentru o cotiera, cotiera se rabateaza cu totul intre scaune in caz de nevoie.
La Opel cotiera originala e chiar naspa.
  • Tzakee

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2008 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mar 2012

  • Mesaj Privat
Multumesc de informatia primita. Chiar la tanc a venit opinia ta, fac ce fac , dar tot fug de cotiera originala ( parca este o chestie in scaunul bunicului ) ,cam asa pare Smile. In schimb, am luat in vizor cotiera Armster 2 ( ultimul model ) , are un design interesant , dar nu stiu daca se potriveste si pe GTC.
Poate ne lamureste cineva sau am sa sun direct la ei.

Stima,
Skip ads

  • paul_astra

  • Mesaje scrise: 429
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2004 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2010

  • Mesaj Privat
La cotiera Armster 2 ma tot batut gandul si pe mine(imi place aspectul foarte mult) dar este cam scumpa, parerea mea. Din pacate ruptura la a mea este deja prea mare pentru a mai putea repara, cel putin sa-mi si placa ca aspect. Zilele trecute am gasit pe net un suport care seamana cu cel de la cotiera, asa ca am intrebat daca s-ar potrivi si inca astept un raspuns. Daca se va potrivi voi lua acel suport daca nu cred ca voi trece la Armster 2, dar nu sunt sigur.
  • Tzakee

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2008 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mar 2012

  • Mesaj Privat
Amster 2 ( este ceea mai potrivita cotiera pentru Astra H ). Sper sa se potriveasca si pe GTC . Daca ma razgandesc sa mai vand masina , atunci ma apuc de bagat bani in optionale . Revin cu detalii referitoare la cotiera.

Multumesc,
  • andicosty56

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Crossland X 2017 Y17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jul 2022

  • Mesaj Privat
a instalat cineva cotiera auto dedicata avr pe masina? a auzit cineva de acesata marca? am gasit-o la un pret acceptabil 160lei, se monteaza in spatiul de depozitare din spatele franei de mana fara a necesita gaurirea consolei. va rog sa ma ajutati cu un raspuns!
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR