Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J
  • -7432

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mar 2019

  • Mesaj Privat
Va salut.De ceva timp difuzoru dreapta fata gajie.Nu stiu de unde sa cumpar altul.Sa nu mai zic ca balamaua de la usa dreapta fata s a stricat si pocneste.
Deci de unde il pot cumpara sau unul aftermarket?
Va multumesc!


MODEL: Astra j 2019
MOTOR: 1.4 140 cai

LOCATIE: Bucuresti
  • sebage

  • Mesaje scrise: 2,482
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2019

  • Mesaj Privat
Pentru difuzor, repet ceva ce am scris deja in alt post, acum 5 minute.
"Din cate stiu eu, sunt difuzoare bunicele, doar ca din motive economice, s-au gandit sa le execute cadrul din material plastic si chiar fara prea multe elemente/forme de rigidizare.
Pe scurt, difozorul in ansamblul sau, este deformabil si chiar se deformeaza sub actiunea temperaturilor, timpului si a tensiunilor cauzare de fixarea pe tabla.
Aparent, manifestarea fenomenului este exact ca in cazul unui fir leonic rupt sau carcasa bobinaj care freaca in intrefier.
DACA este asa, poti incerca sa il slabesti din prindere si sa deformezi usor carcasa, poate ajungi la o intelegere cu el. In general, se rezolva cu o cala (distantor, saiba, etc) bagata intre difuzor si tabla si apoi sa strangi surubul, astfel incat sa asiguri deformarea inversa a carcasei difuzorului.
Merita sa incerci inainte sa cumperi ceva, pentru ca ai ramane cu cele originale si cu ceva banuti.

Daca nu merge si deci trebuie sa cumperi, trebuie sa iti cumperi si "adaptor" (o rama de plastic care respecta forma originala) si apoi difuzor care vine pe acel acaptor (parca de 165mm)"

Pentru "balama", ma gandesc ca totusi opritorul este cel care face zgomot, ar merita sa arunci un ochi la el, eventual sa il si gresezi.
  • ney

  • Mesaje scrise: 985
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2014 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Sa spart bucsa din boltul de pe stalp
Daca umbli la difuzor ,poti schimba si opritorul
Daca nu ,solutia cu un soricel de plastic tine foarte bine si este rapida
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR