Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa C/Combo C
  • deleted-148379

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2021

  • Mesaj Privat
Salutare, de cateva zile am schimbat placutele de frana pe puntea fata la un opel corsa c din 2004, 1.3 diesel. Dupa schimbare am facut cam 300 de km cu masina, la inceput mi-au scartait putin franele dar dupa ce am inceput sa fac cativa km au inceput sa scartie tot mai putin si acum nu se mai aude aproape deloc acel scartait. Dar, dupa ultimul drum de vreo 40 de km am constat ca atunci cand am ajuns acasa s-a simtit un miros de plastic ars as spune si jantele imi erau incinse pe ambele parti. Acum intrebarea mea e daca e ceva normal cand placutele sunt noi ? Tin sa mentionez ca de cand le-am montat a fost prima data cand au facut asa si facusem zilele trecute aproximativ 250 de km drumurile fiind de 80-100 de km si nu au avut aces miros. Multumesc frumos!


MODEL: Corsa C
MOTOR: 1.3 CDTI
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,490
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Când ai schimbat plãcuțele, pistoanele au mers ușor?
Ai verificat garniturile antipraf? E posibil sã ai vreo graniturã neetanșã și pistonul aferent sã rãmânã gripat, de-aici probemele...
  • deleted-148379

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2021

  • Mesaj Privat
Nu eu le-am schimbat ca am fost la un mecanic, din ce mi-a zis el cand le-a schimbat nu au fost probleme, infranata nu ramane masina si nici nu am sesizat nicio problema la franare, atat ca am ajuns acasa si s-a simtit mirosul asta de ars care venea de la ambele roti si jantele erau destul de incinse, insa doar dupa drumul acela de 40 de km, dupa drumurile ce le-am facut pana atunci fiind atat in oras cat si in afara nu am simtit niciun miros.
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,490
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Atunci pare sã nu fie probleme...s-au încins probabil, la un moment dat, în mod justificat și mirosea vopseaua de pe plãcuțe...ține-le sub observație, ptr orice eventualitate.
  • PD.Olar

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jul 2022

  • Mesaj Privat
Am vorbit si cu mecanicul care mi le-a schimbat si mi-a spus acelasi lucru si ca in caz de orice sa revin la el. Multumesc mult !
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa C/Combo C

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR