Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
Solutie
  • X4376

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Apr 2022

  • Mesaj Privat
De curând am schimbat pompa de benzina și nu mi mai arata corect nivelul de benzina, pompa veche arata undeva peste sfert și cu cea noua a scãzut la 0.
În meniul ascuns dacã ma uit îmi arata un litru pe lângã 15 litrii cu pompa veche(cel puțin 15 litrii sunt în rezervor).
Țin sa menționez ca am testat odatã si ma ridicat plutitorul la maxim și acum s a ridicat la maxim dar cu cantitãți mai mici nu știe ( nu i am fãcut full ul pentru ca masina este pe gpl și nu am ce sa fac cu full ul la benzina)


MODEL: Astea H 2005
MOTOR: Z16XEP

Aceasta discutie are un raspuns marcat ca solutie la problema expusa.
Sari direct la Solutie

  • sebage

  • Mesaje scrise: 2,492
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2019

  • Mesaj Privat
Inteleg ca ai schimbat intreg ansamblul din rezervor, nu doar pompa.
Asa ca, odata cu pompa, ai schimbat si sonda litrometrica si presupun ca intamplator (aveai sanse 50% - 50%) ai cumparat ansamblul de pe o masina mai noua.
Rezolvare:
1. pui sonda corespunzatoare;
2. modifici declararea tipului de sonda (cu rezistențã liniarã sau cu tensiune liniarã) in Display (ecran navi) si in Instrument cluster (ceasuri bord).

P.S. Este vorba de variația liniarã a rezistenței sau a tensiunii, dar prin meniuri vei gasi cum am scris mai sus.


Ultima modificare facuta de sebage la Mie 20 Jul, 2022 12:22 pm
  • X4376

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Apr 2022

  • Mesaj Privat
Pompa este cu totul și este noua (magneti marelli).
Deci singura varianta este sa pun plutitorul original sau sa umblu la setãri cu op com
  • X4376

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Apr 2022

  • Mesaj Privat
Rezolvarea a fost sa schimb tija cu cea veche pentru ca cea noua era puțin mai lunga(am rãspuns dupã mai mult timp poate mai sunt oameni care își schimba plutitorul și primesc unul cu tija mai lunga)
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,670
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Online
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
In România noastra, cea de toate zilele.. si ce îti cumperi de nou trebuie reparat (vezi exemplul tau).

Noroc ca o parte din români sunt mai descurcareti si stiu ce au de facut (ex. ,,generatia cu cheia la gât,,).
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR