Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • STEFAN BOTEZATU

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Astra 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jul 2022

  • Mesaj Privat
In bord îmi apare cã acul de la motorinã e la prima liniuțã și la range îmi apare 10 km și nu ar trebuii sa aibã atata range la o liniuțã.Va rog daca mã poate ajuta cineva


MODEL: Astra 2007
MOTOR: 1.7 diesel
  • sebage

  • Mesaje scrise: 2,482
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2019

  • Mesaj Privat
Ca o gluma ... Cu ce sa te ajutam, sa tragem de ac mai jos?
Acum, vorbind serios, spune si tu mai multe detalii ... de cat timp ai masina, de cand a aparut aceasta problema, ce anume ai modificat cand a apart problema.
Ca idee:
- ai activat de curand BC sau ai umblat prin programari si operatiunile s-au facut "de mantuiala";
- poate chiar asa trebuie sa fie. Nu stiu la ce spui tu "prima liniuta", dar daca tu mai ai 3.5 litri pana la rezerva si tragi de masina (deci consumul creste anormal), este firesc sa apara "range" mic/scurt, pentru ca aceasta distanta este calculata cu regula de 3 simpla, adica, am un consum de 18L/100km, cati km mai fac cu 3.6L. Rezultatul fiind = 20Km. (mare atentie ... 20Km in acel regim de exploatare, daca te domolesti, faci mai multi km)
- daca alimentezi cu mai putin de 20% din capacitatea rezervorului, "range" nu se actualizeaza. Deci, daca pui 9 litri, acul urca dar "range" ramane cum a fost inainte de alimentare. Urmand sa se actualizeze treptat, in timp ce parcurgi km.

Deci, doar cu detaliile prezentate de tine, ramanem la prima gluma!
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR