Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa D
  • Tica85

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Corsa 2010 Z13DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jul 2022

  • Mesaj Privat
Bunã seara, tocmai sunt un proaspãt proprietar de Opel Corsa D, motor 1.3 Z 13 DTJ din 2010, și vreau sã mã ajutați referitor la o micã problemã, zic eu. Când mașina este subturatã și încerc sã o accelerez se aude un scârțâit de la motor și același scârțâit se aude și la plecarea de pe loc dacã nu am motorul turat destul de tare. Îmi puteți spune vã rog dacã a mai întâmpinat careva aceastã problemã și care este cauza și bineînțeles care este soluția de remediere?! Vã mulțumesc anticipat! Și tot odatã vã rog sã-mi spuneți dacã știți codurile la filtre, ulei și polen, la cele de combustibil și aer le știu, și câți litri de ulei intrã la schimb și ce ulei recomandați?! Vã mulțumesc din nou!


MODEL: Corsa 2010
MOTOR: Z13DTJ
  • marius3113

  • Mesaje scrise: 218
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2007 Z13DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Apr 2016

  • Mesaj Privat
Salut! Problema ta e rola de la intinzatorul curelei de accesorii ,cea ce antreneazã pompa de apa , alternator, compresor Ac.
Ca remediere : ori schimbi rola sau intinzatorul cu totul,si de verificat si pompa de apa si fulia de pe alternator,
Cureaua de accesorii musai schimbatã si ea odatã cu depistarea problemei.
Ca si ulei eu recomand Ravenol 5w30 , e mai scumpicel dar bun , ca si cantitate in baia de ulei 3,2 litri .
La filtru de ulei acum depinde ori pe sistem purflux ori UFI . Asta iti va spune cel de la magazinul de piese dupã seria de sașiu.
Sa auzim de bine!
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,451
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Filtru ulei motor: GM 95516104.
Filtru cabinã/habitaclu: GM 13345949.
  • Tica85

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Corsa 2010 Z13DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jul 2022

  • Mesaj Privat
Va multumesc pentru raspuns, acum dau comanda de rola cu tot cu intinzator si curea! Si filtre bineinteles!
  • Tica85

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Corsa 2010 Z13DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jul 2022

  • Mesaj Privat
marius3113 a scris:Salut! Problema ta e rola de la intinzatorul curelei de accesorii ,cea ce antreneazã pompa de apa , alternator, compresor Ac.
Ca remediere : ori schimbi rola sau intinzatorul cu totul,si de verificat si pompa de apa si fulia de pe alternator,
Cureaua de accesorii musai schimbatã si ea odatã cu depistarea problemei.
Ca si ulei eu recomand Ravenol 5w30 , e mai scumpicel dar bun , ca si cantitate in baia de ulei 3,2 litri .
La filtru de ulei acum depinde ori pe sistem purflux ori UFI . Asta iti va spune cel de la magazinul de piese dupã seria de sașiu.
Sa auzim de bine!


Va multumesc!
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa D

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR