Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B
  • RMihaiAlin

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2022

  • Mesaj Privat
Salut am și eu doua probleme cu mașina mea personala Opel Vectra B în primu rand am un joc destul de mare în volan mi s-a spus când am fost sa fac unghiul de fuga ca e posibil sa fie ceva la caseta de direcție în al doilea rand am o problema cu uleiul de servo îmi pierde destul de mult pierdea și înainte dar foarte puțin acum s-a agravat urmeazã sa o duc la service în curând dar ma întrebam dacã ma puteți ajuta cu niște pãreri despre aceste doua probleme mulțumesc anticipat!


MODEL: Opel Vectra B

LOCATIE: Giurgiu
Skip ads

  • DRosiuoru

  • Mesaje scrise: 382
  • Locatie: Arad
  • Masina: Insignia 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mar 2022

  • Mesaj Privat
Salut , problema jocului in volan posibil de la bielete , de acolo batai in caseta si pierderi pe la simeringurile din caseta ( depinde pe unde se pierde lichidul ) . Si eu am pierderi de lichid pe la burduful de pe partea stanga ( simering ) . Luni ami comand kit reparatie caseta si ma apuc de treaba . De obicei se da caseta de directie jos si se verifica .
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,661
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Problema jocului in volan -> posibil uzura mare in rulmentul din coloana de directie.

Caseta de directie o reconditionezi, sau o inlocuiesti cu una buna din dezmembrari. Atentie ca sunt doi fabricanti, ZF si Saginav. Vezi care fabricant a facut caseta de directie care e pe masina ta, iei una la fel.
  • DRosiuoru

  • Mesaje scrise: 382
  • Locatie: Arad
  • Masina: Insignia 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mar 2022

  • Mesaj Privat
Biene punctat , ahappyuser , cauzele pot fi multiple . De preferat o reconditionare complecta la un atelier specializat daca se merita investitia in autoturism , eu ma risc cu kit-ul in regie proprie .
Skip ads

  • alex_arhire

  • Mesaje scrise: 989
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Sep 2006

  • Mesaj Privat
curata caseta, pompa de servo si bieletele de directie ca sa afli pe unde pierzi lichidul de servo.
caseta se poate reconditiona cu garantie sau poti lua din dezmembrari. atentie: cauta una prafuita, NU curata. de regula, cele curate au scurgeri. pe cele prafuite se vad repede urmele de ulei. ideal, iei si pompa de servo impreuna cu caseta.

se recomanda si inlocuirea bieletelor de directie cu burdufuri noi si a altor elemente de articulatie cu uzura. evident, pui ulei nou de servo si aerisesti caseta cu cateva ture de volan si faci geometrie computerizata la final.
  • DRosiuoru

  • Mesaje scrise: 382
  • Locatie: Arad
  • Masina: Insignia 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mar 2022

  • Mesaj Privat
Salut , la comandarea kit-ului mi s-a cerut diametrul axului cremalier , astazi am reusit sa-l masor . La demontarea burdufurilor am observat caci amindua burdufuri erau pline de ulei .
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR