Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina
  • ionalexandru96

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2007 Z12XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Aug 2022

  • Mesaj Privat
Salut,

Am ales sa postez intrebarea mea pe acest forum datorita faptului ca, in anul 2010 atat opel cat si chevrolet erau parte a grupului GM si imparteau in mare cam aceleasi piese/particularitati.

Am cumparat un chevrolet cruze 1.6 benzina an fabricatie 2010, cod motor F16D4 (din cate am auzit ar fi cam acelasi lucru cu A16XER) 113 HP cu o instalatie de GPL marca BRC instalata pe el, rezervorul este unul toroidal de 58L (intra 46 L in el), verificand istoricul masinii am vazut ca instalatia a fost pusa la 40 000 km pe masina, acum masina are aproape 85 000 km.
In bord (banuiesc ca acolo imi afiseaza consumul pe benzina) in bucuresti imi afiseaza in jur de 12.5-14 depinde de trafic, afara imi afiseaza in jur de 8, (oricum nu sunt tipul de om care sa chinui masinile cu 'condus sportiv' si nu ma duc mai sus de 4000 rpm oricum), insa consumul calculat de GPL (de la plin la plin) este de 15-16, intr-adevar pe GPL masina trage bine dar totusi consumul mi se pare cel putin aberant
Tinand cont de faptul ca nu merg foarte mult cu masina (cu masina precedenta, un opel corsa D cod motor Z12XEP am facut cam 30 000 km in 7 ani, acum masina este la tata, nu am vrut sa o instrainez pentru ca a fost si este o masina foarte fiabila) si auzind si povesti de groaza legate de supape arse, catalizatoare sparte (catalizatorul este nou...cel vechi s-a spart si infundat, nu cred ca de la GPL dar cine stie) as vrea sa intreb cam care ar fi costul cu manopera pentru demontat instalatia de GPL de pe masina (la un service decent, cu oameni care stiu ce fac, nu la vreun no-name) si daca credeti ca as putea sa vand ulterior instalatia dupa demontare (butelia mai este 'valabila' 2 ani, fiind din '14)
Planuiesc sa merg cu plinul de GPL de acum pana cand se goleste butelia, apoi sa-i fac un plin de benzina si sa nu mai folosesc instalatia (chiar sunt curios daca benzina ia cat scrie in bord), insa as vrea sa eliberez locul pentru roata de rezerva.

Multumesc.


MODEL: chevy cruze 2010
MOTOR: F16D4
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR