Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina
Solutie
  • csimion70

  • Mesaje scrise: 70
  • Locatie: Braila
  • Masina: Meriva 2003 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Oct 2018

  • Mesaj Privat
Salut si eu am o problema cu senorul abs partea stanga,nu merge kilometrajul.Martorul ABS se aprinde si ramane aprins,Pe tester imi da circuit senzor roata stanga intrerupt cod 0035.Am desfacut la modulul abs mufa si am sunat fiecare cablu al senzorului,sunt in regula,am inlocuit senorul,si am inlocuit si inelul senzorului(de pe planetara).Tot pe tester cand citesc valorile reale imi apare ca releul pompei abs este inactiv.Am facut un test si se aude totusi pompa abs.



MODEL: Meriva 2003
MOTOR: Z16SE

CODURI EROARE: c0035

Aceasta discutie are un raspuns marcat ca solutie la problema expusa.
Sari direct la Solutie

Skip ads

  • sebage

  • Mesaje scrise: 2,482
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2019

  • Mesaj Privat
Releul va fi activ la nevoie, pompa nu functioneaza permanent.
In general, la astfel de masurari efectuate, se cam fac greseli.
Tu cand masori cate un fir, "deranjezi" cablul de la pozitia in care este asezat in functionarea normala.
Cel mai recomandat ar fi (cu totul montat ca in functionare) sa masori "rezistenta" senzorului, direct in mufa modulului. Si in timp ce masori acea valoare, sa misti de fire (usor dar sa le deranjezi de la pozitie) si sa urmaresti ca valoarea sa nu se modifice.
Mare atentie si la pinii din mufe, sa nu ii largesti cand faci masurarile.
Daca senzorul de pe stanga va avea aceeasi valoare ca si cel de pe dreapta (valori masurate in mufa modulului), posibil ca defectul sa fie chiar in modul.

Toate acestea, doar daca esti sigur ca eroarea se refera la "circuit intrerupt" si nu la "semnal implauzibil". (conteaza si continuarea codului de eroare)
  • csimion70

  • Mesaje scrise: 70
  • Locatie: Braila
  • Masina: Meriva 2003 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Oct 2018

  • Mesaj Privat
Identificare: 0107

NumeSistemSauTipMotor: ABS5.3
Data initializare ECU: 00
systemSupplierECUHardwareNumber: 0273004227
systemSupplierECUSoftwareNumber: 024564


Numãrul codurilor: 1

C0035 - Circuit senzor roata stânga faþã - întrerupt
(04) - Prezent
Asa arata testerul
  • csimion70

  • Mesaje scrise: 70
  • Locatie: Braila
  • Masina: Meriva 2003 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Oct 2018

  • Mesaj Privat
Azi am pus iarasi testerul (opcom) si am citit valorile reale ale rotilor. Toate cele trei roti (fata dreapta spate stanga si spate dreapta) au aceeasi valoare a vitezei .La stanga a ramas 0 km/h.Poate fi modulul electronic ABS defect? sau doar senzorul sau inelul senzorului.Senzorul si inelul le-am inlocuit sunt noi
Skip ads

  • sebage

  • Mesaje scrise: 2,482
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2019

  • Mesaj Privat
Pentru ca sa nu repet:
"Cel mai recomandat ar fi (cu totul montat ca in functionare) sa masori "rezistenta" senzorului, direct in mufa modulului. Si in timp ce masori acea valoare, sa misti de fire (usor dar sa le deranjezi de la pozitie) si sa urmaresti ca valoarea sa nu se modifice.
Mare atentie si la pinii din mufe, sa nu ii largesti cand faci masurarile.
Daca senzorul de pe stanga va avea aceeasi valoare ca si cel de pe dreapta (valori masurate in mufa modulului), posibil ca defectul sa fie chiar in modul."
  • csimion70

  • Mesaje scrise: 70
  • Locatie: Braila
  • Masina: Meriva 2003 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Oct 2018

  • Mesaj Privat
am masurat si sunt aceleasi valori (cu totul montat ca in functionare).
Modulul se poate repara?Am vazut aici un topic dar nu stiu daca reparatia se referea si la acest cod de eroare c0035
  • csimion70

  • Mesaje scrise: 70
  • Locatie: Braila
  • Masina: Meriva 2003 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Oct 2018

  • Mesaj Privat
Am rezolvat problema.Am inlocuit intreg ABS-ul (pompa ABS) .Am cautat-o pe cod ,pret second hand de 250 lei.Am demonta pompa veche si am montat-o pe cea achizitionata.Am fost atent sa nu se goleasca paharul cu lichid de frana,si a mers fara probleme fara sa aerisesc.Daca aveti acest cod C0035 - Circuit senzor roata stânga faþã - întrerupt,verificati astfel : scoateti mufa de la ABS .Pe pinii mai mari 2 si 3 este alimentat cu 12 v. Puneti un multimetru pe dioida si intre pinii cu 12 v si pinii 3 ,5,6 si 7 nu trebuie sa aveti continuitate si nu trebuie sa dea nici o valoare.Daca aveti orice vloare sa stiti ca pompa este dusa
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR