Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa D
  • fioanaurel

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Corsa 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Apr 2015

  • Mesaj Privat
Poate sa imi spuna cineva dimensiunile de executie(cote,schita tehnica)pentru un scut metalic pentru opel corsa c 1.2,am o bucata de tabla de otel inoxidabil,si as vrea sa il construiesc eu.Multumesc anticipat.Poza reprezinta un scut original.


MODEL: Corsa c2002
MOTOR: 1.2;55kw;75cp
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,451
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Ptr satisfacerea unei cereri așa de exotice ar trebui îndeplinite mãcar una din 2 condiții:
1. sã ai, sã vrei și sã fii activ pe forum, ptr a posta desenul de execuție;
2. sã ai un scut de oțel original, sã vrei și sã poți sã-l mãsori și sã produci o schițã inteligibilã, ținând cont cã e o piesã 3D.
Deci multã baftã!
NB
Nu știu despre ce inox e vorba, dar dacã nu e ceva special și de mãcar 2-2,5mm, nu cred cã meritã efortul; inoxul comun nu e chiar cel mai strãlucit oțel în materie de caracteristici mecanice necesare unui scut de protecție.
PS
Ce se vede în pozã, aș putea bãga mâna în foc cã este aftermarket(aș putea preciza chiar și sursa!) și nicidecum original. Mi-au trecut prin mânã câteva(10-11), sunt de calitate bunicicã, fãrã a fi perfecte, dar ptr un produs aftermarket, raportul preț/calitate este foarte bun(best money can buy).
Pe ambele Astra din semnãturã am scut metalic, unul original, unul aftermaket(din aceeași sursã ca cel din pozã) și pot spune cu siguranțã asta:
-cel original este mai bine construit, din toate punctele de vedere: cum se monteazã și se prinde pe caroserie, accesul la bușonul golire baie de ulei, fante de rãcire;
-cel aftermarket, e mai din topor fãcut, dar are tablã mai groasã și e clar mai solid.
  • fioanaurel

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Corsa 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Apr 2015

  • Mesaj Privat
M-ai lamurit.........ce am cerut eu,ce mi-ai raspuns tu......Las ca-i bine....
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,451
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Plãcerea e de partea mea! Cu atât mai mult cã s-a înțeles...tot.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa D

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR