Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • FRobertoGeorge

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2021

  • Mesaj Privat
Bunã ziua și tot respectul pentru toți membri Opel.Am mai multe probleme la care doresc niște rãspunsuri dacã se vor gãsi. 1: Cum pot proba compresorul AC dacã mai este funcționabil electric (menționez cã nu am feon, deci nu am AC) ? 2: Vã rog sã mã ajutați cu un Manual pentru Opel Astra G CC T98/DS11 2002 74kw ,email ..Kokogiambo1967@yahoo.es 3: Cea mai spinoasã problemã..! nu mai am servo direcție, nu știu cum am rãmas fãrã lichid.Nu am observat sau poate nu am dat importanțã sã observ patã sub mașinã .Rugãmintea mea este,vã rog : cum pot proba pompa dacã mai este funcționabila electric( probã la rece cum se spune),ce lichid de servo îmi recomandați pentru mașinã, și dacã pot schimba singur pompa(adicã nu e atât de greu, ..fãrã mecanic...zic și eu).Vã mulțumesc și sper ca nu vam rãpit mult timp ptr câteva sfaturi colegiale. O zi bunã tuturor,și Duminicã plãcutã.


MODEL: Opel Astra G CC T98/DS11
MOTOR: Z16XE

LOCATIE: Galați
  • marius-opel

  • Mesaje scrise: 516
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Nov 2016

  • Mesaj Privat
poti verifica alimentand mufa bobinei de ac cu 12 v direct de pe baterie( putin timp),, poti verifica si continuitatea bobinei de cuplaj a ambreajului de ac si starea diodei din bobina cu un aparat de masura
cat priveste partea de pompa este servo hidraulica cu motor si comanda electrica
-se verifica pompa la fel cu 12 v de la baterie daca nu merge se schimba partea de circuit electric
-pe baza talonului se face comanda de la magazinul de piese auto ptr uleiul hidraulic cf masinii tale!
-A SE VERIFICA daca e pierdere de ulei din pompa hidraulica si remedierea defectiunii la fel a se verifica daca ai piedere de agent frigorific din instalatie! Exclamation Exclamation Arrow
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR