Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel
  • Ghence

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2022

  • Mesaj Privat
Salutare,am cumparat un opel astra H 2004 acum cateva luni.Am zis sa schimb si eu amortizoarele pe fata sa fie treaba,treaba.Am luat si 2 bielete de directie.
Am lasat masina in service cateva zile si mi-sa dat o bieleta inapoi(pe dreapta),ceea ce inseamna ca a fost pusa doar pe stanga.Acum cand am luat masina am observat ca volanul sta putin inclinat spre dreapta ca sa mearga masina drept,daca pun volanu drept o ia putin stanga.Daca se poate sa veniti cu ceva pareri,e din cauza ca a fost schimbata doar o bieleta?Multumesc


MODEL: Astra 2004
MOTOR: Z17DTL
  • katalin.r

  • Mesaje scrise: 119
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Sep 2012

  • Mesaj Privat
Se rezolva cu o verificare a geometriei pe fata, de obicei, atunci cand schimbi amortizoare/capete de bara/bielete verifici si unghiurile directiei
  • sebage

  • Mesaje scrise: 2,482
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2019

  • Mesaj Privat
Pareri personale:
90% este "din cauza de mecanic". Mai precis, cel care a reglat/refacut unghiurile geometriei pe puntea fațã. Probabil a facut totul din reglajul partii pe care s-a schimbat piesa, pentru ca era deja deblocat filetul.
Mai sunt totusi si 9% sanse ca acel mecanic sa isi fi facut treaba cum trebuie, sa fi impartit caseta corect si ... asa a reiesit. Asta ar putea fi din cauza unei interventii anterioare, gresite, prin care s-a pus gresit volanul pe coloana de directie. Dar daca masina are si ESP, ar fi fost ceva probleme.
Si a mai ramas 1% sanse ca sa se fie montat piesa noua, s-au numarat "spirele" de filet si gata treaba. (nefericit caz)

In mod normal, dupa schimbarea acelor piese, sigur te-au taxat si cu reglare unghiuri (pentru ca este obligatoriu), deci, daca ai platit pentru unghiuri, mergi inapoi sa le si faca ca la carte.

Acum, de ce un mecanic ti-ar da o piesa inapoi (in loc sa o monteze si sa ia banul), eu as vedea doua variante. Ori ai mers cu piese de proasta calitate si el a considerat ca este mai buna cea de pe masina, ori nu a reusit sa deblocheze filetul, caz in care banuiesc ca l-a cam chinuit ...
  • alex_arhire

  • Mesaje scrise: 989
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Sep 2006

  • Mesaj Privat
toate elementele de articulatie se schimba in pereche (stanga & dreapta) pentru a nu avea uzuri neuniforme, jocuri etc.
schimba service-ul / mecanicul, pune bielete noi si fa geometrie computerizata.
operatiunea este obligatorie dupa inlocuirea amortizoarea fata si a oricarui element de directie (caseta, bielete, capete de bara), unii ar spune chiar si brate.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR