Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel
  • cornel631

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Meriva 2004 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Sep 2016

  • Mesaj Privat
Am un Opel Meriva diesel 1.7 105 CP.De vreo doua lini am schimbat discuri ,placute spate si conducte frana spre spate.de atunci m-i se incalzesc toate rotile cam dupa 10 km de mers normalsi simpt pedala ca se intareste.Am fost la trei servisuri au curatit etrierele iar la ultimul mi-a schimbat pompa centrala.degeaba mai rau se franeaza acum,pur si simplu se blocheaza rotile de nu mai pot misca masina cate o ora.M-i sa propus acum sa schimb pompa ABS.Oare ce sa mai stiu face?


MODEL: Meriva 2004
MOTOR: Z17DTH
  • mecaNIK

  • Mesaje scrise: 2,204
  • Locatie: Anglia
  • Masina: Insignia 2010 confidential
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2007

  • Mesaj Privat
De obicei se cauta problemele unde s-a umblat ultima oara, etrierii spate se blocheaza cel mai des,intai culisele ori placutele pe rac care tin incinse garniturile si apoi se blocheaza pistonasele,mai rar mecanismul cu surub din interior cel de la frana de mana. Modulatorul hidraulic de la pompa de ABS cade cel mai greu sau ajunge cu pistonase blocate de rugina acumulata din neschimbarea cu anii a lichidului de frana,el se activeaza din diagnoza la fiecare interventie la frana ori diagnoza (ceea ce nu fac 99% dintre mecanici)daca diagnoza permite,se mai activeaza din cand in cand pe drumuri sigure cu suprafete alunecoase altfel il schimbam dupa mai multi ani de inactivitate.
Starea etrierilor poate fi apreciata de un mecanic cu ceva experienta si nepus pe schimbat dupa ureche ,marea majoritate a problemelor cu incins si intarit pedala de frana de la puntea spate incep ......spor. Aia cu infundat tevi e legenda, mai degraba a mers dupa schimbarea tevilor si racordurilor flexibile pentru ca s-a schimbat lichidul si s-a facut aerisire si oamenii sa se scoata au dat-o in blocaje.
  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR