Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Sistem Electric
  • razvan.aa01

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Corsa 2011 .
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Aug 2022

  • Mesaj Privat
Buna ziua, am si eu o problema pe care nu inteleg de la ce provine.
In momentul in care ascult radio se aude foarte bine dar daca dau pe aux se aude un bazait foarte ciudat si cand pun muzica se aude mdar foarte urat cu acel bazait.
De la ce poate fi?


MODEL: Corsa 2011
MOTOR: .
Skip ads

  • marius-opel

  • Mesaje scrise: 516
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Nov 2016

  • Mesaj Privat
acel sunet este de la brumul din circuit trebuie verificat filtrul de brum si daca e defect se schimba!
acest lucrul il face un electronist.
  • Mihai.P

  • Mesaje scrise: 332
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Feb 2015

  • Mesaj Privat
Vad doua posibile cauze:
- cablu neecranat sau de slaba calitate. Incearca cu un cablu bun
- circuit intrerupt sau contact imperfect pe circuitul de masa. Curata bine mufele, daca nu se rezolva trebuie verificate cablajele
  • sebage

  • Mesaje scrise: 2,482
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Online
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2019

  • Mesaj Privat
Ehe, cineva si-a cam pierdut ceva timp cu partea de audio, stie ce vorbeste Smile
Foarte de acord cu cele scrise de colegul @Mihai.P si acestea ar trebui verificate atent!
As mai adauga si eu cate ceva, dar nu stim despre ce "scula" vorbim, nu stim daca este instalata original sau de curand, nu stim daca sunt facute ceva modificari prin acel echipament, nu stim daca asa s-a auzit mereu sau este o manifestare mai recenta ... si as mai putea continua.

Arunc si eu cateva idei, repet, care pot fi nereale, pentru ca nu stim despre ce vorbim, dar care pot fi luate in calcul, in functie de situatia reala.
Ar putea avea acelasi rezultat:
- O eventuala atingere a firului de masa (masa semnalului), la caroserie, undeva mai catre sursa de semnal;
- O lipsa de filtrare pe partea de preamplificare a intrarii de aux;
- O rejectie slaba a circuitului preamplificator, (pentru intrarile de aux, se folosesc CI cu rejectii foarte mari);
- O intrare aux "facuta" ulterior si care nu a fost facuta cum trebuie;
- O oscilatie cauzata de alimentarea sursei de semnal tot din instalatia masinii, aici deja vorbim de decuplari specifice.
Skip ads

  • DRosiuoru

  • Mesaje scrise: 382
  • Locatie: Arad
  • Masina: Insignia 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mar 2022

  • Mesaj Privat
Salut , era bine daca se specifica si sursa de semnal pe intrarea AUX . Ma gandesc tot la o ecranare proasta sau la o lipsa de masa pe ecranaj daca radioul merge fara bruiaj . Cred caci problema este undeva intre sursa de semnal si intrarea AUX ( sau cablu cu ecranare necorespunzatoare ) .
  • razvan.aa01

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Corsa 2011 .
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Aug 2022

  • Mesaj Privat
Nu am specificat, totul este original pe masina, nu sa umblat la aux nici la radiu nici la sistemul audio, nu am montat nimic, pana acum cablul a mers foarte bine
  • DRosiuoru

  • Mesaje scrise: 382
  • Locatie: Arad
  • Masina: Insignia 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mar 2022

  • Mesaj Privat
Ok , muzica o pui de pe telefon prin cablu sau de pe alt dispozitiv tot prin cablu ?
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,500
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
E posibil sã fie și cablul defect...
  • DRosiuoru

  • Mesaje scrise: 382
  • Locatie: Arad
  • Masina: Insignia 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mar 2022

  • Mesaj Privat
Posibil sa fie si contact rece la lipiturile pe pinii ( pinul ) de masa din mufa . A-si face in felul urmator : daca sursa de semnal e telefonul si semnalul prin mufa de la casti a-si pune si incarcatorul ce se pune in mufa brichetei si telefon cuplat pe incarcare pentru a avea masa ( - ) comuna , sursa de semnal cu cea de pe masina . Daca interferentele dispar , sigur e o problema de masa pe ecranajul cablului . Sau poate sa mai fie scurt in mufa telefonului cu a-l 4-lea contact , cel de microfon . Asta in cazul in care sursa semnalului este telefonul .
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Sistem Electric

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR