Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Cum sa ... ?
  • raducrisstian

  • Mesaje scrise: 500
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2006

  • Mesaj Privat
mi-am montat un carlig nou dar neoriginal si vreau sa-mi fac instalatia electrica (de la firele de la triple pana la priza pentru remorca). mentionez ca nu am gasit priza aia pe care o au unii deja in portbagaj. deocamdata ridic problema, poate ma ajuta cineva, daca nu o sa o fac eu singur si o sa spun dupa aia cum am facut (poate mai e cineva interesat). multumesc!
Skip ads

  • catalinux

  • Mesaje scrise: 66
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Salut!
Nu se baga nimeni cu lamuriri? Nici pentru un Astra H?
Ma interesa si pe mine subiectul, Astra H din 2005 dar nu stiu nimic de vreo priza deja existenta in portbagaj...
  • raducrisstian

  • Mesaje scrise: 500
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2006

  • Mesaj Privat
eu mi-am facut singur dar nu am mai postat pentru ca am vazut ca nu e nimeni interesat. m-am uitat in etzold la instalatia electrica de la stopurile din spate sa vad care sunt firele pentru semnalizari, pozitie, stop pe frana, si am legat firele care veneau de la priza la cele de la triple. pozitia, frana si semnalizarea stanga la tripla din stanga, si semnalizarea dreapta de la tripla dreapta.
  • gogo_y17dt

  • Mesaje scrise: 492
  • Locatie: Falticeni sau Iasi
  • Masina: Vectra 2004 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jan 2007

  • Mesaj Privat
La astra g e ok sa iei firele de pe triple dar la astra h astea de obicei au un modul care controleaza lampile pe spate. Ca sa nu interferezi cu ala faci la fel cu firele luate de la lampi dar folosesti relee si primesti doar semnal de la lampi si trebuie sa iti aduci tu un 12V permanent sau din cate am auzit din surse sigure cu niste diode dar nu pot sa-ti spun exact cum.
Skip ads

  • catalinux

  • Mesaje scrise: 66
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Merci de info... nu stiu ce e cu acel etzold de care zici, mai caut de acum pe forum ca nu am mai auzit termenul asta...
Bafta!
  • raducrisstian

  • Mesaje scrise: 500
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2006

  • Mesaj Privat
e un manual de reparatii pentru astra g si are si schemele electrice pentru toata masina. nu stiu sigur daca exista acest manual si pentru astra h. etzold e autorul.
uite cum au fost la mine:
pe partea stanga: pozitia - fir gri cu dunga neagra, frana - fir negru cu dunga galbena, semnalizare stanga - fir negru cu dunga alba
pe partea dreapta: semnalizare dreapta - fir negru cu dunga verde.
masa - fir maro
si daca vrei sa pui si pentru mers inapoi ai fir alb cu dunga neagra tot pe stanga si pentru ceata fir negru cu dunga albastra.
nu stiu daca la astra h sunt aceleasi culori pentru fire ca si la astra g.
eu am taiat firele enumerate mai sus si le-am legat cu cele care mergeau la priza. am instalatia de aproape un an timp in care am folosit destul de mult si remorca si nu sunt probleme.
succes!
  • sandokan99

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Feb 2008

  • Mesaj Privat
modul de montare a prizelor pentru remorci este universal. De regula la autoturisme se folosesc prize cu 7 pini. Semnificatia si modul de legare a acestora le gasesti aici : http://www.electronics2000....inout/trailer.htm
succes!
  • LDivora

  • Mesaje scrise: 3,096
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH/PSG16
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2005

  • Mesaj Privat
@gogo_y17dt: Sa stii ca si Astra G are modul de Check Control daca are BC. Dar in acest caz are si modul Check Trailler. Daca masina nu are mufa speciala pentru racord instalatie electrica carlig remorca, atunci nu are nici BC, deci nici module Check.
@sandokan99: Te contrazic, nu este un mod universal de montare a prizelor pentru remorci, asa cum nu este universal nici numarul de pini din cupla remorcii si respectiv al prizei. Universala este doar alocarea pinilor (indiferent ca sunt 7, 9 sau 13) pentru realizarea functiilor.
Skip ads

  • raducrisstian

  • Mesaje scrise: 500
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2006

  • Mesaj Privat
Readuc in discutie problema. Am cumparat un carlig de remorca GM sh si mi-au dat aia si instalatia electrica insa facuta cam bucati in sensul ca la demontare au tot taiat firele ca le-a fost lene sa demonteze frumos. In fine, am fost si eu acolo cand au demontat si am incercat sa fiu atent cam cum au fost firele insa am niste nelamuriri si sper sa ma ajute cineva aici.
La exterior acest carlig are 2 prize pentru remorca puse una langa alta:
- una din care ies vreo 6 fire mai groase bagate intr-un furtun de cauciuc. Desi aceste fire erau sectionate dinainte de a incepe demontarea de undeva din zona unde ar fi trebuit sa intre in masina in interior am gasit continuarea acestei instalatii care se termina cu un releu mare. Printre acestea sunt doua rosii care banuiesc ca ar fi un plus permanent si unul bleu conectat la instalatia masinii la firul de culoare neagra cu dunga violet.
- a doua din care ies mai multe si mai subtiri care nu era sectionata, iar firele erau conectate in interior la instalatia masinii. Nu exista o priza sau ceva de genu. Si pe aceasta instalatie se afla un fel de releu micut care din cate mi-am putut da seama din TIS are rolul de a intrerupe functionarea stopului de ceata de la masina cand priza pentru remorca este conectata. La aceasta a doua instalatie culorile firelor corespund cu cele din TIS.
Eu le leg tot la instalatia masinii insa as vrea sa fac sa se aprinda indicatorul de trailer din bord cand am remorca si semnalizez. Banuiesc ca aceasta treaba ar face-o releul mare insa la masina de pe care am luat eu instalatia era scos din functiune, cred. Oricum, nu stiu cum sa fac "sa-si dea seama" indicatorul de bord ca stecherul remorcii este conectat.
Asadar daca ma poate lumina si pe mine cineva... orice idee e binevenita. De asemenea daca e cineva care are montat din fabrica carlig si instalatie electrica si imi poate permite sa ma uit putin sa vad cum sunt conectate firele as fi recunoscator...
Poze cu cele doua relee pun in garaj deoarece nu reusesc nici cum sa le pun in post
  • LDivora

  • Mesaje scrise: 3,096
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH/PSG16
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Cel mic se pare a fi o cupla cu 2 contacte. Releul nu cred ca e pentru a aprinde in bord martorul de trailer. Pentru asta e suficient sa intorci din cupla de remorca o masa la pinul corespunzator LED-ului in cupla ceasuri bord.
  • raducrisstian

  • Mesaje scrise: 500
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2006

  • Mesaj Privat
Multumesc de idee.
Normal ar fi sa gasesc undeva printre firele din spate unul care sa mearga la masa indicatorului de bord, nu? Ramane sa vad care e acesta. M-am uitat in TIS. Indicatorul pentru trailer este un bec din care "ies" doua fire, unul rosu care cred ca e un + si unul alb cu verde care merge la multitimer. Ma mai gandesc ca e posibil ca instalatia electrica sa fie construita in asa fel incat daca "sesizeaza" ca sunt mai multi consumatori (s-a aprins semnalul la remorca) aprinde si martorul din bord.
Daca as lega o masa ce se intoarce din cupla remorcii ar insemna ca mi-ar sta martorul de trailer aprins tot timpul cat am conectata aceasta cupla, nu? Eu am vazut la un ford mai vechi ce avea carlig cu instalatie originala ca se aprindea semnalul de trailer doar cand semnaliza remorca.
Ramane sa leg firele, becul din bord e deja e pus la locul lui (era gaura inainte), sa pun un consumator (un bec) la instalatia de semnalizare si sa vad daca se aprinde cel de la bord sau nu. O sa revin cu detalii.
  • mariusnegru

  • Mesaje scrise: 136
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 z17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mar 2008

  • Mesaj Privat
ai 2 prize ptr rulota. una din prize e de mica putere(cea neagra) folosita la semnalizari, frana, pozitii, marsarier si ceata si este folosita de orice remorca, iar cealalta (alba) este folosita doar de rulote si are fire groase de putere folosite ptr frigiderul rulotei, incarcarea bateriei acesteia si un +12V continuu. dar iti mai trebuie un releu destept care sa intarzie cu 10 secunde alimentarea frigiderului si a bateriei rulotei.un carlig original mai are si un beeper care te avertizeaza ca merg semnalizarile remorcii si nu modifica timpul intre "clipirile" semnalizarii.
Skip ads

  • raducrisstian

  • Mesaje scrise: 500
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2006

  • Mesaj Privat
Multumesc pentru raspuns. Intre timp am pus numai priza pentru remorca. Nu vad in viitorul apropiat sa tractez vreo rulota. Cele doua relee nu le-am mai montat. Nu am avut priza in portbagaj si am legat firele direct la instalatia masinii. Martorul de la bord nu se aprinde cand semnalizez desi am pus bec acolo. Inca nu am aflat de unde "isi poate da seama" masina ca se mai aprinde un bec in plus (cel de la remorca) si sa imi aprinda si martorul din bord...
  • m.nyck

  • Mesaje scrise: 322
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Totul se rezuma la curentul consumat.
asa cum cand se arde un bec la semnalizare releul functioneaza mai repede ca perioada de timp tot asa cand iti creste consumul pe un anumit circuit apare si semnalizarea in bord. Daca masina nu este pregatita din fabrica pentru priza remorca cred ca nu exista nici o sansa doar daca schimbi mai multe componente din instalatia electrica.
Este o parere luati-o ca atare Rolling Eyes
  • petro

  • Mesaje scrise: 103
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2004 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Am o vectra C 2004. Mi-am montat si eu um carlig , iar instalatia electrica am conectat-o pe lampile din spate cu niste cleme speciale pe fire. Unii spun ca trebuie montat un ''modul electronic de siguranta" ca sa nu stric nustiu ce computer de lumini. Pot sa afirm ca a trecut un an de zile si totul functioneaza normal. Cand calc frana se aprinde stopul atat de pe masina cat si de pe remorca, etc. luminile sunt sincronizate.
  • GL99VRC!

  • Mesaje scrise: 616
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2001 Y17DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Si eu mi-am montat cirlig de remorcare singur acum citiva ani la Astra g caravan legata instalatia la becurile de pe spate cu acele cleme despre care a amintit Petro. Pot spune ca functioneaza foarte bine,fara sa mai fie nevoie de ceva special suplimentar.Intr-adevap in bord este un martor care trebuie sa semnalizeze prezenta remorcii,dar si o siguranta in tablou.Cred ca se refera la instalatie speciala ce vine din fabrica ,echipare de la ei.
  • maneluta

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Apr 2009

  • Mesaj Privat
am de vanzare instalatia electrica completa cu mufe, relee de la un carlig remorcare. Daca intereseaza pe cineva astept sa dau mai multe detalii.
  • raducrisstian

  • Mesaje scrise: 500
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2006

  • Mesaj Privat
GL99VRC! a scris:dar si o siguranta in tablou.

Fii amabil, daca pun si siguranta respectiva se aprinde martorul? Daca da, care e siguranta?
  • ririnel

  • Mesaje scrise: 2,082
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2007

  • Mesaj Privat
maneluta a scris:am de vanzare instalatia electrica completa cu mufe, relee de la un carlig remorcare. Daca intereseaza pe cineva astept sa dau mai multe detalii.

Niste detalii e bine sa dai in primul rand in anuntul de vanzare.
  • maneluta

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Apr 2009

  • Mesaj Privat
am deschis un nou subiect cu titlu instalatie electrica carlig remorcare - acolo sunt poze si detalii
Skip ads

  1. Home
  2. Cum sa ... ?

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR