Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • Aurel1978

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Fz11
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2022

  • Mesaj Privat
Eu chiar nu mai inteleg masina asta , am un opel astra g an 2004 1,7 cdti z17dtl motorul suna bine pentru virsta lui si functioneaza zic eu bine . Problema pe care o am cu ea ,pina la 50km efectiv parca sunt cu o caruta cu un godin in spate scoate un fum negru de zici ca merg pe pãcurã asta nu m ar deranja prea tare dar mai are obiceiul daca nu o turez peste 1700 de turati sa mai si moara motorul . Cum depasesc 50kmh se schimba tot parca e alta masina nu mai scoate fum iar daca o calc mai tare fuge de sub mine Smile viațã are in ia si fuge pentru virsta ei uleiul in ultimile 3 luni nu a scazut deloc ( am zis ca poate consuma ulei verificat la 2 - 3) . Sa incerc cu aditivi in motorina ? Vreun sfat


MODEL: Astra 2004
MOTOR: Fz11
Skip ads

  • jE

  • Mesaje scrise: 8,457
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Cand ai schimbat ultima data filtrul de aer? Vezi sa fie curat.

Poti incerca si un italian tuning - faci un drum de Ploiesti pe autostrada, tii motorul in +3000 RPM

Daca continua, te uiti la injectoare.
  • Aurel1978

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Fz11
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2022

  • Mesaj Privat
Nu am decit 5000km de cind sa schimbat uleiul si toate filtrele de pe ia . Problema cred ca sunt eu Smile sunt incepator si cred ca merg cam subturat cu ia nu cred ca a vazut vreodata peste 2500 max 3000 Smile scoala am facuto pe benzina masina nouã 2022 cred ca trebuie sa fac cam la sãptãmânã un drum mai lung si sa o turez mai tare , cu toate ca merg in fiecare zi nu fac mai mult de 5km dus 5km intors
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,457
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Hm. Io nu inteleg o chestie
- esti din Bucuresti, deci trafic de parcare
- mai umbli si pe distante scurte

Pai de ce te-ai aruncat la dizel? Ca iti bati joc de el si te chinui pe tine. Sau ai muscat-o p-aia cu sefu', consuma putiiiiin de tooot
Skip ads

  • Aurel1978

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Fz11
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2022

  • Mesaj Privat
A venit ieftin de tot si am spus ca daca tot sunt praf si nestiutor macar sunt piesele ieftine iar o data pe sãptãmânã am nevoie de spatiu . Atunci fac si undeva in jur de 400 km . Masina a fost îngrijitã si pusa la punct cind am luato adica a venit cu distributie , ambreaj, busaraie ulei motor cutie schimbate ...........
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,485
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Clasicul plecat pe fentã...dar cine sã se mai gândeascã la întreținere vis-a-vis de exploatare (defectuoasã pe cât posibil) când achiziția "a venit ieftin de tot" și " mãcar sunt piesele ieftin"(sic!)?! Cã, deh, diagnosticarea(ce-i aia?!) și manopera aferente întreținerii și/sau reparațiilor sã le plãteascã cine-o vrea! Ptr un diesel "impecabil", mai nouț(2004!), cu km puțini (Dzeu cu mila!) , nu cã ar conta, "îngrijitã și pusã la punct bla-bla"...adicã pregãtitã ptr vânzare la un "praf și neștiutor", dar totuși cu pãreri puternice(?!) despre ce?! Motoare, mașini, stil de conducere...nește treburi...detalii!
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR