Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J
  • Dragos29

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Ploiesti
  • Masina: Astra 2011 DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mar 2022

  • Mesaj Privat
Salutare! De când cu sezonul ploios am redescoperit o problema care se pare ca s-a agravat.
Îmi întra multã apa prin stâlpul spate stânga (partea șoferului) și se prelinge pe plasticul de lângã ruloul portbagajului ori în portbagaj (compartiment siguranțe, roata rezerva) ori pe canapeaua din spate, depinde cum e parcata mașina. Apa parca vine din spatele stâlpului, dar pe plafon nu sunt urme de umezeala.
Din ce am citit pe net e posibil sa vina de la prinderea barii longitudinale de pe plafon...
Știți ceva soluții (mastic/silicon) și vreun atelier din Prahova care sa dea jos plafonul (care este in stare perfecta și nu as vrea sa-l stric)?
Sau ce e de desfãcut ca sã ajung la prinderea bãrilor (mânere, îmbrãcãminte stâlpi etc).
Mulțumesc anticipat!


MODEL: Astra 2011
MOTOR: DTJ
Skip ads

  • ney

  • Mesaje scrise: 985
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2014 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2010

  • Mesaj Privat
La haion sunt niste dopuri ovale pe caroserie pe langa balamale la partea de sus. Daca nu le vezi sunt sub plasticul de pe acolo.Verifica,poate ai noroc
  • Dragos29

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Ploiesti
  • Masina: Astra 2011 DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mar 2022

  • Mesaj Privat
Este Sports Tourer, nu are acele dopuri de plastic lângã balamale.....si apa se vede ca vine de mai sus de stopuri, prin stâlp... Ar rãmâne de verificat gemuletul lateral, antena și prinderile barelor longitudinale.
  • Dragos29

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Ploiesti
  • Masina: Astra 2011 DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mar 2022

  • Mesaj Privat
Se pare ca întra pe sub aceasta piesa(am desfãcut-o și sunt doua gauri în caroserie sub ea, pentru clipsurile ei de fixare). De unde ar putea sa vina apa prin caroseria stâlpului? Șurubul de la șinã de pe plafon este uscat (am bãgat mana pe sub plafon, nu vine de acolo).
Skip ads

  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,497
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
În cazuri extrem de rare, de ghinion pur, poate fi un por la o îmbinare între elemente de caroserie (sudate în puncte) și sigilate cu mastic...o metodã relativ rapidã de depistare ar fi udarea mașinii cu un furtun cu apã curentã și monitorizarea, eventual din interior dacã e posibil, a zonei suspectate ptr infiltrații...uneori trebuie insistat, cu rãbdare, și 10-15 minute...
  • Dragos29

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Ploiesti
  • Masina: Astra 2011 DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mar 2022

  • Mesaj Privat
Nu am încãrcat pozele prima data, acum am observat.
Prin cele doua gauri din caroserie întra apa, sunt în spatele acelui modul (GPS cred)... Nu știu de unde vine, pe sub plafon e uscat, apa iese din caroserie.

  • Tai-Pan

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2017

  • Mesaj Privat
Eu nu vad cum ar ieși apa prin acele gauri, datã fiind poziția lor. Ar însemna sã bãlteascã apa în stâlp. Și dacã ar bãlti ar trebui sa iasã prin gaura de jos, sa nu ajungã nivelul la cea de sus, cã doar nu ai infiltrații cu debit mare..... Doar la locul și momentul faptei se poate depista.
  • Dragos29

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Ploiesti
  • Masina: Astra 2011 DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mar 2022

  • Mesaj Privat
La ultima ploaie, cu capitonajul stâlpului desfacut cum e în poza, a iesit apa din gãurile alea, cam 1l. Nu știu pe unde intrã, dar vine prin stâlp. Am dat puțin plafonul intr-o parte și e uscat...apa e în caroserie..
Skip ads

  • Tai-Pan

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2017

  • Mesaj Privat
Probabil sa vina din jgheabul de scurgere a apei de la haion. Pe la prinderile balamalei, amortizorului etc.
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
daca ai cumva trapa sau panorama poti cauta acolo problema...
  • Dragos29

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Ploiesti
  • Masina: Astra 2011 DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mar 2022

  • Mesaj Privat
Azi am turnat apa cu furtul 30 min și nu a curs deloc în interior. Imediat dupã am mers 10 minute și am gãsit iar ud toatã partea stânga, încã ieșea apa din gãurile alea.
Nu am trapa.
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,497
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Trebuie sã extinzi treptat aria pe care torni apã...
Skip ads

  • Dragos29

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Ploiesti
  • Masina: Astra 2011 DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mar 2022

  • Mesaj Privat
Exact asa am fãcut, am dat întâi pe balamale, partea de sus a haionului...apoi pe capota haion, dupã care geam lateral și apoi plafon...am verificat dupã fiecare parte pe care am dat cu apa, dar în 30 minute nu a vrut sa curgã pe nicãieri. Imediat cum am plecat cu ea, gata....dar nu cred ca are legãturã, când ploua și sta în parcare întra apa deși nu merg cu ea, acum nu știu în cât timp ajunge apa în interior.
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,497
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Sau sã insiști mai mult cu apã...dacã este un (nenorocit) de por, cum am spus anterior, ãla se amorseazã mai greu(cu cât e mai mic cu atât mai greu) pânã începe sã curgã, dup-aia picurã întruna...
  • Dragos29

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Ploiesti
  • Masina: Astra 2011 DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mar 2022

  • Mesaj Privat
Apa se scurgea pe la primul șurub (din spate) a șinei de pe plafon,dar nu uda șurubul prin capãtul cu piulita, ca sã ude plafonul, ci se prelingea chiar unde întra șurubul în caroserie, și ieșea prin stâlp.
A trebuit data jos (4 șuruburi), înlocuire garnituri (nu am gãsit la fel asa ca am pus din cauciuc +silicon de exterior rezistent la apa) și pusa la loc..
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,497
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Insistența dã roade.
  • GGabor53

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2013 Y17DTS
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Sep 2017

  • Mesaj Privat
Am avut aceassi problema recent si am cautat in nestire. Ai rezolvat problema dar scriu totusi poate o sa caute cineva avand aceeasi problema. Tot pe acolo imi intra si mie apa la grea,tot asa am crezut ca pe la stop,pe la balamale,pe la suportul amortizoarelor,pe la cheder dar am sapat si am dat de suruburile sinei. Le-am siliconat si tot intra apa. Masticul de la imbinarea acoperisului era crapat intre ultimul surub al sinei si capatul masinii,pe acolo imi intra apa. Am belit tot masticul am pus altul si am scapat de problema. Am vrut doar sa mentionez ca si acolo poate fi o problema si daca cineva cauta poate gaseste mai usor rezolvarea.
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,497
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Bun pont! Am pãțit exact asta la o Astra F: crãpase masticul pe la o imbinare dintre pavilion și panou hayon și picura apã în portbagaj
  • stefihouse

  • Mesaje scrise: 73
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Vectra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2008

  • Mesaj Privat
salutare.cum ati dat jos sina de pe plafon? am vazut masticul crapat si am multa apa in zona rotii de rezerva la un astra j sport tourer 2011merci
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR