Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • deleted-137722

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Oct 2019

  • Mesaj Privat
Salut sunt putin nelãmurit este normal ca aeroterma sa funcționeze în timp ce meg cu mașina dacã ventilatorul este oprit ca sa nu îmi bage aer tot timpul când conduc îi dau pe recirculare ca sa pot sa îl opresc dacã ați mai întâlnit asa ceva aștept rãspuns cu cel mai mare drag


MODEL: Astra 2001
MOTOR: Z16SE
Skip ads

  • deleted-137722

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Oct 2019

  • Mesaj Privat
Aeroterma defectã?
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,503
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
1. Nu mai posta consecutiv, dacã intervalul dintre cele 2 postãri este mai mic de 1 orã, ci folosește funcția „Edit”.
2. Nu ești un monument de elocințã, n-am înțeles mare lucru dintr-o înșiruire de cuvinte fãrã niciun semn de punctuație, deci folosește propoziții scurte, poate înțelegem ceva.
3. Dã mai multe detalii: ai A/C, climã automatã, semi-automatã, climatizare chioarã.
4. Chiar dacã oprești ventilatorul aerotermei, fluxul natural de aer, din exterior, nu se oprește și crește oarecum proporțional cu viteza de deplasare. Ptr oprirea lui, ai doar varianta de a opri ventilatorul și a pune selectorul de aer pe „recirculare”.
  • sebage

  • Mesaje scrise: 2,482
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2019

  • Mesaj Privat
Mai adaug si eu ca, daca deschizi geamul, ajuti si mai mult la cresterea fluxului de aer.
Presupun, doar presupun, ca ai clapeta de amestec aer rece/cald, blocata pe cald si deci, te deranjeaza aerul cald care intra chiar si cu ventilatorul poprit.
Skip ads

  • deleted-137722

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Oct 2019

  • Mesaj Privat
Nu cred ca tea obligat cineva sa rãspunzi lasa astea cu monument si cu semne de punctuație, credeam ca acest forum este pentru a ne ajuta reciproc.daca nu ai înțeles de ce ai rãspuns?
  • marius-opel

  • Mesaje scrise: 516
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Nov 2016

  • Mesaj Privat
bile a scris:Aeroterma defectã?



tu crezi ca dupa asa scris si limbaj te ajuta careva ?
nu poti obliga pe nimeni. sa-ti dea o mana de ajutor (mai ales aici ca e pe gratis) Arrow !
du-te la service ca te rezolva!/contra cost, Arrow
  • deleted-137722

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Oct 2019

  • Mesaj Privat
Ce limbaj am folosit ? Ti se pare ca am jignit pe cineva, nu va obliga nimeni sa rãspundeți vai de voi
  • sebage

  • Mesaje scrise: 2,482
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2019

  • Mesaj Privat
1. Nu poti ajuta pe cineva, daca nu intelegi ce doreste! Cel care solicita un ajutor, ar trebui sa faca efortul de a se face inteles si de a da detalii cat mai exacte.
2. Desi pare straniu (pentru unii), semnele de punctuatie sunt extrem de importante. O virgula poate schimba cu 180 de grade sensul propozitiei.
3. Daca tot spui "credeam ca acest forum este pentru a ne ajuta reciproc", tu, de 3 ani, pe cine ai ajutat?
4. Din tot ajutorul pe care ti l-a oferit, explicandu-ti cum sa formulezi o solicitare de ajutor, explicandu-ti fenomenul care se produce si cum sa il contracarezi ... tu ai ramas doar cu faptul ca ti-a atras atentia?! ("monument de elocinta", nu, nu este o injuratura)
5. Nu te-a jignit nimeni, nu ti-a vorbit nimeni urat, ba chiar pe dos, chiar ti s-au oferit niste raspunsuri concrete si ajutatoare. De unde ideea ca cineva, are ceva impotriva ta si deci, ridici baioneta? Smile

P.S. Nu mai fiti atat de sensibili, nu mai sariti ca arsi cand vi se atrage atentia, nu mai faceti pe mironositele, cand cineva va atrage atentia, ar trebui sa intelegeti ce va spune, sa ii multumiti si sa va indreptati! (sau sa il contrazici cu argumente, ca tu ai avut dreptate)
P.P.S. Am mai spus-o, traim intr-o lume diversificata, suntem diferiti (si ma bucur ca este asa), fiecare cu domeniul sau de activitate, fiecare cu nivelul sau de pregatire ... asa ca nu judec pe nimeni, dar hai sa folosim propozitii simple, ca la gimnaziu, pentru a ne putea intelege.
Skip ads

  • marius-opel

  • Mesaje scrise: 516
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Nov 2016

  • Mesaj Privat
bine punctat sebage, raspuns de profesor nici eu nu putea formula mai bine!.dar oare va intelege el sau altii esenta la ceea ce s-a scris mai sus?
  • IOctavian

  • Mesaje scrise: 28
  • Locatie: Galati
  • Masina: Meriva 2007 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2018

  • Mesaj Privat
senzor aeroterma sau ventilator defect mergi la service
  • beki

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2013

  • Mesaj Privat
Ceva pârghii care închid aerul sa nu mai ese afarã apa circula tot timpul se face izolarea radiatorului2de cãldurã
  • ghita george

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Ploiesti
  • Masina: Astra 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Oct 2022

  • Mesaj Privat
de azi am un astra g 2002,dezamagirea e ca nu functioneaza clapetele aer, am climatronic, merge doar recircularea aerului, vã intreb cum sa fac sa l-e fac deschise permanent, unde l-e gasesc ca locatie, exacta, mai ales cea de la parbriz, am citit ca e langa pedala acceleratie, dreapta, cum o identific, o poza ar fi buna, cer ajutor...!
Skip ads

  • ghita george

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Ploiesti
  • Masina: Astra 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Oct 2022

  • Mesaj Privat
masina mea e astra g, 2002,1.8 benzina, t98 talon, dar ce astra e nu stiu, , hatchback a zis cineva, nu vine are decat la picioare, cum pun pe direct clapeta parbriz, ca vine iarna, nu mai am bani, 8000 am dat pe ea, sunt lefter, vin dupa un logan, cu astra sunt nou nout, nu stiu nimic, ajutati-ma sa ajung la clapeta parbriz, o poza clara, sa inteleg, vine iarna...
  • sebage

  • Mesaje scrise: 2,482
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2019

  • Mesaj Privat
Ar trebui vazut daca mai exista actuatorul si daca mai functioneaza. Atasez poza mai jos.
Daca nu mai functioneaza, ar trebui demontat si incerci apoi sa invarti de mecanism pana ajungi pe pozitia dorita.
Asta in cazul in care nu sunt rupte clapetele prin interior.
P.S. Poza este luata din tutorialul acesta: https://www.clubopel.com/viewtopic.php?p=866111


  • ghita george

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Ploiesti
  • Masina: Astra 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Oct 2022

  • Mesaj Privat
cum ajung la actuatorul ptr clapeta parbriz? dupa ce desfac protectia de sub pedale, ce mai fac? am bagat mana si parca este o tabla protectoare asa se simte la mana, nu gasesc actuatorul! cum fac? astra g hatchback 2002!
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR