Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • Aurel1978

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Fz11
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2022

  • Mesaj Privat
As vrea si eu o parere . Am un opel astra G caravan de cind sa facut schimbul de ulei nu s au facut mai mult de 5000km , cu toate astea as vrea sa ii fac schimbul iar si as dori un ulei mai bun si un aditiv decit cel din imagine


MODEL: Astra G caravan 1,7 cdti 2004
MOTOR: Fz11
Skip ads

  • marius-opel

  • Mesaje scrise: 516
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Nov 2016

  • Mesaj Privat
a se pune ce e indicat de catre opel conform talonului auto/win!
  • Aurel1978

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Fz11
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2022

  • Mesaj Privat
GM 5w40 eu vreau ceva mai bun decit GM sau shell
  • alex_arhire

  • Mesaje scrise: 989
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Sep 2006

  • Mesaj Privat
atat timp cat uleiul pe care il alegi se incadreaza in recomandarea data de producator privind norma si vascozitatea, marca uleiului este irelevanta
Skip ads

  • mecaNIK

  • Mesaje scrise: 2,204
  • Locatie: Anglia
  • Masina: Insignia 2010 confidential
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Despre uleiuri cine stie Mobil Exxon este cel mai mare producator de baze sintetice pentru uleiuri,adica la o baza se adauga tot felu de alte ingrediente care dau culoare si putina diferenta de calitate in rest,totu e acelasi lucru .Motorul Isuzu x17dt cu z17dti cu y sau alte litere au aceeasi problema ,lagarele late cu abateri foarte mici si pompe de ulei la limita de jos a performantei ,daca mai facm vorbire si ca in Romania clima este extrem de dura iarna -20 de grade si vara 42 .....pentru aceste motoare ramane varianta un ulei cat mai putin vascos la rece si fara aditivi de nici un fel,eventual schimbat la timp in jur de 7000 de km. ...in rest povesti.In loc sa ne cramponam de calitatea uleiului care este aproape aceeasi mai bine ne asiguram de schimbul lui la timp ca sa evacuam funinginea acumulata ,si ca folosim vascozitatea optima anotimpului .....restu pierdem vremea.
  • dtc1315

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Salut! Posesor de doua opel uri amandoua 1.7 dti, de cand le am numai mobil 1 super 3000, 5w-40 am pus in ele. Cu una am facut peste 100000 de km iar cu cealalta aproape 60k km. Schimbat la 10k km absolut nicio problema referitor la zgomot motor sau completare.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR