Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • PPetru913

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Sep 2022

  • Mesaj Privat
Salutare prieteni !
Sunt nou pe aici ,si vreau sa apelez la voi cu o problema pe care o am de cateva zile la masina mea !
De cateva zile mi-a aparut un miros de cauciuc incins de sub capota ,si nu stiu de unde poate sa fie !
O fi de la cureaua de trasmisie ? Desi am schimbat distributia recent ! O fi de la racordul flexibil de la evacuare ? Stiu ca este fisurat si ma gandesc ca poate sufla pe undeva pe caroserie ? O fi de la partea electrica ?
Acum cateva zile am fost la un prieten la garaj si am stropit sub masina cu o solutie care opreste rugina ,apoi am dat cu ceara de protectie ! Multumesc anticipat !


MODEL: Opel Astra H GTC 2008 automata
MOTOR: 1.6 116CP Z16XER

LOCATIE: HD
  • alex_arhire

  • Mesaje scrise: 989
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Salutare si bine ai venit pe ClubOpel!
Citeste regulamentul si incearca sa pui un titlu explicit pentru problema ta.

E foarte probabil ca mirosul de ars sa vina tocmai de la solutia anti-rugina si ceara, in cazul in care au ajuns si pe evacuare.
Verificarea curelei de accesorii o poti face si tu: vizual si apasand pe ea, ar tb sa permita un joc de max 1cm.
Verificarea curelei de distributie o poti face la un mecanic intrucat tb demontate cateva lucruri. Racordul flexibil il poti verifica pe elevator sau bagandu-te sub masina. Daca stii ca il ai fisurat, nu ezita sa-l inlocuiesti.
De asemenea, fa si o verificare macar vizuala a cablurilor din compartimentul motor.
  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR