Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • VHANDRO

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Sep 2022

  • Mesaj Privat
Bunã cine poate sa ma ajute cu un sfat,am schimbat senzorul și vasul de expansiune la opel ca apãrea colant level ,am pus antigel prins la semnul de Max.si tot apare colant level .Ce este ciudat ca apar niște cifre de la 0 la 9 lângã unde scrie colant level ce poate sa fie


MODEL: Astra 2006
MOTOR: 1.6

LOCATIE: Timisoara
Skip ads

  • alex_arhire

  • Mesaje scrise: 989
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Daca ai pus vas si senzor aftermarket, e foarte posibil sa ai indicatie falsa intrucat aceste componente functioneaza normal doar pe original.
  • gabimilo1

  • Mesaje scrise: 2,268
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Zafira 2002 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2010

  • Mesaj Privat
salut

schimba vasul cu tot cu senzor.
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,657
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Care e semnul de max, ca eu nu l-am vazut.
Skip ads

  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,455
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
De0bicei, la Opel, este la îmbinarea tehnologicã dintre partea superioarã și cea inferioarã a vasului de expansiune...
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,657
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
De0bicei-ul (asta clasic) nu cred ca se potriveste la Astra H diesel.

Am vazut borcane pline la Astra H diesel, si i-am judecat (poate ca gresesc, atunci mea culpa!) catre cei de-au umplut dincolo de minim. Dar eu unul n-as umple borcanul dincolo de minim, la o masina ce-a trecut de 200.000km. Nu prea vad care e beneficiul... acestei operatiuni, decat poate daca masina ruleaza in zone foarte calde gen ASIA centrala si altele de gen.

Motoarele diesel common-rail isi absorb caldura generata prin ardere în mare masura si nu mai necesita racire asemenea motoarelor turbodiesel cu anticamera de combustie, gen X17DT EURO2 de la ISUZU [1991-1998] sau altele de acelasi gen (de productie post 1999).
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,455
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Cred, cu putere, cã vorbim despre lucruri diferite...odatã ce vorbești de vas de expansiune plin, e clar cã suntem în filme diferite. Iar expose-ul ținut vis-a-vis de varii generații de motoare diesel îmi confirmã asta.
PS
Și unde e semnul de minim, cã eu nu l-am vãzut?
  • Mihai.P

  • Mesaje scrise: 332
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Feb 2015

  • Mesaj Privat
Extras din manual:

Deducem sa semnul minim este marcajul Kalt/Cold. Nu exista marcaj max.
  • scosmyn

  • Mesaje scrise: 241
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2005 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Mar 2018

  • Mesaj Privat
Eu am pus vas aftermarket cu senzor tot aftermarket (undeva la 60 70 lei) si nu mai apare.
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,455
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Mihai.P a scris:Extras din manual:

Deducem sa semnul minim este marcajul Kalt/Cold. Nu exista marcaj max.

Eu zic cã e pe la mijloc adevãrul: varianta asta, în românã, pare sensibil neserioasã, în sensul cã lasã la latitudinea utilizatorului(majoritatea habarniști) cât sã fie nivelul peste acel semn...adicã nea Gicã aprozaristul zice: „Dã-i, frate, pânã sus, sã fie și de rezervã!”
Discuția este oțârã mai elaboratã...tot prin manuale de utilizare, dar în alte limbi, nivelul la lichid trebuie sã fie puțin peste semnul menționat, la rece, ptr benzinare de cilindree micã spre medie. DAR ptr diesel și motoare pe benzinã V6, bușonul trebuie desfãcut ptr mãsurare (sã-i zicem), iar nivelul maxim recomandat este fix la semn și nu mai mult.
Deci semnul marcat pomenit sigur nu e un minim, ci mai degrabã sugereazã o zonã spre maxim sau chiar de maxim.

scosmyn a scris:Eu am pus vas aftermarket cu senzor tot aftermarket (undeva la 60 70 lei) si nu mai apare.

La fel am fãcut și eu, dar am fost nevoit sã schimb bușonul, dupã 1-2 luni, cu unul original, ptr cã, la rece, mi se contractau furtunurile.
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,657
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Semnul marcat este de minim, la rece.

Semn de maxim nu exista, deci ca si posesor de Astra H e evident ca nu prea stii mare lucru despre motoare (in general)... DACA esti genul de sofer care umple borcanul pâna sus. La motoarele diesel de pe Astra H, mai bine lasi borcanul cu apa motor la semnul de minim atunci cand e motorul rece si iti monitorizezi periodic care e nivelul, sa nu scada sub semn.

La masina din semnatura, atunci cand nivelul din borcan scade sub minim.. pe mine nu ma mai anunta computer-ul de bord ca am nivel scazut, comportament exact invers fata de cum a descris initiatorul acestui topic. As opina ca in ambele cazuri probabil e defect senzorul din borcan, sau poate ca BC-ul e gresit programat (in sensul ca cineva cu Op-Com posibil sa fi facut in BC vreo setare incorecta).
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR