Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • ETamirjan

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2022

  • Mesaj Privat
Salutare. Am o problema cu Opelul meu. De vreo 4 luni raman fara apa constant. Am fost de multe ori la service. Am schimbat dopul de la vas sa vedem daca problema era ca la tensiune mare nu lasa sa iese aerul. Mi s-a schimbat termostatul ca era sparta, mi s-a pus un furtun nou cu coliere noi. Furtunul sare jos la tensiuni mari, temperatura apei ajunge pana la 120 de grade. Ultima data am ramas fara apa dupa 15 km cu o temperature de 100 grade. Nici cel de la service nu mai stie ce sa faca sa nu raman fara apa. Ma poate ajuta cineva?


MODEL: Opel Astra H 2010
MOTOR: 1.7 CDTI 110CP

LOCATIE: Miercurea Ciuc
Skip ads

  • sebage

  • Mesaje scrise: 2,483
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2019

  • Mesaj Privat
Cand spui ca ramai fara apa, te referi la faptul ca "sare" acel furtun si arunca apa pe acolo?
Presiunea in sistemul de racire trebuie sa fie undeva la 1.2 - 1.4 Bar. De treaba asta, se ocupa supapa de presiune din capacul vasului de exmansiune.
Sau ramai fara apa si cand nu "sare" acel furtun si nu se vede pe unde s-ar pierde apa?

P.S. Despre "cel de la service", daca chiar nu stie ... mai bine te adresezi altcuiva, care chiar cunoaste cum lucreaza un astfel de sistem.
  • ETamirjan

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2022

  • Mesaj Privat
Prima data a sarit furtunul si a aruncat apa acolo, dupa ce am schimbat furtunul, nu am avut problema acolo. Dar acum nu sare furtunul si tot raman fara apa. Si nu stiu unde se arunca apa
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Ce numesti tu apa ar trebui sa fie de fapt antigel...
Si antigelul nu dispare, ca nu se volatilieaza. Ori se duce in motor (garnitura chiulasa, in caz extrem bloc motor fisurat) ori in afara (furtun / racord fisurat, in caz extrem circuit infundat, face presiune si il scuipa pe la supapa de suprapresiune de la rezervorul de antigel)
Skip ads

  • ETamirjan

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2022

  • Mesaj Privat
Stiu ca ar trebui sa fie antigel, numai ca pana cand nu mi se rezolva problema, nu pun antigel, ca nu am 100 de lei pe fiecare saptamana sa umplu cu antigel daca tot raman fara daca temperatura urca peste 95 de grade. Pe la furtun ar trebui sa iasa undeva dar inca nu ne-am dat seama unde
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Antigelul are si inhibitori de rugina - daca umbli cu apa prea mult timp, poti sa te trezesti cu alte surprize
Vad ca ai deschis 2 discutii, roaga moderatorii sa iti inchida una...
  • ETamirjan

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2022

  • Mesaj Privat
Bine, multumesc
  • Mr.Opel

  • Mesaje scrise: 2,288
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Apr 2004

  • Mesaj Privat
continuati aici va rog: Opel Astra H 2010 1.7 CDTI ramane fara apa
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR